Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nechte nás rozdávat metadon, jinak budou narkomani krást, žádá Drop In

  19:02aktualizováno  19:02
Radnice Prahy 1 chce vytlačit narkomany z centra města tím, že vyhání pracoviště, které závislým rozdává náhražku drogy. Městské části odmítají i jeho mobilní pracovnu v autobuse. Může se stát, že závislí se do centra vrátí jako zloději.
Bez protidrogových služeb přibude v centru narkomanů (ilustrační snímek).

Bez protidrogových služeb přibude v centru narkomanů (ilustrační snímek). | foto: Lenka NejezchlebováiDNES.cz

Centrum Drop In, které rozdává závislým narkomanům náhražku drogy metadon, má na vystěhování z prostor v ulici Ve Smečkách čas jen do pondělí. Městská část Praha 1 dala centru po několikátém prodloužení smlouvy definitivní výpověď.

Do substitučního centra si přitom denně pro metadon chodí 220 lidí. Kdyby náhražku drogy nedostali, hrozí podle pracovníků Drop In, že se vrátí k normálním drogám a v Praze kriminalita ještě vzroste - budou totiž krást, aby měli za co koupit dávku.

Smlouva vypršela s koncem srpna a Drop In nyní budovu podle starosty Prahy 1 Oldřicha Lomeckého obývá protiprávně. Nové prostory na Bulovce dostane až v prosinci.

Lomecký proti přítomnosti centra bojuje dlouhodobě. "Praha 1 je výkladní skříní hlavního města. Neseme zodpovědnost za turistický ruch. Obraz centra nesmí být poškozován narkomany, které sem Centrum Drop In stahuje," říká Lomecký s tím, že podle něj je potřeba zátěž rozložit.

Drop In však oponuje, že závislí z centra stejně nezmizí. "Jsou tam kvůli určité anonymitě a budou zde i nadále," tvrdí psycholog a supervizor Drop In Ivan Douda.

To potvrzují i strážníci. "Je to dáno velkou koncentrací obyvatel a návštěvníků a je s tím spojena pouliční kriminalita ze strany drogově závislých," říká Jan Čihák z městské policie.

Metadonový autobus nikdo nechce

Drop In si proto s pomocí magistrátu pronajal sanitní autobus, který má klientům metadon rozdávat přímo na ulici. Jenže zde je druhý problém: ani autobus na svém území nikdo nechce. Jediná městská část, která prozatím jeho přítomnost povolila, je Praha 2.

"Autobus bude stát na Karlově náměstí už od pondělí. Jenže Praha 2 ho tu nechce napořád. Povolí ho jen na pár dní v týdnu, ve zbytku by měl jet jinam," říká Ivan Kabický, náměstek primátora zodpovědný za drogovou problematiku.

Jenže závislí potřebují náhražku každý den. "Autobus na svém území odmítly i městské části, které mají s otevřenou drogovou scénou problémy, jako třeba Praha 5 nebo Praha 8," pokračuje Kabický.

Radní Prahy 8 Markéta Adamová odmítnutí odůvodnila tím, že nechce, aby narkomanů ještě přibylo. "Budeme mít na Palmovce vlastní projekt sanitky, která bude u narkomanů zjišťovat infekční choroby. Tento autobus by sem přilákal další," prohlásila.

Při absenci služby se pravděpodobně zvýší kriminalita

Radní Prahy 5 údajně o metadonovém autobusu nikdy neslyšeli. Pokud autobus nebude mít kde parkovat a závislí nedostanou svou dávku metadonu, pocítí to podle odborníků obyvatelé zvýšenou kriminalitou.

"Jeden závislý člověk denně spotřebuje drogu v průměru za dva tisíce korun. Aby je získal, musí nakrást a následně prodat zboží v hodnotě deset tisíc korun," upozorňuje Douda.

Při 220 klientech by tak denně v centru Prahy zmizelo zboží v hodnotě přesahující dva miliony. Předseda Asociace nestátních organizací zabývajících se prevencí Jiří Richter tvrdí, že už nyní je substitučních programů potřeba třikrát tolik.

"Abychom dokázali klienty stabilizovat a odvést je z kriminální scény, motivovat je k léčbě. Neposkytování této služby nám přinese mnoho negativních důsledků. Bude nás to stát podstatně víc peněz a ohrozí to zdraví nejen klientů Drop In, ale větším rizikům budou čelit i lidi drogami nezasažení," varuje Richter.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Slavia - Bordeaux 1:0, nevýrazného soupeře zlomila Zmrhalova paráda

Slávisté slaví gól v utkání Evropské ligy proti Bordeaux. Zleva Traoré, střelec...

Když v průběhu druhého poločasu slávisté postupně pálili gólové šance, možná se strachovali, aby o hubené vedení...Zásahovka na Benešovsku zadržela gang zlodějů luxusních automobilů

policie, zásahová jednotka, ozbrojenec, ilustrace

Policejní zásahovka šla v pátek do akce brzy ráno. Na silnici mezi Miličínem a Olbramovicemi zadržela šest lidí, kteří...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Další z rubriky

Štiřínský zámek rozezní koncerty, výstava připomene Josefa Suka

Josef Suk na zámku Štiřín v roce 1998

V neděli začíná cyklus koncertů Sukův hudební Štiřín. Jednou měsíčně zámecké prostory naplní hudba od Dvořáka, Mozarta,...

V Libni a Karlíně se trénuje na povodně, až do večera bude omezený provoz

Město čekají protipovodňové manévry.

Celou sobotu probíhá v pražském Karlíně a v Libni protipovodňové cvičení. Obě čtvrti v letech 2002 a 2013 zasáhla...

Zloděj ukradl z výběhu na Příbramsku dva klokany, samice byla březí

Neznámý zloděj ukradl dvojici klokanů bennettových. Jedná se o poddruh klokana...

Neznámý pachatel v obci Podlesí na Příbramsku ukradl z výběhu březí klokaní samici s několikaměsíčním mládětem....

Najdete na iDNES.cz