Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sociální bouře hrozí na Kolínsku, říká policii nová mapa

  15:35aktualizováno  15:35
Policie získala mapu, která ukazuje místa možných sociálních konfliktů. Porovnává chudobu obyvatel na množství trestných činů. Ve středních Čechách vyšlo jako nejhorší místo Kolínsko, naopak v klidu mohou zůstat lidé z Benešovska nebo Mladoboleslavska.
Policejní mapa ukázala, že protesty a nepokoje hrozí nejvíc na Kolínsku. (Ilustrační snímek)

Policejní mapa ukázala, že protesty a nepokoje hrozí nejvíc na Kolínsku. (Ilustrační snímek) | foto: Josef VostárekMF DNES

Novinka by měla policii sloužit k tomu, aby sociální rozbušky začala řešit však. Impulzem pro její vytvoření byly nepokoje ve Šluknově na severu Čech. Její tvůrci z ministerstva vnitra porovnávali počet nezaměstnaných, počet lidí pobírajících sociální dávky a kriminalitu. Do potencionálně ohrožených oblastí by mělo zamířit více policistů.

"Po zadání údajů vyšly rizikové oblasti. Víme, kam máme zaměřit svoji činnost. Použijeme ji také při preventivních projektech," uvedl Jan Melša, mluvčí ministerstva vnitra. Systém je unikátní v tom, že si policisté mohou sami určit, jaká data se do mapy vloží a vyhodnotí.

Kriminalita v kraji

Praha-venkov jih 3 835

Kladno 3 754

Kolín 3 689

Příbram 3 665

Mladá Boleslav 3 306

Mělník 2 894

Praha-východ 2 882

Praha- západ 2 793

Beroun 2 656

Benešov 2 540

Nymburk 2 521

Kutná Hora 1 746

Rakovník 1 373

Zdroj: Policie ČR,

Pozn.: Číslo udácvá počet trestných činů v okresech. Údaje jsou za rok 2011.

Nejhůře vyšlo z kombinace tří údajů Kolínsko, kde je vysoká kriminalita i nezaměstnanost.

"Proč je u nás hodně trestné činnosti, má několik faktorů. Nezaměstnanost je jedním z nich, ale nemůžeme říci, že každý nezaměstnaný či sociální případ je zloděj," poznamenala mluvčí kolínských policistů Martina Fejfarová.

Podle ní tu dochází k vloupáním do automobilů, zloděje lákají obchodní centra, ale hlavně Kolín leží blízko dálnice, kterou se z místa činu může zločinec rychle dostat pryč. Svůj vliv má také automobilka TPCA.

Záleží i na podílu svobodných mužů

"Je možné, že se sem přistěhovalo hodně pracovníků, a když je někde mnoho mužů bez rodin, může narůst kriminalita. Je otázkou, jestli jde o rvačky, opilství, nebo krádeže," řekl sociolog Daniel Čermák.

Zatímco Kolínsko bylo při vyhodnocování ovlivněno hlavně vysokým počtem trestných činů, na Rakovnicku stav nejvíce ovlivňuje nezaměstnanost a vyplácení sociálních dávek. Jinak se v žebříčku četnosti trestných činů umísťuje nejníže. Je na tom však podobně jako Kladno a Příbram.

"Kladno je velké město, což je potenciál ke kriminalitě. Je možná i trochu nocležištěm a lidé odsud jezdí za prací do Prahy," uvedl Čermák.

Nejlépe dopadlo Mladoboleslavsko, Benešovsko, Berounsko. Mladá Boleslav přitom s velkým množstvím trestných činů již dlouho bojuje. "Je tu velký zaměstnavatel Škodovka, výše platů je nadstandardní. Benešov, Beroun jsou okresy, kde s nezaměstnaností nejsou velké problémy," dodal Čermák.

Zajímavostí je okolí Prahy, kde je kriminalita běžně na vysoké úrovni, ale v mapce si vedou dobře. "Bydlí tam málo sociálně slabých, většina místních jsou bohatší lidé. Jde o nejsložitější region, protože majetek láká kriminální živly," uvedl šéf středočeských policistů Václav Kučera.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Slavia - Bordeaux 1:0, nevýrazného soupeře zlomila Zmrhalova paráda

Slávisté slaví gól v utkání Evropské ligy proti Bordeaux. Zleva Traoré, střelec...

Když v průběhu druhého poločasu slávisté postupně pálili gólové šance, možná se strachovali, aby o hubené vedení...Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slavia - Bohemians 1:0, rozhodl Zmrhal, po půli se domácí jen bránili

Brankář Roman Valeš z Bohemians se marně natahuje po střele slávisty  Jaromíra...

Fotbalisté Slavie vyhráli osmé ligové utkání a v čele tabulky zůstanou i po devátém kole. Nad Bohemians zvítězili 1:0,...

Další z rubriky

V Libni a Karlíně se trénovalo na povodně, testovaly se zábrany i čerpadla

Město čekají protipovodňové manévry.

Celou sobotu probíhalo v pražském Karlíně a v Libni protipovodňové cvičení. Obě čtvrti v letech 2002 a 2013 zasáhla...

VIDEO: Mladík ujížděl strážníkům centrem Prahy, pak z auta vyskočil

Mladík bez řidičského průkazu ujížděl strážníkům v centru Prahy

Strážníci v Praze 1 chtěli zastavit auto kvůli dopravnímu přestupku, řidič se však rozhodl, že jim ujede. Několik minut...

Dopravní odbor Prahy 7 nesouhlasí s podobou provizorní lávky v Troji

Trojská lávka.

Provizorní lávka v Troji, kterou chce hlavní město postavit na místě loni zřícené lávky, obdržela nesouhlasné...

Najdete na iDNES.cz