Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V metru ho polili pivem, od dopravce chtěl zaplatit čistírnu. Nárok nemá

  20:01aktualizováno  20:01
Jaroslav Šíd plánoval užít si s přítelkyní festival v centru Prahy. Cestou v metru na něj ale jiný muž vylil pivo z kelímku, a tak se musel vrátit domů. Peněz za čistírnu se poté domáhal na dopravním podniku, ale neuspěl. Dopravce totiž škody, které si navzájem způsobí cestující, nehradí.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Zvolánek, iDNES.cz

Pohodový nedělní večer na Festivalu světla dvojici překazil podnapilý cestující, který loni 19. října po 18. hodině pronesl do vagonu metra kelímkové pivo.

„Nastoupili jsme ve stanici Můstek. Když se metro rozjelo, jiný cestující mě a ještě jednu ženu polil pivem, vyklopil na nás celý obsah kelímku. Veškerá zábava nám tedy předčasně skončila a já musel okamžitě domů. V mokrém ošacení jsem i tak musel vydržet ještě dvě hodiny,“ vylíčil událost Jaroslav Šíd.

Nepříjemnost vzápětí nahlásil pomocí formuláře na webu pražského dopravního podniku (DPP). Když se však chtěl domoci 450 korun za vyčištění svého nového značkového oblečení, narazil.

Asi tři měsíce po incidentu mu pracovník dopravního podniku odpověděl, že mu společnost nic nezaplatí. Pro případy, kdy cestujících způsobí majetkovou škodu jinému pasažérovi, totiž dopravní podnik není nijak pojištěn.

Odpovědnost? Na dopravním podniku není

„Povinnost odškodnit cestujícího za jednání jiné osoby dopravce nemá. Pokud jeden cestující způsobí nějakou újmu druhému, odpovídá za ni sám,“ upozornil mluvčí dopravního podniku Jiří Štábl.

Cestující by tak v prvé řadě měl odškodnění požadovat po pachateli, jak potvrdil i advokát Jakub Dohnal. Na náhradu materiální škody ze strany dopravce dotyčný podle něj skutečně nárok nemá.

„Dle občanského zákoníku se hradí škoda, která je vyvolána zvláštní povahou provozu. To znamená například zranění pádem při prudkém zabrzdění, poranění upadnutím madla, tedy případy pro provoz typické,“ potvrdil právník Dohnal.

Třeba Jaroslav Šíd se však od viníka nedočkal omluvy, natož ochoty uhradit škodu. „Když jsme ho slušně napomenuli, byl agresivní a chtěl se prát. Bylo lepší ustoupit a věc na místě neřešit. Vystoupili jsme na Náměstí Míru, skupinka podnapilých pokračovala dál,“ doplnil poškozený muž.

Podle dopravního podniku měl poškozený záležitost řešit ihned. „Pokud ‚škůdce‘ sám nevyjádří ochotu vzniklou situaci řešit, případnou škodu nahradit, měl by poškozený informovat policii, popřípadě příslušného pracovníka dopravce, třeba dozorčího stanice či řidiče,“ poradil Štábl. Pracovníci dopravce však mohou výtržníka nanejvýš vykázat z dopravního prostředku.

Zákaz jídla a pití mají kontrolovat revizoři

Nahlášených případů, kdy se cestující domáhá náhrady za újmu způsobenou jiným cestujícím, řeší pražský dopravní podnik zhruba stovku ročně.

V podobných případech se odvolává i na přepravní podmínky, podle nichž se v prostředcích hromadné dopravy nesmí jíst, ani popíjet nápoje, které nelze uzavřít. Kontrola dodržování tohoto zákazu však leží na bedrech revizorů, kteří se logicky nevyskytují vždy a všude.

„Za porušení mohou uložit přirážku k jízdnému ve výši 400 korun. Je však nutné upozornit, že v praxi dochází k pokutování výjimečně, pouze při hrubém znečišťování, případně po předchozím upozornění cestujícího,“ doplnil mluvčí.

DPP tak nese odpovědnost pouze za ty škody, které jsou v přímé souvislosti s provozem. „Pro tyto případy je samozřejmě pojištěn, buď z titulu odpovědnosti v případě tramvají a metra, nebo z titulu povinného ručení v případě autobusů,“ uzavřel Štábl.

Kompenzace nad rámec pojištění DPP neposkytuje, neurčí-li mu to soud.

„Přepravním řádem je zakázáno vnášet do vozidla nápoje. Odpovědnost provozovatele není dána, protože ten nemůže odpovídat za každého cestujícího. Ad absurdum by pak mohl dopravce například odpovídat za to, že had, kterého vypustí jeden cestující, uštkne druhého,“ doplnil advokát Dohnal.

Jiná situace by podle něj nastala, kdyby jeden z cestujících při pádu způsobeném prudkým zabrzděním zranil jiného. Pak by dopravce za škodu odpovídalNejčtenější

Strojvedoucí nechal řídit metro dívky ze soutěže, vyšetřuje je policie

Stopovat se v Praze dá i metro

Řídit soupravu pražského metra za plného provozu se povedlo dvěma dívkám, které plnily výzvu v cestovatelské soutěži....

Slavia - Kyjev 1:1, domácí prohrávali, v nastavení srovnal Hušbauer

Slávista Josef Hušbauer se běží radovat, právě proměnil penaltu proti Dynamu...

Infarktový závěr, minuty totálního zmaru a pak absolutní euforie. Slavia v úvodním utkání 3. předkola fotbalové Ligy...Říkal, co máme dělat, hájí dívky řidiče metra. Chtějí se mu osobně omluvit

Strojvedoucí nechal řídit metro dívky ze soutěže, vyšetřuje je policie.

Dvě mladé dívky, které za běžného provozu řídily metro, se za své chování omluvily. A vzkazují, že podle nich k...

Do průvodu Prague Pride se zapojily tisíce lidí. Zábava pokračuje na Letné

Průvod Prague Pride (11. srpna 2018).

Duhovým průvodem v sobotu vyvrcholil festival leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů (LGBT) Prague Pride. Účastníci se...

Z útoku cizinců v autobusu na Smíchově je vražda, napadený muž zemřel

Policie vyšetřuje střelbu u smíchovského nádraží (13.3.2018)

Pražská policie přehodnotila právní kvalifikaci březnového útoku dvou cizinců v autobusu na Smíchově. Jednapadesátiletý...

Další z rubriky

Šlapadla na Lhotě plují mezi plavci. Jen nikoho nepřejeďte, radí personál

Na Lhotě neexistují oddělené zóny pro plavce a pro šlapadla.

Na jezeru Lhota se začátkem srpna utopili dva malí chlapci. Zda na tom má vinu i nepozornost matek či přístup...

VIDEO: V Poldi Kladno hořely pneumatiky, nejspíš chytily při pálení kabelů

Nad areálem Poldi Kladno se vznáší černý dým, v areálu hoří pneumatiky (13. 8....

V areálu kladenské huti Poldi vzplály po poledni uskladněné pneumatiky. Černý kouř byl podle svědků vidět na kilometry...

V Kutné Hoře hořela třídírna odpadu, škoda je nejméně 10 milionů korun

V Kutné Hoře bojují s požárem

Asi stovka hasičů bojovala v neděli odpoledne s rozsáhlým požárem třídírny plastů v Kutné Hoře. Požár se rozšířil i na...

Najdete na iDNES.cz