Národní muzeum má být plné technologií, návštěvníky přivítá oživlý plejtvák

  6:48aktualizováno  8:48
V úterý oslavilo Národní muzeum 130 let od otevření své hlavní budovy. Díky nedávnému uvolnění vládních opatření může kulaté výročí slavit i s návštěvníky. Vedle toho ale pracovníci muzea také usilovně pracují na budování stálých expozic, které by se měly už letos v červenci po dlouhých letech znovu otevřít. Lepší navigaci umožní mobilní aplikace a slavný plejtvák ožije v rozšířené realitě.
Národní muzeum ve všech svých budovách mělo dnes vstup zdarma v rámci...

Národní muzeum ve všech svých budovách mělo dnes vstup zdarma v rámci mezinárodního dne muzeí. (18. května 2020) | foto: Petr TopičMAFRA

Pro návštěvníky by po otevření měly být připravené kompletní přírodovědecké expozice, tedy živá i neživá příroda, i dějiny od středověku po 21. století. Kromě toho, že se nyní v jednotlivých sálech připravují vitríny, dokončují se restaurátorské práce na exponátech anebo se řeší citlivé zavěšování exponátů ze stropů, jsou v plném proudu také práce na technologické stránce nových expozic. 

Ty budou v tomto ohledu špičkou. Návštěvníci se budou moci například procházet mezi exponáty s mobilní aplikací, která je bude navádět pomocí takzvaných Bluetooth beaconů a oblíbenou kostru plejtváka myšoka si lidé budou moci rozpohybovat ve svých mobilech díky takzvané rozšířené realitě.

Navigace mezi exponáty

„Během posledních asi tří let jsme z malého IT oddělení udělali slušně veliký IT odbor,“ popisuje postupný přechod k moderním technologiím v Národním muzeu jeho generální ředitel Michal Lukeš. „Když jsme dokončovali rekonstrukci historické budovy, stanovili jsme si tezi o novém období digitálních rekonstrukcí, protože budoucnost muzeí je i v rozvoji IT technologií. Na digitální rozvoj jsme mysleli už před covidem, ten ale některé věci urychlil,“ dodává.

V muzeu aktuálně pracují například na mobilní aplikaci, která by měla být dokončena v průběhu léta. Návštěvník, který si aplikaci nainstaluje, se bude moci nechat navigovat po celé historické budově. V ní budou totiž rozmístěny takzvané Bluetooth beacony, které budou s aplikací komunikovat.

„Představte si to jako malou krabičku, kterou přilepíte ve výšce tří metrů na zeď. Do místnosti jich dáte třeba šest a podle síly signálu dokáže mobilní aplikace s přesností asi na dva metry rozpoznat, kde návštěvník stojí. Pokud bude chtít vidět nějakou konkrétní expozici, navigace se připojí na beacony a bude mu říkat, kterým směrem vyrazit. Pak ho může dovést třeba na toaletu či do kavárny,“ vysvětluje Martin Souček, ředitel odboru digitalizace a informačních systémů Národního muzea.

Propojení s mobilní aplikací se dočká také asi nejznámější exponát muzea – téměř třiadvacetimetrová kostra plejtváka myšoka. Ta už je zavěšená na svém původním místě pod stropem jednoho z hlavních sálů a v budoucnu by si ji mohli návštěvníci zobrazit v podobě, v jaké velrybu v roce 1885 vyvrhlo moře u norského ostrova Lyngöy. Poslouží k tomu 3D model plejtváka převedený do rozšířené reality.

„Návštěvník na kostru namíří třeba tablet a uvidí plejtváka obaleného svaly a kůží,“ říká Souček s tím, že v rozšířené realitě si budou moci návštěvníci kostru prohlížet nejdříve na podzim.

Technologie budou moci návštěvníci využívat například i v expozicích k dějinám českých zemí. „Jedním audiovizuálním prvkem bude replika Codexu gigas (největší ručně psaná kniha na světě z 13. století známá také jako Ďáblova bible, pozn. red.) Půjde o jakýsi elektronický model, který bude spolupracovat s kamerou. Ta bude snímat, kterou stránku si návštěvník právě prohlíží, a projektor mu bude promítat rozpohybovaný obsah stránek,“ popisuje František Sion, který se v Národním muzeu zabývá audiovizuálními technologiemi.

