Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Středočeská učiliště lákají žáky na kurzy, nabízejí peníze i notebooky

  17:09aktualizováno  17:09
Střední odborná škola a učiliště v Nymburce vymyslelo, jak nalákat žáky základních škol. Společně s místním domem dětí pořádají kroužky, kde se děti naučí například sestavit obvody nebo letují plošné spoje.
Střední odborná účiliště vymýšlí, jak nalákat žáky, aby se rozhodli jít na učiliště. (Ilustrační snímek)

Střední odborná účiliště vymýšlí, jak nalákat žáky, aby se rozhodli jít na učiliště. (Ilustrační snímek) | foto: MAFRA

Kroužek, který škola vede ve svých dílnách, navštěvuje patnáct dětí ve věku prvního stupně základní školy. "Letos jsme museli otevřít další, zájem je velký," řekl ředitel Střední odborné školy a učiliště v Nymburce Jiří Hubálek.

Kroužek mladých elektroniků otevírá každoročně i Střední integrovaná škola technická v Benešově, kde se před dvěma týdny konal veletrh středních škol z Benešovska. Za stejným účelem.

Ředitelé technických škol, které v posledních letech trpí malým počtem přihlášek, chtějí zvednout zájem o své obory. Téměř všechny školy pořádají dny otevřených dveří. A nejen to, zkouší žáky nalákat doslova všemožně.

Kromě práce s mladšími žáky oslovuje Střední odborná škola v Nymburce také "deváťáky" a zve je na půlden k sobě do dílen, aby si žáci obor takříkajíc osahali. "Vyzkoušejí si něco z elektra, něco ze strojařiny. Aby zjistili, jak obory vypadají," upřesnil Hubálek.

Střední školy v kraji

Ve Středočeském kraji je 35 gymnázií, přes 100 středních odborných škol a tři odborná učiliště.

Ve školách zřízených Středočeským krajem (údaj nezahrnuje školy soukromé) studuje 35 673 učňů a studentů.

Reálná kapacita těchto škol je 50 738 žáků.

Obory, o které je v současné době největší zájem: Maturitní obory: gymnázia, obchodní akademie, informatika. Učňovské obory: kadeřník, automechanik.

Benešovská integrovaná škola každoročně vyhlašuje soutěž odborných dovedností. "Účastní se jí deváťáci a měří své dovednosti třeba z vystřihování z plechu nebo výměn pneumatik. "Aspoň vidí, co by je čekalo," popsala ředitelka školy Jana Fialová.

Stipendium na střední? Proč ne...

Dalšími nástroji, jak školy motivují děti k tomu, aby šly právě k nim, jsou nejrůznější náborové příspěvky či další finanční podpora. "Dáváme jim třeba příspěvky na učebnice, stravování, lyžařský kurz, pracovní oblečení," vypočítal ředitel příbramské průmyslovky Tomáš Hlaváč. Podle něj si však peníze na tuto podporu musí škola sehnat sama.

Některé nematuritní obory podporuje kraj stipendii - měsíčně dostávají několik stokorun třeba budoucí tesaři, zedníci, strojní mechanici, klempíři či lakýrníci. Právě to jsou momentálně nejvíce "ohrožené" obory.

Stipendia dávají dětem i přímo firmy, kam studenti chodí na praxi. Podniky, které bojují s nedostatkem kvalifikovaných zaměstnanců, si tak vychovávají budoucí pracovníky. Výše těchto stipendií jde do tisíců.

"Naši žáci chodí na praxi v druhém a třetím ročníku, a to v našem regionu. Buď si ji najdou sami, nebo jim pomůžeme," řekl Hlaváč.

Podniky si pak studenty zvou třeba na brigády či jim nabízejí stipendia. Ta dosahují i čtyř tisíc korun. "Problém je, že se podniky mohou začít přeplácet a děti to vědí. Jejich motivace ke studiu pak není moc velká a vědí, že i když budou umět půlku věcí, budou žádané," podotkl Hlaváč.

Problémy mají i zemědělské školy

Kromě technických oborů je v kraji také trvalý nedostatek studentů zemědělských škol. I zde tak velmi záleží, jakou nabídku škola pro studenty připraví.

Benešovská zemědělka nabízí například obor přírodovědné lyceum, kde se studenti od třetího ročníku učí v angličtině. Dostávají proto notebooky s knihami v elektronické podobě.

"Jako jediní v kraji nabízíme třeba veterinářství. A nyní rozjíždíme obor mechanizace v zemědělství, který jsme připravili přímo s firmou, která chce absolventy zaměstnat. Vybavila nás i stroji," řekla ředitelka Ivana Dobešová. Peníze na inovace získává škola z evropských peněz.

Ačkoli školy bojují o každého studenta, strategií kraje je zatím neslučovat. "Fungovat budou, pokud budou mít žáky. Je to na nich, násilně nic dělat nechceme," uvedl před nedávnem náměstek pro školství Milan Němec.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Slavia - Bordeaux 1:0, nevýrazného soupeře zlomila Zmrhalova paráda

Slávisté slaví gól v utkání Evropské ligy proti Bordeaux. Zleva Traoré, střelec...

Když v průběhu druhého poločasu slávisté postupně pálili gólové šance, možná se strachovali, aby o hubené vedení...Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Další z rubriky

V Libni a Karlíně se trénovalo na povodně, testovaly se zábrany i čerpadla

Město čekají protipovodňové manévry.

Celou sobotu probíhalo v pražském Karlíně a v Libni protipovodňové cvičení. Obě čtvrti v letech 2002 a 2013 zasáhla...

Na náplavkách v Praze budou kavárny i galerie, říká jejich kurátor

Jiří Sulženko je od června kurátorem pražských náplavek. (21.9.2018)

Oblíbené vltavské náplavky u Rašínova a Hořejšího nábřeží čekají od jara příštího roku velké změny. V útrobách...

Spalovna pro Středočeský kraj v obecním referendu neprošla

Vizualizace spalovny pro Středočeský kraj, (22. 9. 2018)

Obyvatelé Horních Počapel v místním referendu včera vyslovili nesouhlas se stavbou spalovny komunálního odpadu. Proti...

Najdete na iDNES.cz