Národní technické muzeum se po letech znovu otevírá, nabídne nové expozice

  9:26aktualizováno  9:26
Národní technické muzeum v Praze na Letné se příští týden znovu otevře pro veřejnost. Po čtyřech letech oprav se tak budou moci návštěvníci opět pokochat technickými skvosty z české historie. Muzeum nabídne navíc i nové expozice: historie fotografování, modely budov a velký meteorit.

Budova Národního technického muzea otevře své brány ve středu 16. února. Návštěvníci se mohou těšit na prvních pět expozic, které budou k vidění ve zcela novém moderním pojetí.

PĚT EXPOZIC OTEVŘENÝCH 16. ÚNORA

Historie dopravy
letadla, auta, motorky, lokomotivy

Astronomie
meteorit, hvězdářské dalekohledy

Fotografický ateliér
fotografické přístroje a pomůcky

Architektura, stavitelství a design
modely staveb, skici architektů

Tiskařství
tiskařské lisy, historické knihy

Například divácky nejoblíbenější dopravní hala nabídne řadu nových historických kousků. Letadla zavěšená pod stropem prošla složitou opravou a nyní vypadají, jako by chtěla znovu vzlétnout. "Letecké exponáty jsme do prostoru zavěsili tak, aby působily dynamičtěji, jakoby v pohybu," řekl kurátor leteckých sbírek Michal Plavec.

V rámci rekonstrukce muzea prošly zásadní proměnou i další expozice. Poprvé ve více než stoleté historii muzea budou k vidění sbírky architektury a stavitelství, které návštěvníkům nabídnou mnoho modelů zrealizovaných i neuskutečněných projektů. Za sklem budou vystaveny i vizionářské návrhy, jejichž prostřednictvím lidé nahlédnou pod ruce slavným českým architektům.

Lákadlem bude i rozsáhlá polygrafická sbírka s řadou velkých tiskařských strojů i miniaturních pomůcek a historických knih. Fotografy zase jistě zaujme prezentovaný vývoj fotografie, její uplatnění a vliv na společnost. Expozice bude umístěna ve skleněném fotografickém ateliéru.

Rájem pro amatérské hvězdáře pak bude expozice astronomie, koncipovaná jako nekonečný prostor vesmíru plný zářících hvězd v podobě jedinečných sbírkových předmětů.

TOHLE MUSÍTE VIDĚT

Meteorit k "pomazlení"

Ve sbírkách astronomie narazíte hned u vstupu na podivný železitý kámen. Je to meteorit, který dopadl na území Argentiny před čtyřmi až pěti tisíci lety. Tento kousek je pouze malým úlomkem mnohatunového tělesa, které přilétlo z oběžné dráhy mezi Marsem a Jupiterem. Většina muzeí na světě své meteority schovává v depozitářích. To však není případ Technického muzea. Tady si na něj můžete dokonce sáhnout.

Lis zachránil učně od pekla

Když vstoupíte do expozice věnované tiskařství, nemůžete si nevšimnout mohutného dřevěného lisu. Pochází z přelomu 17. a 18. století a prý ho vyrobil tiskařský učeň, aby odčinil mravní poklesek, který spáchal. V Česku je jediný, na světě jich je zhruba šedesát. Dříve tento lis stál u vstupu do Klementina na Starém Městě.

Stroj, který se zřítil z nebe

V dopravní hale je uprostřed zavěšených letadel jedno opravdu výjimečné. Jedná se o typ JK Blériot, na němž na počátku dvacátého století létal slavný Jan Kašpar. Na tomto typu se dokonce při dálkovém letu ztratil a musel nouzově přistát u středočeských Kostomlat. Zde zastavil právě projíždějícího motocyklistu, kterému odčerpal benzín z jeho stroje, aby mohl opět vzlétnout. Bohužel opět nedoletěl a havaroval u Pardubic. Pilotovi se nic nestalo, z letadla však zbyly trosky.

Sloup známý z videoklipu

Uprostřed sbírek o architektuře stojí kubistický sloup se svítící lucernou. Je to replika skutečného sloupu, který je skryt za blokem domů na Jungmannově náměstí. Tento unikátní sloup si zahrál i v animovaném klipu světoznámého jazzového muzikanta Jana Hammera, který má český původ.

Cesta do mikrosvěta

Ve fotografickém ateliéru si nenechte ujít zajímavý přístroj I. F. Staška, který jím pořídil řadu vědeckých snímků. Pomocí mikroskopu dokonce vyfotografoval řez stonkem rostliny a další biologické preparáty. Stašek tak chtěl rozšířit úroveň lidského poznání.

Autor:

Nejčtenější

Nebránil se, jen slabě dýchal, popisují svědci smrtelné napadení v autobusu

Policie vyšetřuje střelbu u smíchovského nádraží (13.3.2018)

Brutální a zbytečné, tak během hlavního líčení v jednací síni Městského soudu v Praze popsali svědci březnové napadení...

V Letech u Prahy hořel sklad odpadu, hasiči požár likvidovali 21 hodin

Požár haly v Letech u Prahy je vidět na kilometry daleko. Kouř je cítit až v...

Téměř 21 hodin likvidovali hasiči v Letech u Prahy požár haly se 600 tunami elektroodpadu určeného k recyklaci. Zápach...

Indický herec obvinil kavárnu v Praze z rasismu. Nedorozumění, hájí se podnik

Indický komik Vir Das

Indický komik Vir Das, který se proslavil v Bollywoodu, obvinil na Twitteru pražskou kavárnu Café Café z rasismu....

Prudce jedovatá zmije uštkla chovatele, v bytě bylo dalších sedm hadů

Zmije útočná

Zmije růžkatá, která má pověst nejnebezpečnějšího evropského hada, uštkla v pražských Holešovicích svého chovatele....

Vlak srazil u Černošic nezletilou dívku se sluchátky, trať do Plzně stála

U Černošic srazil rychlík na železničním přejezdu nezletilou dívku. (6....

Krátce před sedmou hodinou srazil na trati z Prahy do Plzně vlak nezletilou dívku. Kvůli smrtelné nehodě byl přerušen...

Další z rubriky

Stavba multifunkčního centra O2 Universum za miliardu finišuje

Stavba multifunkčního centra O2 Universum vstupuje do závěrečné fáze

Stavba nové budovy napojené na O2 Arenu v pražské Libni je v plném proudu. Takzvané O2 Universum má sloužit k pořádání...

Majitel obvinil provozovatele trampolínového centra, že budovu zapálil

Hala, kde fungoval Freestyle Kolbenka, po požáru (10. listopadu 2018)

Vztahy mezi provozovatelem Freestyle parku Kolbenka a majitelem budovy, ve které sídlí, se postupně vyhrocují. Majitel...

Muž vybral v cizině na falešnou občanku statisíce z účtu pražské firmy

Policie hledá muže, který v zahraničí na falešný občanský průkaz vybral peníze...

Neznámý muž díky padělanému občanskému průkazu vybral v několika bankách v zahraničí přes půl milionu korun z cizího...

Najdete na iDNES.cz