Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pražské nemocnice akutně postrádají zdravotní sestry. Pomohou Ukrajinky

  9:20aktualizováno  9:20
Zdravotních sester je už i v Praze akutní nedostatek. Proto se nyní studenti zdravotních oborů na Ukrajině učí česky. „Řešením krize jsou kromě financí zdravotní sestry ze zahraničí,“ říká prezidentka České asociace sester Martina Šochmanová.

Martina Šochmanová je prezidentkou České asociace sester od roku 2015. Ve vedení asociace působí však už od roku 2009. Zároveň je náměstkyní ředitele pro ošetřovatelskou péči a kvalitu v IKEM. | foto: IKEM

Přikrývání nemocničních lůžek modrými plachtami je dnes v nemocnicích na denním pořádku. Některá zdravotnická zařízení už kvůli nedostatku personálu musela dočasně zavřít i celá oddělení, v Praze například Všeobecná fakultní nemocnice.

Nedostatek zdravotních sester začíná být kritický. Jak momentálně vaše asociace s tímto problémem bojuje?
Samozřejmě se snažíme přesvědčit ty, kteří k tomu mají mandát, že musí dojít k razantnímu navýšení finančního ohodnocení. To zamezí tomu, aby ze systému odcházely současné sestry. Navíc to navýší i počty absolventů, kteří v systému zůstanou a nebudou odcházet jinam. To je první krok, který se musí udělat.

A další krok?
Obávám se, že dalším řešením jsou sestry z jiných států. Budeme muset přivézt sestry ze zahraničí a nedostatek řešit těmito pracovníky.

Mluvíte o sestrách z Ukrajiny?
Ano.

S touto variantou nesouhlasí někteří lékaři. Tvrdí, že tyto sestry nemají dostatečnou kvalifikaci, a navíc se prý s pacienty nedomluví. Jak se na to díváte vy?
Samozřejmě to nejde udělat tak, že bychom přijeli na Ukrajinu, tam nabrali sestry a přivezli je do České republiky. Je to dlouhodobý program, na kterém už spolupracujeme se 3. lékařskou fakultou Univerzity Karlovy. A je velmi dobře rozpracovaný.

Jak to tedy bude fungovat?
Naše fakulta má kontrakt s fakultou na Ukrajině a už nyní připravují tamní sestry na práci u nás. Učí je český jazyk a podobně. Ve chvíli, kdy k nám pak sestry přijedou, tak samozřejmě nenastoupí rovnou na pozici všeobecná sestra, ale na pozice sanitářek. Teprve poté, co složí kvalifikační zkoušku a zkoušku z českého jazyka, budou moci nastoupit jako všeobecné sestry.

Kolik sester se na Ukrajině momentálně takto připravuje?
Jedná se o 35 zdravotních sester.

To je docela málo na to, že jich jen v Praze chybí několik set. Je v plánu tento projekt nějak rozšířit?
Pokud se osvědčí, což bychom byli velmi rádi, tak pak určitě.

Kdy by mohly přijet první sestry?
Chtěli bychom, aby nastoupily už od září.

Když se vrátíme zpět do Čech, jaká je nyní atmosféra a nálada mezi zdravotními sestrami?
Sestry jsou velmi vyčerpané, protože tím, že jich je málo, suplují ty sestry, které chybějí, a pracují v mnohem větším nasazení. V řadě zařízení musí odsloužit více přesčasových hodin, než tomu bylo dříve. Jsou už velmi unavené.

A konkrétně v pražských zařízeních? Je to tu lepší než jinde?
Není. Pražské nemocnice mají už stejný nedostatek sester jako v jiných místech republiky. Situace je samozřejmě v každém kraji individuální, ale Praha už se nijak výrazně neliší.

Proč to došlo takto daleko?
Hlavní příčinou je demografický vývoj. Máme slabé ročníky dětí. Navíc stále méně lidí směřuje do oboru. Máme málo studentů a málo absolventů.

