Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé smí zpět do evakuovaného domu. Čeká je kontrola závad bytů

  11:18aktualizováno  12:27
Společnost Lihgthouse Group ve čtvrtek večer oznámila evakuovaným z novostavby Prague Marine, že se mohou vrátit domů. Své byty v pražských Holešovicích muselo v neděli opustit na 30 lidí poté, co statik zjistil závadu na nosné konstrukci. Budovu stavbaři zajistili provizorními podpěrami.

Podepřená část novostavby Prague Marine v Holešovicích. (3. května 2012) | foto: Jiří Meixner, iDNES.cz

"Očekáváme, že o víkendu se lidé nastěhují zpátky. V dalších dnech bychom s nimi a spolu se zástupci Metrostavu chtěli zadokumentovat všechny závady, které na bytech vznikly," řekl Martin Vachek ze společnosti Lihgthouse Group, která je investorem stavby.

Prague Marina

V projektu Prague Marina bylo na nábřeží u holešovického přístavu vybudováno 338 bytů, většina z nich už je prodána. Zhruba devadesátimetrový byt se prodává za pět milionů korun, v domech jsou ale i byty o rozloze 200 metrů čtverečních, jejichž cena přesahuje 15 milionů. V komplexu jsou i obchody a restaurace - jednu z nich vlastní lobbista Marek Dalík. (zdroj ČTK)

Už v minulých dnes se v médiích objevily zprávy, že poškozený není jen kovový nosník, který se na několika místech ohnul. Kvůli jeho deformaci měly vzniknout trhliny na stěnách některých bytů.

Na příští čtvrtek pak investor i stavebník chystají schůzku s lidmi, které problém se statikou domu vyhnal z bytů. "Chceme lidem vysvětlit, co se stalo, co jsme my učinili v následujících dnech a zodpověděli jejich dotazy,"  uvedl Vachek.

Návrat obyvatel do bytů umožnily provizorní podpěry v přízemí a suterénu stavby, které stabilizovaly objekt a převzaly funkci poškozeného kovového nosníku. To, že je objekt po jejich instalaci bezpečný, potvrdil statik (více zde).

Co byly příčinou zkroucení nosníku, zatím není zřejmé. Podle vyjádření z Metrostavu mohla být porucha způsobena "různým rozpínáním stavebních dílů vlivem nerovnoměrných teplot v konstrukci, které způsobilo dodatečné zatížení. Tomu konstrukce nebyla schopná odolat." Konkrétně se mělo jednat o rozdíl teplot v zateplené a nezateplené části konstrukce.

Zdaleka ne všichni oslovení odborníci s takovým tvrzení ale souhlasí. Namítají například, že se nejednalo o žádné extrémní výkyvy počasí.

Na čem se ale všichni shodují, že hledání příčiny může trvat i několik měsíců. Teprve po jejím odhalení pak může být dům opraven. Lidé, kteří se do domu nyní vrací, tak zřejmě ještě dlouhou dobu budou procházet kolem provizorní konstrukce.

Autor:Nejčtenější

Policisté na letišti zadrželi cizince, podezírají je z napadení číšníka

Policisté zadrželi skupinu cizinců, podezřelých z napadení číšníka. (23. dubna...

Policisté na pražském letišti Václava Havla zadrželi skupinu sedmi cizinců, kteří jsou podezřelí z toho, že v sobotu...

VIDEO: Číšník káral cizince kvůli vlastnímu alkoholu, zbili ho do bezvědomí

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Na operačním sále s vážně poraněnou hlavou skončil číšník, kterého v Praze 1 napadla sedmičlenná skupina cizinců....Cizinci zadržení za napadení číšníka v Praze mají nizozemské pasy

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Cizinci, které policie zadržela na letišti jako podezřelé z napadení číšníka v centru Prahy, pocházejí podle policie z...

U Slaného je silně cítit česnek. Někdo ho vyhodil tuny na pole

U Slaného někdo vyhodil na pole tuny česneku.

U města Slaný na Kladensku někdo vyhodil tuny česneku na pole. Policie neví, odkud se vzal, bude to proto zjišťovat.

Agresivní cizinci před napadením číšníka zbili v Praze i jiného muže

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Cizinci, kteří o víkendu v pražské Vladislavově ulici napadli číšníka, zřejmě „nejdou pro ránu daleko“. Před incidentem...

Další z rubriky

Strážník odmítl odchytit zuboženou kočku, neměl odchytový kurz

Zubožená kočka

Nemám odchytový kurz a nechci se nechat něčím nakazit. Tak reagoval strážník ve Velkém Oseku na prosbu ženy z kočičího...

VIDEO: V Praze otevřel první singletrailový areál, trasy mají šest kilometrů

Singletrail Letňany

O víkendu si mohli první návštěvníci vyzkoušet nové singletrailové trasy v lesoparku Letňany v Praze. Pro milovníky...

VIDEO: „Režnou“ vilu na Petřinách už demolují těžké stroje

Funkcionalistická vila na Petřinách, kterou má nahradit nová stavba se třinácti...

Vleklý spor mezi majitelem vily Na Petřinách a sousedy z přilehlého okolí domu uzavírá demolice této stavby. Magistrát...

Najdete na iDNES.cz