Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Národní park Křivoklátsko zřejmě bude, ačkoli obce už rezignovaly

  19:30aktualizováno  19:30
Pět let slýchávají, že by měl být. Ale stále se nic neděje. Proto obce na Křivoklátsku už na vznik národního parku rezignovaly. Nyní se ale karty obracejí, nový ministr životního prostředí jeho vznik podpoří.

Křivoklátsko. Pohled do údolí Berounky od Zejciny (ilustrační foto) | foto: Vít Štěpánek

Chvíle, kdy o návrhu na vyhlášení Národního parku Křivoklátsko bude rozhodovat vláda, se blíží. Nový ministr Tomáš Podivínský řadí záměr mezi hlavní aktuální témata.

Pokud by to úřednická vláda do voleb stihla, byl by to pro přírodu na Rakovnicku a Berounsku převrat. Na šestině území dosavadní chráněné krajinné oblasti by se dostalo vyšší ochrany unikátním lesům s více než osmdesáti druhy stromů. Správa parku by rovněž účinněji začala regulovat stav přemnožené lesní zvěře.

NP Křivoklátsko

Měl by vzniknout na šestině CHKO a bude zabírat 102 kilometrů čtverečních.

MŽP argumentuje lepší ochranou unikátních lesů, fauny a flóry, přísněji se bude regulovat zvěř. Momentálně se čeká, až návrh přinese do vlády nový ministr životního prostředí.

Obyvatele dotčených obcí ale zpráva z ministerstva nechává klidné. Jde totiž o jeden z mnoha zvratů v této kauze za posledních pět let. Za tu dobu se ve funkci vystřídalo osm ministrů.

Místní tak raději vyčkávají. "Lidi to unavilo, už to neřešíme," říká třeba místostarosta Skryjí Daniel Mikušík, jehož obec záměr vyhlásit národní park podporuje.

Únavu připouští i starosta Broum Petr Ubry. "Názory občanů se hodně přelévají. Před pěti lety jsme si dělali průzkum a vyšlo to tak půl na půl. Teď si myslím, že by se zastánci vůbec neúčastnili. Kdyby se park vyhlásil v roce 2008, prošlo by to bez problémů," uvádí Ubry.

Za změnu názoru lidí z Broum podle starosty mohou právě změny a neustálé oddalování, které snahy o vyhlášení parku od začátku provázejí.

V roce 2008 a 2009 se třeba v obci konaly besedy, při kterých zástupci státu vysvětlovali, v jakém režimu bude ochrana lesa fungovat. Zda budou lidé třeba moci na houby.

"Teď je to počtvrté, co se obnovuje snaha o vyhlášení parku. A informace nemáme. Ani já jako starosta nemám v ruce finální verzi, v jaké bude park vyhlášen," stěžuje si.

Občané osmnácti dotčených obcí na Berounsku a Rakovnicku si tak po pěti letech mohou připadat jako na houpačce, kterou ovládají politici. Posun v názorech lidí lze vidět i na rozhodnutí Broum: minulé zastupitelstvo obce park podpořilo, nové však již nesouhlasilo.

Přispěli k tomu nejen neustále se střídající ministři životního prostředí, ale také postoj kraje. Zatímco totiž exhejtman David Rath (dříve ČSSD) záměr podporoval, současný středočeský hejtman Josef Řihák (ČSSD) je proti němu.

"Dosavadní ochrana přírody na Křivoklátsku je dostatečná a zřízení parku je zbytečné a navíc drahé," myslí si Řihák.

Na vládu v řádu týdnů

Proti návrhu vznikla také petice, kterou podepsalo několik tisíc lidí, převážně obyvatel regionu. Jsou mezi nimi i myslivci, kteří by se kvůli novým pravidlům museli přizpůsobit pokynům vedení parku. A to se jim nelíbí.

Historie

90. léta Hned po revoluci se objevuje první myšlenka, že je třeba unikátní lesy na Křivoklátsku chránit v rámci pravidel Národního parku.

podzim 2008 Stát koná kroky k vyhlášení parku. Provádí studie, vypracovává návrh zákona. Rok a půl dlouhý proces podporuje i hejtman Rath.

léto 2010 Je ukončen legislativní proces, během kterého obce posílaly připomínky. Návrh je připraven do meziresortního řízení.

podzim 2010 Návrh jde na následujícího dva a půl roku k ledu. Nikdo jej nemá zájem pustit do meziresortního řízení.

březen 2013 Ministr Chalupa posílá návrh zákona do meziresortního řízení. Návrh podpoří i ministr zemědělství Bendl. Proti je hejtman Řihák.

