Téměř celé náměstí nyní pokrývá beton. Po rekonstrukci se mnohem více zazelení,...

Téměř celé náměstí nyní pokrývá beton. Po rekonstrukci se mnohem více zazelení, přibudou stromy i keře a například také nové veřejné toalety. Řidiče potěší víc míst pro parkování. | foto: František Vlček, MAFRA

Betonová poušť zmizí. Kladenské náměstí Sítná se příští rok zazelená

  • 6
Fádní betonová plocha, kterou je nyní náměstí Sítná v Kladně, se příští rok promění v zelenající se prostor plný stromů a keřů. Přibudou odpočinková i parkovací místa a také veřejné toalety. Město získalo na rekonstrukci dotaci z Evropské Unie.

Podle kladenského primátora Dana Jiránka bude náměstí po přestavbě plnit několik funkcí.

"Navýší se počet parkovacích míst, což využijí jak místní obyvatelé, tak návštěvníci přilehlých institucí. Sjednotí se a upraví zastávky pro MHD s možností plynulého přestupu na pražské autobusy. Nebude tedy nutné chodit přes celé náměstí," přiblížil Jiránek a dodal, že přibudou také veřejné toalety, které nyní chybějí a jež ocení nejen cestující z autobusů.

Novinkou budou rovněž odpočinkové plochy. Zeleň se stromy a keři pomůže nejen k lepšímu vzhledu náměstí, ale také bude plnit funkci bariéry proti hluku a prachu. Právě těmto negativním vlivům přispívá velká betonová plocha, která má zmizet.

Primátor připomněl, že požadavky na více zeleně a více parkovacích míst se pravidelně opakují ve výzkumech veřejného mínění, které radnice provádí každý rok.

Cena? Desítky milionů

Co se peněz na přestavbu týče, město zažádalo o dotaci z Evropské unie. Ta už je schválena. "Náklady uvedené v žádosti jsou kolem 30 milionů korun. Ze zkušeností z ostatních projektů však počítáme s tím, že vysoutěžená cena bude nižší," uvedl mluvčí kladenské radnice Vilém Frček a dodal, že vypisují výběrové řízení na dodavatele.

Plocha náměstí však není jediné místo, které projde proměnou. Ta čeká i jeho okolí.

"Provozovatelé Hotelu Kladno představili záměr, který by měl málo využívaný hotel posunout opět mezi prestižní ubytovací zařízení, a to i nabídkou přidružených služeb nejen pro hotelové hosty. Dále se na Sítné buduje nová moderní knihovna, opravena byla fasáda Domu kultury, objevila se také nová moderní přístavba Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT," vyjmenoval primátor.

Odborník: Jde o hodnotnou architekturu

Úpravy v této architektonicky zajímavé lokalitě pozorně sledují i odborníci. Například podle historika a teoretika umění a architektury Rostislava Šváchy je sídliště Sítná cenné architektonické dílo a na to, jakou má historii, upozornil primátora ve svém stanovisku.

"Architektura 60. let se dnes stává předmětem stále silnějšího zájmu odborníků i mladé generace. Některá panelová sídliště na území NDR už dokonce dnešní německý stát prohlásil za kulturní památky. Ani na Sítné bychom neměli ničit a poškozovat to, co z ní dělá hodnotnou architekturu," napsal profesor Švácha primátorovi. Ve stanovisku například upozorňuje, že zateplení panelových domů přikrylo mozaikový povrch panelů.

Jiránek to však vidí jinak. "Velmi vnímám současné potřeby místních obyvatel, kteří zde žijí. Proto mi ani není líto zelenomodrého mozaikového povrchu na původních fasádách panelových domů, který zmizel pod zateplením," reagoval primátor.