Jak se počet sester za poslední léta změnil?
Přesná data momentálně zpracovává Ústav zdravotnických informací a statistiky České republiky. Já bych se nerada pohybovala v nějakých odhadech. Proto vyčkejme, až získáme přesné statistiky.

Podle odborářů se dnes absolventkám více vyplatí jít pracovat do supermarketu než do nemocnice. Je tomu skutečně tak?
Bohužel ano. Nechci v žádném případě snižovat práci prodavačů, ale zcela jistě není tolik psychicky a fyzicky náročná jako práce sestry ve zdravotnickém zařízení. Není v ní taková odpovědnost a i finanční ohodnocení může být v některých případech lepší.

Kam ještě absolventi zdravotnických škol odcházejí?
Těch míst je celá řada. Bylo období, kdy nám řada sester odcházela do farmaceutických firem, pak zase do bank, protože měly maturitu, a to byla jediná podmínka pro přijetí.

Když jsme u těch absolventů, ministerstvo zdravotnictví nyní dokončilo novelu o systému vzdělávání zdravotních sester, ve které například zkracuje jejich dobu studia. Co si o tom myslíte?
Je to samozřejmě snaha najít cestu ke zlepšení současného stavu, ale nedostatek sester není způsoben systémem vzdělávání, a proto to do systému více lidí nepřivede.

Stačí rok studia na to, aby se ze zdravotnického asistenta stala všeobecná sestra?
Je to přínosné u asistentů, kteří už pracují v nemocnici a mají zkušenosti, které jim dává praxe. Pro ně může být rok studia dostatečným vzděláním. Ale pro nové absolventy středních škol, kteří zkušenosti nemají, je jeden rok přípravy málo.

Novela také odstraňuje odborný dohled nad zdravotnickými asistenty.
To je velmi důležité rozhodnutí. Systém kompetencí je nastaven špatně. Zdravotničtí asistenti by mohli bez problému vykonávat základní ošetřovatelskou péči bez odborného dohledu sestry, který je zatím nutný. Všeobecné sestry by se měly věnovat odbornější práci.
Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...Piloti vezli orgán k transplantaci, laserem je oslnilo šestileté dítě

Piloti převáželi orgány pro transplantaci. Šestiletý chlapec je oslnil laserem

Piloti Letecké služby Policejního prezídia ČR převáželi vrtulníkem na jižní Moravu životně důležitý orgán určený k...

Za vybržďování dostal řidič devět let, v autě na dálnici zemřel kojenec

Vybržďovač Kostner dostal za smrtelnou nehodu devítiletý trest. (15.11.2017)

Soud poslal na devět let do vězení šestatřicetiletého Martina Kostnera, který vybržďováním loni v prosinci způsobil na...

Politici zvažují velký „kraj Praha“. Metropoli by přibylo 300 tisíc občanů

Pražský hrad (ilustrační foto)

Praha, třebaže je to celek na úrovni kraje, má speciální režim – nevolí při krajských, ale při komunálních volbách. To...Další z rubriky

Praha chce ovládnout Pražské služby, od AVE CZ koupí zbytek akcií

Pražské služby - ilustrační snímek.

Praha prodá podíl zhruba 24 procent v Pražské teplárenská firmě AVE CZ, od které zároveň odkoupí 19,3 procenta...

Sjezd z dálnice D10 blokoval u Prahy převrácený kamion s mraženými rybami

V Novopacké ulici se převrátil na bok kamion, málem zalehl protijedoucí auto....

Na sjezdu z dálnice D10 do Prahy se ráno převrátil do protisměru kamion s mraženými rybami. Úklid vysypaného nákladu...

Budovy Transgas na Vinohradech památkou nebudou a mohou se bourat

Plochý kvádr o rozměrech 24 × 48 × 7,5 metru je tvořený obvodovými příhradovými...

Soubor budov Transgas na Vinohradské třídě v Praze nebude kulturní památkou. Jejich majitel, který chce na místě stavět...Najdete na iDNES.cz