Obří šachové figury zůstanou pohromadě jenom do 13.listopadu.

Obří šachové figury zůstanou pohromadě jenom do 13.listopadu. | foto:  Radek Cihla, MAFRA

Největší šachové figurky na světě ozdobí obce Karlštejnska

  • 0
Šachové figury obřích rozměrů se stěhují. V obci Ořech v Praze-západ budou naposledy k vidění v sobotu. Poté je jejich tvůrci rozvezou do obcí Karlštejnska, které symbolizují. Iniciátor projektu Vladimír Glaser si myslí, že už asi nikdy nebudou všechny spolu, protože by to bylo příliš drahé.

Obvod jednotlivých figur je až 350 centimetrů, vysoké jsou od 2,3 do 2,9 metru. Nejvyšší je černý král, který nese atribut krále českého a císaře římského Karla IV.

Do České knihy rekordů je pelhřimovská agentura zapsala 28. října. Předchozí rekord držely kovové šachy; všechny společně vážily 640 kilo. Dvaatřicet karlštejnských figur váží dohromady 48 000 kilo.

S myšlenkou na vytvoření figur přišel místní rodák Vladimír Glaser. Na jejich výrobě se podílelo 21 lidí celkem 5 měsíců, dokončili je 27. října.

Glaser Karlštejnsko dobře zná, jeho předci tu prý žili už před 350 lety. V roce 2004 se Vladimíru Glaserovi zrodil v hlavě nápad - vytvořit obří šachové figury znázorňující jednotlivé obce regionu. A tak vznikly největší šachy na světě.

"Chtěl jsem původně udělat něco pro náměstí v Ořechu, obec má ve znaku ořech a koně, tak mě napadlo udělat šachovou figuru," vypráví Vladimír Glaser, soukromý podnikatel a ředitel sdružení Region Karlštejnsko, jak vymyslel první z dvaatřiceti obřích šachových figur.

Ořech - šachové figury pro obce Karlštejnska

Trvalo dlouho, než na pětimilionový projekt sehnal finance. Postupně se o figury přihlásilo čtyřiadvacet obcí, podle toho, co je pro ně typické. Teď na nich mají svůj znak, pěšáky rozlišuje charakteristický atribut místa. O tom, kterým obcím připadne zbylých osm pěšáků, se zatím jedná.

Šachy tvořil Glaser společně s dalšími dvaceti pomocníky od června do konce října. "Pomáhali nám především známí mojí dcery z Prahy a Karlštejnska," říká Glaser.

Každá figura zobrazuje "svoji" obec a její historii

Všechny figury mají svou logiku, některé byly jasné od začátku. Černý král patří Karlu IV., královna jeho ženě Elišce. Svá místa mají i věže, koně a střelci. Například ti bílí budou střežit zámek v Dobřichovicích a cyklostezku podél Berounky v Letech.

I pěšáci připomínají obce, jeden bude v Hlásné Třebani připraven troubit králi na přivítanou, stejně jako trubači vítali ve 14. století Karla IV.

"V Drahelčicích mají na návsi obrovské lípy i památný lipový strom, takže černý pěšec má vedle znaku obce i bílou lípu. Tachlovický bílý pěšec-mlynář zase připomíná tři mlýny a Radotínský potok. Každá figurka vypovídá o historii obce," popisuje Glaser.

Ořech - šachové figury pro obce Karlštejnska

A jaká figura je podle něj nejzajímavější? Prý ta, která patří obci Loděnice, protože jako jediný pěšák má hned dva atributy. "Byla tu první gramofonka v republice a také se tu točil Menzelův oscarový film Ostře sledované vlaky. Takže kromě černé gramofonové desky má figura vzadu holé pozadí s razítkem," říká iniciátor projektu.

"Volal jsem ten nápad paní starostce a ta hned souhlasila. Jen ho tam udělejte, říkala, aspoň bude vidět, jaký máme obecní rozpočet," dodává s úsměvem Glaser, který spolu s dalšími pěti tvůrci zkoušel obří šachy hrát. Figurky přenášel malý jeřáb, ale nakonec se všichni dohodli na patu. Prý aby nevznikla řevnivost mezi bílými a černými. Navíc se po pěti hodinách hry setmělo.

V "Guinnessovce" šachy nebudou

Železobetonové šachy jsou prokazatelně největší na světě a jsou zapsány do České knihy rekordů. Do té Guinnessovy se ale nedostanou.

"Jednou z podmínek totiž je, aby byly vyrobeny z klasického šachového materiálu, tedy ze dřeva nebo slonoviny. Slonů by mi bylo hodně líto. A dřevěné by zase nemohly stát venku, zničily by se," vysvětluje Glaser.

Všechny figury budou pohromadě k vidění naposledy v obci Ořech v sobotu 13. listopadu. Pak se rozjedou do příslušných obcí, kde už zůstanou.