Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Národní technické muzeum se po letech znovu otevírá, nabídne nové expozice

  9:26aktualizováno  9:26
Národní technické muzeum v Praze na Letné se příští týden znovu otevře pro veřejnost. Po čtyřech letech oprav se tak budou moci návštěvníci opět pokochat technickými skvosty z české historie. Muzeum nabídne navíc i nové expozice: historie fotografování, modely budov a velký meteorit.

Budova Národního technického muzea otevře své brány ve středu 16. února. Návštěvníci se mohou těšit na prvních pět expozic, které budou k vidění ve zcela novém moderním pojetí.

PĚT EXPOZIC OTEVŘENÝCH 16. ÚNORA

Historie dopravy
letadla, auta, motorky, lokomotivy

Astronomie
meteorit, hvězdářské dalekohledy

Fotografický ateliér
fotografické přístroje a pomůcky

Architektura, stavitelství a design
modely staveb, skici architektů

Tiskařství
tiskařské lisy, historické knihy

Například divácky nejoblíbenější dopravní hala nabídne řadu nových historických kousků. Letadla zavěšená pod stropem prošla složitou opravou a nyní vypadají, jako by chtěla znovu vzlétnout. "Letecké exponáty jsme do prostoru zavěsili tak, aby působily dynamičtěji, jakoby v pohybu," řekl kurátor leteckých sbírek Michal Plavec.

V rámci rekonstrukce muzea prošly zásadní proměnou i další expozice. Poprvé ve více než stoleté historii muzea budou k vidění sbírky architektury a stavitelství, které návštěvníkům nabídnou mnoho modelů zrealizovaných i neuskutečněných projektů. Za sklem budou vystaveny i vizionářské návrhy, jejichž prostřednictvím lidé nahlédnou pod ruce slavným českým architektům.

Lákadlem bude i rozsáhlá polygrafická sbírka s řadou velkých tiskařských strojů i miniaturních pomůcek a historických knih. Fotografy zase jistě zaujme prezentovaný vývoj fotografie, její uplatnění a vliv na společnost. Expozice bude umístěna ve skleněném fotografickém ateliéru.

Rájem pro amatérské hvězdáře pak bude expozice astronomie, koncipovaná jako nekonečný prostor vesmíru plný zářících hvězd v podobě jedinečných sbírkových předmětů.

TOHLE MUSÍTE VIDĚT

Meteorit k "pomazlení"

Ve sbírkách astronomie narazíte hned u vstupu na podivný železitý kámen. Je to meteorit, který dopadl na území Argentiny před čtyřmi až pěti tisíci lety. Tento kousek je pouze malým úlomkem mnohatunového tělesa, které přilétlo z oběžné dráhy mezi Marsem a Jupiterem. Většina muzeí na světě své meteority schovává v depozitářích. To však není případ Technického muzea. Tady si na něj můžete dokonce sáhnout.

Lis zachránil učně od pekla

Když vstoupíte do expozice věnované tiskařství, nemůžete si nevšimnout mohutného dřevěného lisu. Pochází z přelomu 17. a 18. století a prý ho vyrobil tiskařský učeň, aby odčinil mravní poklesek, který spáchal. V Česku je jediný, na světě jich je zhruba šedesát. Dříve tento lis stál u vstupu do Klementina na Starém Městě.

Stroj, který se zřítil z nebe

V dopravní hale je uprostřed zavěšených letadel jedno opravdu výjimečné. Jedná se o typ JK Blériot, na němž na počátku dvacátého století létal slavný Jan Kašpar. Na tomto typu se dokonce při dálkovém letu ztratil a musel nouzově přistát u středočeských Kostomlat. Zde zastavil právě projíždějícího motocyklistu, kterému odčerpal benzín z jeho stroje, aby mohl opět vzlétnout. Bohužel opět nedoletěl a havaroval u Pardubic. Pilotovi se nic nestalo, z letadla však zbyly trosky.

Sloup známý z videoklipu

Uprostřed sbírek o architektuře stojí kubistický sloup se svítící lucernou. Je to replika skutečného sloupu, který je skryt za blokem domů na Jungmannově náměstí. Tento unikátní sloup si zahrál i v animovaném klipu světoznámého jazzového muzikanta Jana Hammera, který má český původ.

Cesta do mikrosvěta

Ve fotografickém ateliéru si nenechte ujít zajímavý přístroj I. F. Staška, který jím pořídil řadu vědeckých snímků. Pomocí mikroskopu dokonce vyfotografoval řez stonkem rostliny a další biologické preparáty. Stašek tak chtěl rozšířit úroveň lidského poznání.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Byty a park místo silnice, Stuchlík předvedl vizi nového Libeňského mostu

Kandidát ANO na pražského primátor Petr Stuchlík představil plán, jak vyřešit...

Kandidát ANO na pražského primátora Petr Stuchlík navrhl neobvyklé architektonické řešení Libeňského mostu. Společně s...Děti se před školou bojí, rodiče ignorují dopravní předpisy, tvrdí sdružení

Klasická situace před jednou ze základních škol v Praze. Rodiče vezou děti do...

Děti v Praze vozí čím dál častěji do školy jejich rodiče, zjistilo občanské sdružení Pražské matky. Podle něj...

Zásahovka na Benešovsku zadržela gang zlodějů luxusních automobilů

policie, zásahová jednotka, ozbrojenec, ilustrace

Policejní zásahovka šla v pátek do akce brzy ráno. Na silnici mezi Miličínem a Olbramovicemi zadržela šest lidí, kteří...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Další z rubriky

Kromě voleb čekají voliče referenda, hlasovat se bude i o propojení obcí

Místní referendum se konalo v oddělených místnostech oproti volbám. „Zabloudil“...

Kromě výběru nových zastupitelů budou obyvatelé některých středočeských měst v nadcházejících komunálních volbách...

Určitý počet dní i hostů. Praha by chtěla regulovat službu Airbnb

Činžovní dům na Václavském náměstí s číslem popisným 39 patří z části městské...

Praha bude chtít změnu zákona, která upraví provozování ubytování přes aplikaci Airbnb. Poskytovatelé by měli například...

Budova VŠCHT je funkční, krásná a má vlastní pivovar, kde se vaří Lachout

VŠCHT má vlastní pivovar, kde se studenti učí vařit pivo Lachout (Lahodná...

Chemie často patří ve škole k obávaným předmětům, její praktické využití se vytrácí v biflování vzorečků. Jaké...

Najdete na iDNES.cz