Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pražské nemocnice akutně postrádají zdravotní sestry. Pomohou Ukrajinky

  9:20aktualizováno  9:20
Zdravotních sester je už i v Praze akutní nedostatek. Proto se nyní studenti zdravotních oborů na Ukrajině učí česky. „Řešením krize jsou kromě financí zdravotní sestry ze zahraničí,“ říká prezidentka České asociace sester Martina Šochmanová.

Martina Šochmanová je prezidentkou České asociace sester od roku 2015. Ve vedení asociace působí však už od roku 2009. Zároveň je náměstkyní ředitele pro ošetřovatelskou péči a kvalitu v IKEM. | foto: IKEM

Přikrývání nemocničních lůžek modrými plachtami je dnes v nemocnicích na denním pořádku. Některá zdravotnická zařízení už kvůli nedostatku personálu musela dočasně zavřít i celá oddělení, v Praze například Všeobecná fakultní nemocnice.

Nedostatek zdravotních sester začíná být kritický. Jak momentálně vaše asociace s tímto problémem bojuje?
Samozřejmě se snažíme přesvědčit ty, kteří k tomu mají mandát, že musí dojít k razantnímu navýšení finančního ohodnocení. To zamezí tomu, aby ze systému odcházely současné sestry. Navíc to navýší i počty absolventů, kteří v systému zůstanou a nebudou odcházet jinam. To je první krok, který se musí udělat.

A další krok?
Obávám se, že dalším řešením jsou sestry z jiných států. Budeme muset přivézt sestry ze zahraničí a nedostatek řešit těmito pracovníky.

Mluvíte o sestrách z Ukrajiny?
Ano.

S touto variantou nesouhlasí někteří lékaři. Tvrdí, že tyto sestry nemají dostatečnou kvalifikaci, a navíc se prý s pacienty nedomluví. Jak se na to díváte vy?
Samozřejmě to nejde udělat tak, že bychom přijeli na Ukrajinu, tam nabrali sestry a přivezli je do České republiky. Je to dlouhodobý program, na kterém už spolupracujeme se 3. lékařskou fakultou Univerzity Karlovy. A je velmi dobře rozpracovaný.

Jak to tedy bude fungovat?
Naše fakulta má kontrakt s fakultou na Ukrajině a už nyní připravují tamní sestry na práci u nás. Učí je český jazyk a podobně. Ve chvíli, kdy k nám pak sestry přijedou, tak samozřejmě nenastoupí rovnou na pozici všeobecná sestra, ale na pozice sanitářek. Teprve poté, co složí kvalifikační zkoušku a zkoušku z českého jazyka, budou moci nastoupit jako všeobecné sestry.

Kolik sester se na Ukrajině momentálně takto připravuje?
Jedná se o 35 zdravotních sester.

To je docela málo na to, že jich jen v Praze chybí několik set. Je v plánu tento projekt nějak rozšířit?
Pokud se osvědčí, což bychom byli velmi rádi, tak pak určitě.

Kdy by mohly přijet první sestry?
Chtěli bychom, aby nastoupily už od září.

Když se vrátíme zpět do Čech, jaká je nyní atmosféra a nálada mezi zdravotními sestrami?
Sestry jsou velmi vyčerpané, protože tím, že jich je málo, suplují ty sestry, které chybějí, a pracují v mnohem větším nasazení. V řadě zařízení musí odsloužit více přesčasových hodin, než tomu bylo dříve. Jsou už velmi unavené.

A konkrétně v pražských zařízeních? Je to tu lepší než jinde?
Není. Pražské nemocnice mají už stejný nedostatek sester jako v jiných místech republiky. Situace je samozřejmě v každém kraji individuální, ale Praha už se nijak výrazně neliší.

Proč to došlo takto daleko?
Hlavní příčinou je demografický vývoj. Máme slabé ročníky dětí. Navíc stále méně lidí směřuje do oboru. Máme málo studentů a málo absolventů.