červenec 2013 Návrh měl ministr Chalupa předložit vládě, ale ta podala demisi. Nový ministr NP podporuje. Čeká se, zda bude mít čas jej prosadit. FAKTA

Petice doputovala i zákonodárcům do Sněmovny. A ozvali se také cyklisté, kteří chtějí vybojovat, aby se v budoucím parku mohli i nadále po vyznačených cestách pohybovat na kolech.

Naopak nejvíce se za myšlenku parku za poslední rok bral ministr zemědělství a středočeský poslanec Petr Bendl (ODS) spolu s ministrem životního prostředí Tomášem Chalupou (ODS).

Ti však skončili s demisí vlády Petra Nečase a při trvající vládní krizi to vypadalo, že vyhlášení parku skončí u ledu. Čerstvý ministr životního prostředí Tomáš Podivínský si však vzal podle resortního mluvčího Matyáše Vitíka uskutečnění záměru za jedno ze svých hlavních témat.

"Nedá se říci, že návrh půjde na vládu za týden. Ale spíše v řádu týdnů než měsíců," uvádí Vitík. Rozhodnutí nového ministra nedočkavě vyhlíží také šéf CHKO Křivoklátsko Petr Hůla. Ještě před pár týdny očekával odložení celého záměru.

"Zatím nic nevím, musíme vyčkat, zda dostane vláda důvěru. Protože nový ministr byl spolupracovníkem toho minulého, snad by mohla práce na vyhlášení parku pokračovat," doufá Hůla, který s kolegy návrh po odborné stránce připravoval.

Park by uvítala také třeba obec Račice, kde zásadně chybí kanalizace. Obec doufá, že by stát přispěl na její vybudování. Přispění na infrastrukturu si od parku ostatně slibují i další dotčené obce.Nejčtenější

Sparta - Příbram 2:2, blamáž proti deseti, hostům stačily dva brejky

Emmanuel Antwi z Příbrami slaví vyrovnávací gól do sítě Sparty.

Sparťanští fotbalisté mohli být po dvou letech první v ligové tabulce, ale zápas proti nováčkovi nezvládli. Ač proti...

Majitel auta zapomněl po zaparkování zavřít okno. Stálo ho to 200 tisíc

Muž přišel během jedné noci o přibližně dvě stě tisíc korun (12. srpna 2018).

Muž po zaparkování svého vozu zapomněl zavřít okno u spolujezdce. Doplatil na to hned dvakrát. Za jednu noc přišel o...Dynamo - Slavia 2:0, Liga mistrů je pryč, hosty čeká pohár číslo dvě

Arťom Besedin z Dynama Kyjev překonává slávistického brankáře Ondřeje Koláře v...

Fotbalisté Slavie se do Ligy mistrů neprobojují. V kvalifikaci končí na prvním soupeři, v odvetě 3. předkola na...

Muž podezřelý z vraždy ženy u Prahy se před policisty zastřelil

Policie u Kamenice vypátrala muže podezřelého z postřelení ženy. Před policisty...

V okolí Kamenice na Praze-východ policisté vypátrali muže podezřelého z postřelení ženy, která na následky zranění...

Tvrdík spílá UEFA: Surkis by měl odstoupit, sudí zápasy hrubě ovlivnili

Jaroslav Tvrdík na tiskové konferenci fotbalové Slavie k příchodu nových hráčů

Šéf slávistických fotbalistů Jaroslav Tvrdík těžce nesl vyřazení v 3. předkole Ligy mistrů na hřišti Dynama Kyjev...

Další z rubriky

Kamion namáčkl převrácené auto na stěnu Lochkovského tunelu

Lochkovský tunel uzavřela nehoda kamionu a osobního auta (20.8.2018)

Dopravní nehoda časně odpoledne zablokovala Lochkovský tunel na Pražském okruhu ve směru na dálnici D5 na 12,6...

Může za to alkohol, řekl policistům muž, který zbil cestujícího v metru

Napadení v metru na Náměstí Míru

Pražští policisté vypátrali muže, který před deseti dni v metru linky A ve stanici Jiřího z Poděbrad surově zbil...

Cyklista v Praze nadýchal přes 3 promile alkoholu a nadával strážníkům

Cyklista v Praze nadýchal přes 3 promile alkoholu

Hlídka městských strážníků našla ležet na křižovatce ulic Lýskova a Kociánova v Praze 5 cyklistu. V momentě, kdy jej...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz