Senioři podle ombudsmana neprožívají v Líchovech důstojné stáří. (Ilustrační snímek)

Senioři podle ombudsmana neprožívají v Líchovech důstojné stáří. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Policie vyšetřuje domov pro seniory na Příbramsku, důchodci prý trpí

  • 17
Domov důstojného stáří Harmony v Líchovech na Příbramsku vyšetřuje hospodářská policie. Ombudsman Pavel Varvařovský poukázal po návštěvě zařízení na zásadní nedostatky. Seniorům tu podle něj poskytují neodbornou péči, staří lidé tu prý navíc mohou trpět podvýživou.

V době návštěvy pracovníků z úřadu ombudsmana bylo v domově Harmony osmnáct seniorů, většina z nich trpěla demencí. Ošetřovali je laici bez odborného dohledu, vedoucí jim někdy svévolně podával medikamenty, například tišící léky. "Odhalili jsme tam velká rizika pro důstojnost, zdraví a život klientů," potvrdila Marie Lukasová z kanceláře ombudsmana.

Vedení domova se ohradilo, zvažuje podání stížnosti nebo trestního oznámení. Podle ředitele Martina Maťhy je polovina personálu zdravotnicky proškolená. "Zprávu beru jako útok na zařízení našeho typu. Poskytujeme náhradu rodinné péče a máme od příbuzných klientů spoustu děkovných dopisů," řekl. Kontroly v jeho zařízení provádějí i jiné orgány, podle něj neodhalily nikdy vážnější problém.

Podle zprávy ombudsmana koupal personál většinu seniorů čtyřikrát do měsíce, důchodci byli sledováni kamerami a ven se dostali, jen pokud je tam vzala jejich návštěva. Personál oslovoval klienty zdrobnělinami a neměl odborné znalosti k zabránění podvýživy.

Policie domov na popud místních lidí už jednou vyšetřovala

Podle Maťhy však práva klientů nebyla porušena. "Pokud mám klienta s demencí, který se neorientuje v prostoru a čase, a on chce jít například ven do mrazu pouze v pyžamu, musím mu v tom samozřejmě zabránit," reagoval na konkrétní výtku.

Policisté zmíněný domov pro seniory dobře znají. Podle mluvčí příbramské policie Moniky Schindlové ho už jednou kvůli podobným podezřením vyšetřovali, a to na podnět místních občanů. Tentokrát přišlo oznámení od okresního státního zastupitelství. "Zjišťujeme, jestli došlo k nějakému trestnému činu, jestli má zařízení veškeré podklady a jak péči poskytuje," uvedla Schindlová.

Středočeský kraj nemá o zařízení detailnější informace, protože není registrováno jako poskytovatel sociálních služeb. "Nemůžeme chodit na kontroly, dokonce nás do objektu ani nemusejí pustit," uvedla Markéta Vítková z tiskového oddělení krajského úřadu.

,