Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nebezpečné přebíhání ke Konopišti nekončí, semafor s přechodem nebude

  10:33aktualizováno  10:33
Obyvatelé Benešova i turisté, kteří se chtějí dostat do parku u zámku Konopiště, musí přebíhat velmi frekventovanou silnici. Lidé chtěli, aby tu benešovská radnice udělala přechod se semaforem. Neuspěli. Alespoň se sníží povolená rychlost.

Dostat se přes rušnou komunikaci do parku u zámku Konopiště mají nejen chodci, ale i cyklisté. | foto: Markéta Zikmundová, MF DNES

Řidiči, kteří jezdí podél Benešova, vědí, že mohou na silnici I/3 potkat chodce vyhlížející vhodnou chvíli, aby přeběhli k bráně konopišťského parku. Není tu přechod, jen značky s upozorněním na pohyb chodců. Řidiči smějí jet 70 kilometrů v hodině, což zřídka dodržují. Brzy tu budou muset přibrzdit na padesátku.

Lidé vycházejí ze zámeckého parku přímo do rušné vozovky.

Lidé vycházejí ze zámeckého parku přímo do rušné vozovky.

Vyplynulo to ze schůzky vedení města, policie a Ředitelství silnic a dálnic. Radnici neprošel návrh, aby na silnici vznikl přechod s ostrůvkem a semaforem na tlačítko.

Denně tudy projede 22 tisíc vozidel. Jen za hodinu a půl však v pondělí kolem poledne zdolávalo silnici deset lidí. S kočárkem, s kárkou i na jízdním kole.

"Určitě je to nebezpečné. Lidí tudy přechází spousta, chodí běhat kolem rybníka. Jezdím tu často. Jako řidič si ale myslím, že přechod není nejlepší. Auta by mohla do sebe narazit a nebyl by plynulý provoz," podotkl obyvatel Tomáš Brožek, který jel do parku na kole.

Přechody na hlavních tazích

Vrdy
Na přechodu na I/17 (z Čáslavi do Chrudimi), kde chodí žáci, přibude zpomalovací semafor na jaře.

Olbramovice
Mají dva přechody na I/3, nově budou mít světla zabudovaná do přechodu, hotovo příští rok.

Lidice
Mají dva přechody na I/61, na úpravu čeká ten u památníku. Obec však dala zamítavé stanovisko. Bojí se, že by se z přechodu stalo jen místo pro přecházení, které nemá zebru a chodci na něm nemají přednost. To se stalo s přechodem u obce.

Policie i ŘSD má k přechodu i k semaforu stejné výhrady. "Pokud bychom to udělali, vytvoříme nehodové místo. Není to jen o chodcích, ale o všech účastnících provozu. Nejlepší variantou je podchod," řekl vedoucí dopravní policie Benešov Zdeněk Štěpánek.

Radnice: Do podchodu by se lidé báli

Jenže podchod se nelíbí městu, a nejen proto, že je dražší než přechod. "Máme obavu, že se stane kriminálním prostředím a lidé by se do něj báli jít," řekl místostarosta Tomáš Podhola.

Podle jeho kolegy místostarosty Romana Tichovského existuje i studie lávky, ale ta je technicky náročná podobně jako podchod.

"Narážíme neustále ještě na problém plánované výstavby dálnice D3. Počítá, že se silnice kolem Benešova rozšíří a zahloubí do země. Na stavební úpravy tak povolení nedostaneme," vysvětlil Tichovský. Argumentem ministerstva dopravy je, že stavba by byla dočasná.

V nedalekých Olbramovicích mají na stejné silnici dva přechody, které nově zviditelní světla zabudovaná do země. Jenže ty se nacházejí v intravilánu čili uvnitř obce. V extravilánu přechod udělat nelze.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Slavia - Bordeaux 1:0, nevýrazného soupeře zlomila Zmrhalova paráda

Slávisté slaví gól v utkání Evropské ligy proti Bordeaux. Zleva Traoré, střelec...

Když v průběhu druhého poločasu slávisté postupně pálili gólové šance, možná se strachovali, aby o hubené vedení...Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slavia - Bohemians 1:0, rozhodl Zmrhal, po půli se domácí jen bránili

Brankář Roman Valeš z Bohemians se marně natahuje po střele slávisty  Jaromíra...

Fotbalisté Slavie vyhráli osmé ligové utkání a v čele tabulky zůstanou i po devátém kole. Nad Bohemians zvítězili 1:0,...

Další z rubriky

Dopravní odbor Prahy 7 nesouhlasí s podobou provizorní lávky v Troji

Trojská lávka.

Provizorní lávka v Troji, kterou chce hlavní město postavit na místě loni zřícené lávky, obdržela nesouhlasné...

Kamion naboural na D8 do auta silničářů, řidiče odvezla záchranka

Nehoda bagru a sanitky na dálnici D5 u Rudné (26. července 2016)

Dálnici D8 na 22. kilometru zastavila nehoda kamionu, který se srazil s vozidlem silničářů. Řidiče kamionu odvezla...

Spalovna pro Středočeský kraj v obecním referendu neprošla

Vizualizace spalovny pro Středočeský kraj, (22. 9. 2018)

Obyvatelé Horních Počapel v místním referendu včera vyslovili nesouhlas se stavbou spalovny komunálního odpadu. Proti...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz