Bez protidrogových služeb přibude v centru narkomanů (ilustrační snímek).

Bez protidrogových služeb přibude v centru narkomanů (ilustrační snímek). | foto: Lenka Nejezchlebová, iDNES.cz

Nechte nás rozdávat metadon, jinak budou narkomani krást, žádá Drop In

  • 310
Radnice Prahy 1 chce vytlačit narkomany z centra města tím, že vyhání pracoviště, které závislým rozdává náhražku drogy. Městské části odmítají i jeho mobilní pracovnu v autobuse. Může se stát, že závislí se do centra vrátí jako zloději.

Centrum Drop In, které rozdává závislým narkomanům náhražku drogy metadon, má na vystěhování z prostor v ulici Ve Smečkách čas jen do pondělí. Městská část Praha 1 dala centru po několikátém prodloužení smlouvy definitivní výpověď.

Do substitučního centra si přitom denně pro metadon chodí 220 lidí. Kdyby náhražku drogy nedostali, hrozí podle pracovníků Drop In, že se vrátí k normálním drogám a v Praze kriminalita ještě vzroste - budou totiž krást, aby měli za co koupit dávku.

Smlouva vypršela s koncem srpna a Drop In nyní budovu podle starosty Prahy 1 Oldřicha Lomeckého obývá protiprávně. Nové prostory na Bulovce dostane až v prosinci.

Lomecký proti přítomnosti centra bojuje dlouhodobě. "Praha 1 je výkladní skříní hlavního města. Neseme zodpovědnost za turistický ruch. Obraz centra nesmí být poškozován narkomany, které sem Centrum Drop In stahuje," říká Lomecký s tím, že podle něj je potřeba zátěž rozložit.

Drop In však oponuje, že závislí z centra stejně nezmizí. "Jsou tam kvůli určité anonymitě a budou zde i nadále," tvrdí psycholog a supervizor Drop In Ivan Douda.

To potvrzují i strážníci. "Je to dáno velkou koncentrací obyvatel a návštěvníků a je s tím spojena pouliční kriminalita ze strany drogově závislých," říká Jan Čihák z městské policie.

Metadonový autobus nikdo nechce

Drop In si proto s pomocí magistrátu pronajal sanitní autobus, který má klientům metadon rozdávat přímo na ulici. Jenže zde je druhý problém: ani autobus na svém území nikdo nechce. Jediná městská část, která prozatím jeho přítomnost povolila, je Praha 2.

"Autobus bude stát na Karlově náměstí už od pondělí. Jenže Praha 2 ho tu nechce napořád. Povolí ho jen na pár dní v týdnu, ve zbytku by měl jet jinam," říká Ivan Kabický, náměstek primátora zodpovědný za drogovou problematiku.

Jenže závislí potřebují náhražku každý den. "Autobus na svém území odmítly i městské části, které mají s otevřenou drogovou scénou problémy, jako třeba Praha 5 nebo Praha 8," pokračuje Kabický.

Radní Prahy 8 Markéta Adamová odmítnutí odůvodnila tím, že nechce, aby narkomanů ještě přibylo. "Budeme mít na Palmovce vlastní projekt sanitky, která bude u narkomanů zjišťovat infekční choroby. Tento autobus by sem přilákal další," prohlásila.

Při absenci služby se pravděpodobně zvýší kriminalita

Radní Prahy 5 údajně o metadonovém autobusu nikdy neslyšeli. Pokud autobus nebude mít kde parkovat a závislí nedostanou svou dávku metadonu, pocítí to podle odborníků obyvatelé zvýšenou kriminalitou.

"Jeden závislý člověk denně spotřebuje drogu v průměru za dva tisíce korun. Aby je získal, musí nakrást a následně prodat zboží v hodnotě deset tisíc korun," upozorňuje Douda.

Při 220 klientech by tak denně v centru Prahy zmizelo zboží v hodnotě přesahující dva miliony. Předseda Asociace nestátních organizací zabývajících se prevencí Jiří Richter tvrdí, že už nyní je substitučních programů potřeba třikrát tolik.

"Abychom dokázali klienty stabilizovat a odvést je z kriminální scény, motivovat je k léčbě. Neposkytování této služby nám přinese mnoho negativních důsledků. Bude nás to stát podstatně víc peněz a ohrozí to zdraví nejen klientů Drop In, ale větším rizikům budou čelit i lidi drogami nezasažení," varuje Richter.