Tramvaj v Praze (ilustrační snímek) | foto: Petr Topič, MAFRA

Pokračování pražské tramvajové revoluce: Ropidu unikly dva další návrhy

  • 11
Společnosti Ropid unikly na internetové stránky dva návrhy změn týkající se pražské MHD, které chce představit na páteční konferenci. V úvahu přitom připadá takzvaný návrh základních úprav, vídeňský model podle informací iDNES.cz nejspíš v praxi využíván nebude.

Společnosti Ropid unikly na web dokumenty týkající se změn pražské MHD. Dopravce přitom pracuje se třemi návrhy, jeden z nich už před necelým týdnem zveřejnil náměstek primátorky Petr Dolínek na svém Facebooku. Následně ho rozklíčovala skupina „šotoušů“ (více jsme o tom psali zde).

Ropid chce ale oficiálně všechny tři návrhy představit až v pátek na tiskové konferenci.

„Potřebovali jsme si to vyzkoušet. Materiály jsme zveřejnili v neveřejné části našich stránek,“ říká ředitel Ropidu Petr Tomčík. „Nemůžu Vám ale potvrdit, že to je to nejaktuálnější. Nevím, jestli to byla jen pracovní verze, nebo ta, kterou máme připravenou na zítřek,“ dodal.

Redakce iDNES.cz má už ale nyní k dispozici zbylé dva návrhy. Takzvaný návrh základních úprav, kterému se také říká konzervativní a MHD by měl ovlivnit nejmírněji, je jedním z favorizovaných návrhů.

„Co se týče návrhu základních úprav, rozumím, že je to snaha o drobné změny. Nerozhází to celé linkové vedení. Je přijatelnější pro realizaci v Praze,“ říká pro iDNES.cz šéfredaktor webu mhd86.cz Ondřej Matěj Hrubeš.

Návrh mění trasy deseti linek a počítá se zavedením čtyř nových linek. Devět linek by pak jezdilo po stejné trase.

Pokud by byl zaveden tento model, vznikla by linka 2, která byla před časem zrušená, a jezdila by z Malovanky na Ortenovo náměstí, odkud by dále pokračovala jako linka 6 až na Kubánské náměstí. Linka 4 by nově vyjížděla z Řep a pokračovala přes Motol na Čechovo náměstí. Linka 5 by pak jezdila z Petřin přes Prašný most až na Olšanské hřbitovy. Trasu by změnila i linka 6, která by z Kubánského náměstí jezdila přes Václavské náměstí na Ortenovo náměstí.

Nově by vznikla linka 21, která by jezdila z nádraží Braník přes Újezd na Barrandov, linka 23, která by vyjížděla z Vypichu a pokračovala přes I. P. Pavlova a Strašnice na Nádraží Hostivař.

„Jsou to drobné změny. Je to zachování stávajícího systému. Vadí mi ale, že tam jsou prodlouženy intervaly tramvají o dopoledni, najednou tak místo deseti minut budou mít dvanáct minut,“ dodává Hrubeš.

Vídeňský model nejspíš nebude

V praxi by mohl být zaveden buď tento návrh, nebo návrh příležitostí, který před týdnem zveřejnil na Facebooku Petr Dolínek. Naopak třetí návrh, takzvaný vídeňský model, podle našich informací nejspíš zůstane jen námětem na papíru.

„Vídeňský model mě mile překvapil. Je udělaný dobře. Je to to, co Praha potřebuje, jednoduchý přehledný model,“ říká Hrubeš.

Při zavedení vídeňského modelu by bez změny trasy zůstalo sedm linek, stejný počet by naopak jezdil jinudy. Sedm linek by bylo zrušeno, z toho dvě jen přečíslovány. A zavedeno by byly tři nové linky - 15 z Kubánského náměstí do Holešovic, linka 5A , která by jezdila ve stejné trase jako dnešní linka 26, a linka 2, která by jezdila ve stejné trase jako dnešní 22.

K přečíslování tramvají by došlo minimálně, nejvíce se čísla přepisují v návrhu, který Dolínek zveřejnil v pondělí, tedy v návrhu příležitostí. Ten Hrubešovi přijde jako nejradikálnější.

V obou preferovaných návrzích, jak v návrhu základních úprav, tak v návrhu příležitostí, by nově bylo 25 linek místo stávajících 21. Vídeňský model pak počítá se 17 linkami.

Návrhy vzešly z připomínek městských částí, které posílaly od podzimu. Jeden z nich nyní dopravce vybere. K jednotlivým návrhům zpracoval dopravce i pro a proti, kde jsou přehledně zpracována pozitiva i negativa jednotlivých změn.

Změny jednotlivých linek v obou návrzích

  • Vídeňský model

Počet denních tramvajových linek v současném stavu – 21 linek

Počet denních tramvajových linek dle zeleného vídeňského návrhu – 17 linek

Bez změny trasy – 7 linek

Se změnou trasy – 7 linek

Zrušených linek – 7 linek, z toho dvě jen přečíslovány 22=2 a 26=5A

Počet nových linek – 3 linky

  • Návrh základních úprav

Počet denních tramvajových linek v současném stavu – 21 linek

Počet denních tramvajových linek dle modrého návrhu základních úprav – 25 linek

Bez změny trasy – 9 linek

Se změnou trasy prodloužením linky – 2 linky

Se změnou trasy – 10 linek

Počet nových linek – 4 linky

  • Návrh příležitostí

Počet denních tramvajových linek v současném stavu – 21 linek

Počet denních tramvajových linek dle oranžového návrhu příležitostí – 25 linek

Bez změny trasy – 6 linek

Se změnou trasy prodloužením linky – 1 linka

Se změnou trasy – 13 linek

Zrušených linek – 1 linka

Počet nových linek – 5 linek

Zdroj: ropid.cz

,