Nalezená 3 000 let stará amfora s motivem sluneční bárky.

Nalezená 3 000 let stará amfora s motivem sluneční bárky. | foto: Aleš Hůlka, Středočeské muzeum

Při procházce našel unikátní poklad, tři tisíce let staré amfory

  • 85
Muž, který si vyrazil na špacír po okolí Buštěhradu na Kladensku, našel na poli mimořádný poklad - tři tisíce let staré amfory. Archeologové nález tajili více než rok. Nádoby nyní čeká restaurování a veřejnost by je mohla poprvé spatřit koncem roku 2017.

Poklad nalezený koncem roku 2014 pochází z doby bronzové a sestává z celkem pěti bronzových plechových nádob. Velká amfora se dvěma uchy v sobě ukrývala další čtyři plechové zdobené nádoby.

„Nádoby nesou stopy dlouhodobého používání a opotřebení, například konvici chybí víko a amforovitá nádobka přišla kdysi o ucho. V takovém stavu už se dostaly do země,“ popsal pro iDNES.cz archeolog David Daněček.

Archeologové nález dosud tajili proto, aby okolí Buštěhradu chránili před vypuknutím „bronzové horečky“. Navíc chtěli amfory představit, až budou restaurované.

Jelikož ale radní Středočeského kraje pro kulturu Zdeněk Štefek (KSČM) zveřejnil na webu informaci o nálezném, museli s pravdou ven.

Kulturně historickou cenu nálezu vyčíslil ředitel a specialista na dobu bronzovou z Archeologického ústavu AV ČR v Praze Luboš Jiráň na 920 tisíc korun. Zohlednil přitom vzácnost nálezu, hodnotu použitého materiálu, kvalitu zpracování i odhadovanou tržní cenu na základě zahraničních aukcí, kde je prodej takových předmětů povolený.

„Nepřísluší mi hodnotit, zda je to hodně nebo málo, každopádně jde o tak mimořádný nález, že se jeho cena bude vlastníku, tedy Středočeskému kraji, nadále zhodnocovat, zvláště po jeho plánovaném restaurování a konzervaci,“ říká Daněček.

Podle Českého rozhlasu byl nálezcem Filip S., který dostal po více než roce jednání 90 tisíc korun. Nálezné mohlo být podle Daněčka vyšší, kdyby nálezce nevyjmul nádoby ze země a uvědomil hned archeologické pracoviště.

„Rozhodujícím faktorem bylo ale bezprostřední ohrožení obnaženého pokladu právě zahájenou orbou,“ uvedl Daněček.

Unikátní je motiv slunečních bárek

Poklad je podle archeologa unikátní hned ze dvou důvodů. V Čechách byly dosud jen dva podobné nálezy - v Hostomicích a Jenišovicích, oba jsou ale přes sto let staré a chybí informace, protože tehdy například nebylo zvykem brát vzorky na přírodovědné analýzy.

Další unikum spočívá ve skladbě samotných nádob. „Zatím co koflíky (šálky) jsou poměrně typickým nálezem z našeho území, amfora a konvice jsou vyrobeny odlišnou technologií a opatřeny v Čechách dosud neregistrovanou výzdobou s motivem slunečních bárek,“ říká Daněček.

Nález nyní zkoumají odborníci, kteří navrhnou nejlepší způsob konzervace nádob, jejich restaurování a provedení odborných expertíz. Poté budou zkoumat pravěké technologie, použité materiály i například to, za jakých okolností byl poklad uložen do země.

„Konzervace čtyř nádob z vnitřku silně poškozené amfory bude zahájena v nejbližší době přímo ve Středočeském muzeu, o konzervaci amfory probíhají jednání a zjišťují se možnosti finančního krytí této nákladné operace,“ dodal Daněček.

Pokud vše proběhne podle plánu, veřejnost by vzácný soubor poprvé mohla vidět koncem příštího roku, archeologové uvažují o výstavě nebo filmovém dokumentu.

Daněček pro iDNES.cz také prozradil, že koncem minulého roku byl Středočeskému muzeu ohlášen a odevzdán další zásadní hromadný nález, tentokrát ze starší doby bronzové. Nyní probíhá jeho konzervace a veřejnost by ho měla spatřit už 15. října u příležitosti oslavy 3. Mezinárodního dne archeologie.