Ilustrační snímek

Ilustrační snímek

Ve středočeských nemocnicích chybí lékařský personál. Omezují péči

  • 2
Středočeským nemocnicím chybějí desítky doktorů a sester. Celkově k ideálnímu stavu chybí třetina personálu. Někde už situace dospěla tak daleko, že bylo třeba omezit provoz oddělení. Sestry i doktoři mnohdy odcházejí do zahraničí nebo do domácí péče. Situaci nemocnicím komplikují i omezené přesčasy.

V mladoboleslavské Klaudiánově nemocnici pracuje kolem 210 lékařů. Aby se jejich počet přiblížil „ideálu“, potřebovala by nemocnice přijmout dalších deset doktorů a asi dvacet sester. Současný stav podle mluvčí zařízení Kamily Hamáčkové není kritický. Ukazuje se však, že stačí málo a systém péče o pacienty se může v současných napnutých stavech začít hroutit.

„Jeden lékař nám dlouhodobě onemocněl, jedna doktorka otěhotněla a odešel pan primář. Dostali jsme se tak velmi neočekávaně do situace, která se nedala předpokládat,“ popisuje Hamáčková, proč nemocnice musela před pár dny dočasně omezit provoz plicního oddělení.

Ambulance funguje omezeně, lůžková část se přesunula na interní oddělení. Pacienti tak budou muset kvůli ošetření v řadě případů cestovat jinam.

Chybí třetina lékařů

Do podobného problému by se mohla dostat většina středočeských nemocnic. „Dá se říct, že ve všech nemocnicích nám chybí zhruba třetina lékařů. Vzhledem k tomu, jak je nastaven jejich vzdělávací systém, bych řekla, že cesta ven by z toho mohla vést tak nejdříve za deset let,“ míní radní pro zdravotnictví Jiřina Fialová.

Jak zdůrazňuje Hamáčková, v případě plicního oddělení jde jen o dočasné opatření. Mělo by platit pouze během prosince a od 5. ledna, kdy nastoupí nový primář, by se mělo vrátit k normálnímu provozu.

Něco podobného teď zažívají i nastávající maminky v Rakovníku. Tým dětského oddělení a porodnice se rozpadl a obě pracoviště jsou zatím uzavřena. Porodnice by měla začít znovu fungovat od ledna.

Jenže kromě doktorů začíná být v nemocnicích kritický i počet sestřiček.

„Zhorší se kvalita ošetřovatelské péče, sestrám narůstají přesčasy, jsou vyčerpané, a navíc je to pro nemocnici také finančně náročnější,“ vyjmenovává možné problémy ředitel kolínské nemocnice Petr Chudomel s tím, že by potřeboval doplnit personál nejméně o deset sester.

Pacienti chtějí péči bez čekání

Jedním z důvodů personální nouze může být lákavá praxe v zahraničí. „Své uplatnění ale hledají i v sociálních službách, a zejména v domácí péči, která v poslední době zaznamenává veliký rozvoj,“ dodává Chudomel s tím, že ideální početní stav stejně neexistuje.

„Vedení nemocnic by z ekonomického pohledu ráda dospěla k počtům nižším, lékaři by rádi pracovali ve vyšším počtu, aby se více mohli věnovat pacientům. A těm by zase vyhovovalo, kdyby bylo tolik lékařů, aby odpadly čekací doby. Proto se musí najít přijatelný kompromis,“ říká ředitel nemocnice.

Nemocnicím letos výrazně zkomplikoval provoz nový zákon, který snížil na polovinu maximální délku přesčasů lékařů. Do povolených 416 hodin se nemocnice často jen obtížně vejdou.

Praxe hned během prvních měsíců letošního roku ukázala, že zákon je nereálné dodržet. „Pacienti chtějí hlavně dostat svoji péči a ošetření. Nezkoumají, jestli jsem, nebo nejsem odpočatý,“ uvedl už dříve jeden z příbramských doktorů.