Střední odborná účiliště vymýšlí, jak nalákat žáky, aby se rozhodli jít na učiliště. (Ilustrační snímek)

Střední odborná účiliště vymýšlí, jak nalákat žáky, aby se rozhodli jít na učiliště. (Ilustrační snímek) | foto: MAFRA

Středočeská učiliště lákají žáky na kurzy, nabízejí peníze i notebooky

  • 2
Střední odborná škola a učiliště v Nymburce vymyslelo, jak nalákat žáky základních škol. Společně s místním domem dětí pořádají kroužky, kde se děti naučí například sestavit obvody nebo letují plošné spoje.

Kroužek, který škola vede ve svých dílnách, navštěvuje patnáct dětí ve věku prvního stupně základní školy. "Letos jsme museli otevřít další, zájem je velký," řekl ředitel Střední odborné školy a učiliště v Nymburce Jiří Hubálek.

Kroužek mladých elektroniků otevírá každoročně i Střední integrovaná škola technická v Benešově, kde se před dvěma týdny konal veletrh středních škol z Benešovska. Za stejným účelem.

Ředitelé technických škol, které v posledních letech trpí malým počtem přihlášek, chtějí zvednout zájem o své obory. Téměř všechny školy pořádají dny otevřených dveří. A nejen to, zkouší žáky nalákat doslova všemožně.

Kromě práce s mladšími žáky oslovuje Střední odborná škola v Nymburce také "deváťáky" a zve je na půlden k sobě do dílen, aby si žáci obor takříkajíc osahali. "Vyzkoušejí si něco z elektra, něco ze strojařiny. Aby zjistili, jak obory vypadají," upřesnil Hubálek.

Střední školy v kraji

Ve Středočeském kraji je 35 gymnázií, přes 100 středních odborných škol a tři odborná učiliště.

Ve školách zřízených Středočeským krajem (údaj nezahrnuje školy soukromé) studuje 35 673 učňů a studentů.

Reálná kapacita těchto škol je 50 738 žáků.

Obory, o které je v současné době největší zájem: Maturitní obory: gymnázia, obchodní akademie, informatika. Učňovské obory: kadeřník, automechanik.

Benešovská integrovaná škola každoročně vyhlašuje soutěž odborných dovedností. "Účastní se jí deváťáci a měří své dovednosti třeba z vystřihování z plechu nebo výměn pneumatik. "Aspoň vidí, co by je čekalo," popsala ředitelka školy Jana Fialová.

Stipendium na střední? Proč ne...

Dalšími nástroji, jak školy motivují děti k tomu, aby šly právě k nim, jsou nejrůznější náborové příspěvky či další finanční podpora. "Dáváme jim třeba příspěvky na učebnice, stravování, lyžařský kurz, pracovní oblečení," vypočítal ředitel příbramské průmyslovky Tomáš Hlaváč. Podle něj si však peníze na tuto podporu musí škola sehnat sama.

Některé nematuritní obory podporuje kraj stipendii - měsíčně dostávají několik stokorun třeba budoucí tesaři, zedníci, strojní mechanici, klempíři či lakýrníci. Právě to jsou momentálně nejvíce "ohrožené" obory.

Stipendia dávají dětem i přímo firmy, kam studenti chodí na praxi. Podniky, které bojují s nedostatkem kvalifikovaných zaměstnanců, si tak vychovávají budoucí pracovníky. Výše těchto stipendií jde do tisíců.

"Naši žáci chodí na praxi v druhém a třetím ročníku, a to v našem regionu. Buď si ji najdou sami, nebo jim pomůžeme," řekl Hlaváč.

Podniky si pak studenty zvou třeba na brigády či jim nabízejí stipendia. Ta dosahují i čtyř tisíc korun. "Problém je, že se podniky mohou začít přeplácet a děti to vědí. Jejich motivace ke studiu pak není moc velká a vědí, že i když budou umět půlku věcí, budou žádané," podotkl Hlaváč.

Problémy mají i zemědělské školy

Kromě technických oborů je v kraji také trvalý nedostatek studentů zemědělských škol. I zde tak velmi záleží, jakou nabídku škola pro studenty připraví.

Benešovská zemědělka nabízí například obor přírodovědné lyceum, kde se studenti od třetího ročníku učí v angličtině. Dostávají proto notebooky s knihami v elektronické podobě.

"Jako jediní v kraji nabízíme třeba veterinářství. A nyní rozjíždíme obor mechanizace v zemědělství, který jsme připravili přímo s firmou, která chce absolventy zaměstnat. Vybavila nás i stroji," řekla ředitelka Ivana Dobešová. Peníze na inovace získává škola z evropských peněz.

Ačkoli školy bojují o každého studenta, strategií kraje je zatím neslučovat. "Fungovat budou, pokud budou mít žáky. Je to na nich, násilně nic dělat nechceme," uvedl před nedávnem náměstek pro školství Milan Němec.