Nejmodernější budova v Praze

Část moderních technologií Národní muzeum představilo už krátce po otevření historické budovy po její rozsáhlé rekonstrukci. V roce 2019 byla výraznou novinkou podzemní spojovací chodba mezi historickou a novou budovou, která je po obou stranách pokryta spojitým obrazem s plochou bezmála 270 metrů čtverečních. Na ni promítá obraz celkem 38 laserových projektorů. Podobných zařízení a audiovizuálních zastavení bude nově po celém muzeu až tři sta.

K tomu, aby správně fungovala, potřebuje budova samostatný technologický velín. „Na systému asi pěti obrazovek bude nepřetržitá služba dohlížet na to, jestli vše funguje,“ říká Souček. Kromě toho je budova prošpikovaná bezpečnostními systémy, protipožární ochranou, čidly na sledování teploty a vlhkosti a kamerovým systémem.

„Ten systém je obrovsky složitý a historická budova je díky technologiím jedna z nejmodernějších budov v Praze,“ dodává Souček. Z velína bude možné ovládat také například světla ve vitrínách, přičemž každé jednotlivé světlo bude možné na dálku ovládat samostatně.

130 let od otevření Národního muzea

Budova Národního muzea v horní části Václavského náměstí byla slavnostně otevřena 18. května 1891. Samotná instituce vznikla už v roce 1818 jako Vlastenecké muzeum. Jeho prvním sídlem byl Šternberský palác na Hradčanech, poté se muzeum přestěhovalo do Nostického paláce Na Příkopě. V roce 1885 začala stavba dnešní hlavní budovy muzea podle návrhu architekta Josefa Schulze. V roce 2011 se budova zavřela a otevřela po rekonstrukci až v roce 2018 na 100. výročí Československa.

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Kriminalisté řeší vraždu v Řepích, po napadení v autoservisu tam zemřel muž

18. dubna 2024  14:38,  aktualizováno  19.4 13:45

Pražští policisté vyšetřují případ napadení v autoservisu v Řepích. „Na místě byl zadržen jeden...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prahu čeká velká tramvajová výluka. Dvacet linek změní na dva měsíce trasu

24. dubna 2024  16:28

Cestující v Praze čeká od pondělí 29. dubna rozsáhlá výluka tramvají, která bude trvat přibližně...

Sochař Černý se v televizi pohádal s kurátorkou o „motýly“. Padly i vulgarismy

20. dubna 2024  16:24

Boj o moderní umělecká díla si vyžádal na poměry České televize ostrou slovní přestřelku. Stalo se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slavia - Olomouc 2:2, domácí srovnali před koncem. Titul se jim vzdaluje

21. dubna 2024  14:11,  aktualizováno  17:13

Že po jednoznačné první půli padnou po přestávce v Edenu rychlé dva góly, se dalo celkem jasně...

Basketbalistky USK zvládly třetí finále bez problémů, titul mají na dosah

26. dubna 2024  19:30,  aktualizováno  21:17

Basketbalistky USK Praha porazily doma ve třetím ligovém finále Žabiny Brno 83:61. V sérii vedou...

Létaly židle, lidé je pohřbívali. Volejbalisté Ústí ale baráž senzačně otočili

26. dubna 2024  20:48

Křepčili, jako by vyhráli titul, poskakovali s fanoušky, v extázi jim nabíhaly na krku žíly....

Posílili jsme opatření, tvrdí pořadatel maratonu. Minule závodníci kolabovali

26. dubna 2024  16:38

Přes osm tisíc běžců, z toho přibližně polovina ze zahraničí, a zhruba 200 milionů zisku pro českou...

„Dobrý informátor usnadňuje ochranu státu.“ Jak první republika bojovala s trolly

26. dubna 2024

Premium „Ueberfallkommanda“, psi pro policejní patroly na periferii a obušky pro četníky, přepadové tiskové...

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...