Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: SÚKL

Za nákup tisíců tablet „zlatých vajec“ dostal zprostředkovatel čtyři roky

  • 2
Kauzu nákupu desítek tisíc tablet léku, který na zfalšované doklady pořizoval pětatřicetiletý Martin Kovář, uzavřel senát pražského městského soudu. Kovář dostal za nedovolenou výrobu a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy čtyři roky ve věznici s dozorem.

Že přípravek na hubnutí Adipex, zvaný také zlatá vejce, obsahuje fentermin, jehož volné použití zákon zakazuje, musel obžalovaný podle rozhodnutí soudu dobře vědět. Už například z faktu, že preparát je k mání výhradně na lékařský předpis.

Údaje o tom, že fentermin vedle dalších negativních následků vyvolává psychickou závislost, se mohl dozvědět z příbalových letáků anebo i z internetu.

„Z okolností, za jakých tyto léky předával, z jejich četnosti a množství musel minimálně vědět, že páchá nelegální činnost,“ zaznělo mimo jiné v odůvodnění verdiktu. Soud však vzhledem k okolnostem uložil trest pod spodní mez sazby, která v tomto případě činí osm až 12 let.

„Nikdy jsem se neptal, k čemu to slouží. Na nákupech jsem neviděl nic špatného,“ hájil se Kovář. Podle své obhajoby chtěl před třemi lety pomoci svému známému z posilovny v Praze 10. Ten ho prý požádal, aby pro něj Adipex vyzvedl v jedné z lékáren v Praze 2. Lék prý potřeboval na kulturistické závody.

Přes 200 tisíc tablet

Podle obžaloby Kovář však do lékárny zašel od jara do podzimu 2013 v jednadvaceti případech. Přitom na zfalšované recepty vyzvedl desítky krabic preparátu obsahující celkem 217 tisíc tablet. Za každý nákup podle obvinění zaplatil okolo 80 tisíc korun.

Farmaka vždy před lékárnou předal svému známému. Jeho jméno prý nezná, stejně jako identitu dalších lidí, kteří mu dávali objednávky a vyzvedávali si tablety.

„Nic jsem z toho pro sebe neměl. Ti lidé potřebovali pomoci,“ přesvědčoval soud Kovář. Ten prý ani nevěděl, kolik je v obálce ve skutečnosti peněz.

Vzhledem ke složení Adipexu a jeho negativním dopadům ho předepisují lékaři jen zřídka a v malém. I proto nákupy ostře sledovaného preparátu ve velkém v inkriminované lékárně před třemi lety neunikly pozornosti Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Ten na podivné prodeje farmaka s fenterminem upozornil policii.

Fentermin, syntetické stimulancium, je vyhledávané i v drogovém podsvětí. Má podobné vlastnosti jako amfetamin, který se používá k „vaření“ pervitinu. Verdikt není pravomocný, lze se proti němu odvolat k Vrchnímu soudu v Praze.