Jak se počet sester za poslední léta změnil?
Přesná data momentálně zpracovává Ústav zdravotnických informací a statistiky České republiky. Já bych se nerada pohybovala v nějakých odhadech. Proto vyčkejme, až získáme přesné statistiky.

Podle odborářů se dnes absolventkám více vyplatí jít pracovat do supermarketu než do nemocnice. Je tomu skutečně tak?
Bohužel ano. Nechci v žádném případě snižovat práci prodavačů, ale zcela jistě není tolik psychicky a fyzicky náročná jako práce sestry ve zdravotnickém zařízení. Není v ní taková odpovědnost a i finanční ohodnocení může být v některých případech lepší.

Kam ještě absolventi zdravotnických škol odcházejí?
Těch míst je celá řada. Bylo období, kdy nám řada sester odcházela do farmaceutických firem, pak zase do bank, protože měly maturitu, a to byla jediná podmínka pro přijetí.

Když jsme u těch absolventů, ministerstvo zdravotnictví nyní dokončilo novelu o systému vzdělávání zdravotních sester, ve které například zkracuje jejich dobu studia. Co si o tom myslíte?
Je to samozřejmě snaha najít cestu ke zlepšení současného stavu, ale nedostatek sester není způsoben systémem vzdělávání, a proto to do systému více lidí nepřivede.

Stačí rok studia na to, aby se ze zdravotnického asistenta stala všeobecná sestra?
Je to přínosné u asistentů, kteří už pracují v nemocnici a mají zkušenosti, které jim dává praxe. Pro ně může být rok studia dostatečným vzděláním. Ale pro nové absolventy středních škol, kteří zkušenosti nemají, je jeden rok přípravy málo.

Novela také odstraňuje odborný dohled nad zdravotnickými asistenty.
To je velmi důležité rozhodnutí. Systém kompetencí je nastaven špatně. Zdravotničtí asistenti by mohli bez problému vykonávat základní ošetřovatelskou péči bez odborného dohledu sestry, který je zatím nutný. Všeobecné sestry by se měly věnovat odbornější práci.
Nejčtenější

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Čtyři mrtví po požáru hotelu. Dvě ženy podlehly zraněním v nemocnici

Požár hotelu v Náplavní ulici

Sobotní požár pražského hotelu v Náplavní ulici má už čtyři oběti. Těžce zraněná žena, kterou záchranáři převezli do...Praha zavřela do odvolání Libeňský most, je v havarijním stavu

Libeňský most v Praze (18.1.2018)

Pražský Libeňský most, který je dlouhodobě v havarijním stavu, se v noci uzavřel pro dopravu tramvajovou a...

Rozhodčího na atletických závodech v hale zasáhla koule, na místě zemřel

Rumunský koulař Andrei Gag připravuje svou ruku na kvalifikaci mistrovství...

V nafukovací hale na pražském Strahově zemřel v sobotu při závodu koulařů zkušený rozhodčí. Zasáhla jej do hrudníku...

Kde je doma prezident. Na Hradě má tři byty nebo Lumbeho vilu

Pražský hrad - sídlo českých prezidentů

Stát ve státě s vlastní policií, armádou – Hradní stráží, hasičskou stanicí, samosprávou a přísně střeženou hranicí. To...

Další z rubriky

Hledač kovů našel v řece pod Vyšehradem nevybuchlý granát

Muž vytáhl pomocí lana a magnetu z Vltavy dělostřelecký granát. Na místo jel...

Z řeky Vltavy vytáhl v neděli odpoledne amatérský hledač kovů nevybuchlou munici. Policisté okolí uzavřeli kvůli...

Hlavní město láká cizince, nárůst je znát už i ve školkách

List New York Times Vltavu zařadil Vltavu na seznam nejhezčích evropských...

V metropoli se usazuje čím dál více cizinců. Už to však nejsou ti, kteří žijí sami a vydělané peníze posílají domů, ale...

Při honu na Kutnohorsku někdo postřelil myslivce. Ten na místě zemřel

Myslivecká puška

V sobotu odpoledne vyjížděli policisté k tragické události na Kutnohorsku. Při honu zde byl postřelen...

Najdete na iDNES.cz