Nákupní centra v Praze zahájila bitvu o zákazníka - rekonstrukcemi

  19:26aktualizováno  19:26
Nákupní centra v Praze se do sebe pustila v boji o zákazníky a snaží se vymyslet, jak je nalákat. Některá chystají opravy, třeba na Smíchově. Šestka postaví tobogan a Chodov se zvětší. V Praze se v následujích dvou letech žádné nové neotevře, naposledy bylo v listopadu 2010 v Libni otevřeno OC Harfa.

Nákupní centrum na Smíchově chystá opravy. Ilustrační foto | foto: Jiří Meixner, iDNES.cz

Konkurenční boj o zákazníky donutil obchodní centra v metropoli pustit se do obnovy interiérů, některá se budou dokonce rozšiřovat.

"Rostoucí míra zaplnění trhu vyostřuje boj o zákazníka, který si může vybírat ze stále většího počtu nákupních příležitostí. O tom, kde utratí své peníze, se rozhoduje na základě zvážení celé řady faktorů, ať již je to příhodná poloha, přítomnost oblíbených obchodů nebo příjemné prostředí," uvedl Tomáš Drtina ze společnosti Incoma GfK, která mapuje trh obchodních center.

Nákupní centra si to podle Drtiny velmi dobře uvědomují, a proto se snaží zákazníky co nejvíce zaujmout. "Některá sahají k marketingovým akcím nejrůznějšího typu, jiná volí cestu zásadnější modernizace - ať již prostřednictvím rozšíření nebo alespoň úprav stávajících prostor tak, aby se zvýšila jejich atraktivita," doplňuje.

Nový Smíchov. Nákupní centrum.

Nákupní centrum Nový Smíchov například postaví nové eskalátory.

Obchodní centrum Nový Smíchov si k desátým narozeninám nadělí nový interiér. "Přibudou čtyři eskalátory, jeden z nich nahradí dřevěné schody do Palace Cinemas, připravujeme nové odpočinkové zóny i kiosky, posílí zeleň i navigace," říká Václav Jonáš, projektový manažer společnosti Europolis.

Kromě toho vymění opláštění sloupů, obložení stěn, zábradlí a opraví podlahu. "Abychom nenarušili komfort nakupování, veškeré práce provedeme v noci. Provoz centra proto neomezíme," připojuje Václav Jonáš.

Obchodní centrum Šestka zase vsadilo při přestavbě, která začala už na konci minulého roku, na rodiny s dětmi. Od poloviny ledna se tu děti mohou sklouznout na dvacetimetrovém toboganu, který spojuje dvě podlaží centra, nebo se zabavit v novém dětském koutku. Interiér centra má připomínat sousedství s ruzyňským letištěm, v jeho prostorách se také objeví nové restaurace.

Výstava dragsterů v OC Šestka

Centrum Šestka se snažilo nalákat zákazníky na výstavu aut.

Tesco v nákupním centru Eden je prvním v metropoli, které má přídomek Extra. "Tento formát přináší koncept obchodu v obchodě. Na obchodní ploše tak zákazník najde i lékárnu, optiku, pekárnu nebo obchod s oděvy. Lidé si tak mohou vše obstarat na jedné ploše," popisuje mluvčí Teska Eva Karasová.

Podle Alexandra Rafajloviče ze společnosti Cushman & Wakefield není překvapující, že se majitelé obchodních center vydali cestou jejich úprav. "Tak jako každá nemovitost i nákupní centrum vyžaduje obnovu," říká.

Chodov a Zličín se zvětší

Nicméně zásadnější upevnění pozice center podle něj přinese spíš až nová výstavba, jako se chystá u nákupních center Chodov nebo Černý Most. "V souvislosti s Chodovem se hovořilo o multikině a rozšiřování prostor, mělo by se stát jedním z největších v Praze i v republice vůbec," míní Rafajlovič.

Lenka Dvořáková, která obě centra zastupuje, konkrétnější být nechtěla, nastínila však, že jako první přijde na řadu centrum na Černém Mostě. To se otevřelo v listopadu 1997, je tak o osm let starší než to chodovské.

Rozšiřovat se bude i Avion Shopping Park na Zličíně.

Nejčtenější

Nebránil se, jen slabě dýchal, popisují svědci smrtelné napadení v autobusu

Policie vyšetřuje střelbu u smíchovského nádraží (13.3.2018)

Brutální a zbytečné, tak během hlavního líčení v jednací síni Městského soudu v Praze popsali svědci březnové napadení...

V Letech u Prahy hořel sklad odpadu, hasiči požár likvidovali 21 hodin

Požár haly v Letech u Prahy je vidět na kilometry daleko. Kouř je cítit až v...

Téměř 21 hodin likvidovali hasiči v Letech u Prahy požár haly se 600 tunami elektroodpadu určeného k recyklaci. Zápach...

Indický herec obvinil kavárnu v Praze z rasismu. Nedorozumění, hájí se podnik

Indický komik Vir Das

Indický komik Vir Das, který se proslavil v Bollywoodu, obvinil na Twitteru pražskou kavárnu Café Café z rasismu....

Vlak srazil u Černošic nezletilou dívku se sluchátky, trať do Plzně stála

U Černošic srazil rychlík na železničním přejezdu nezletilou dívku. (6....

Krátce před sedmou hodinou srazil na trati z Prahy do Plzně vlak nezletilou dívku. Kvůli smrtelné nehodě byl přerušen...

Barrandovské terasy sežrala rez tak, že to překvapilo i architekty

Rekonstrukce Barrandovských teras se opozdí kvůli rozsáhlým pracím na...

Průběh rekonstrukce funkcionalistické budovy Barrandovských teras a výstavbu hotelového komplexu v jejím okolí...

Další z rubriky

Majitel obvinil provozovatele trampolínového centra, že budovu zapálil

Hala, kde fungoval Freestyle Kolbenka, po požáru (10. listopadu 2018)

Vztahy mezi provozovatelem Freestyle parku Kolbenka a majitelem budovy, ve které sídlí, se postupně vyhrocují. Majitel...

SLEPÁ MAPA: Od Aše po Užhorod. Najděte města v Masarykově Československu

Domy v hornické kolonii Kamenec ve Slezské Ostravě (20. léta dvacátého století)

Prověřte si své znalosti zeměpisu na slepé mapě prvorepublikového Československa, jehož součástí byla i Podkarpatská...

Rodina v řadovce 4+kk. Vysněný domov zařídili architekti na jedničku

Kuchyňská sestava je propojena s obytnou místností knihovnou/policovým systémem...

Rodina s dvěma dětmi si koupila nový řadový dům v Praze. Dvoupodlažní nemovitost s dispozicí 4+kk o obytné ploše 122...

Najdete na iDNES.cz