Některé středočeské porodnice mohou skončit, rodí se v nich málo dětí

  19:33aktualizováno  19:33
Porodnice, kde se rodí málo dětí, by měly podle plánů ministerstva zdravotnictví a VZP zaniknout. Chtějí pro to stanovit několik kritérií, především minimální počet porodů ročně. Ve středních Čechách už je první nemocnice, která hrozbu ukončení provozu aktuálně řeší – nemocnice v Nymburce.
Ve Středočeském kraji je 16 porodnic. (Ilustrační snímek)

Ve Středočeském kraji je 16 porodnic. (Ilustrační snímek) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Nymburská radnice, která nemocnici provozuje, připravuje plán, v jaké podobě má nemocnice dál fungovat, aby neprodělávala.

Porodnice v kraji

V kraji je 16 porodnic. Ty méně vytížené (které nesplní limit, který může být 500 až 800 porodů za rok) by mohly zaniknout.

Ohrožuje to hlavně nemocnice v Nymburce a Slaném (méně než 800 porodů ročně), Rakovníku a Čáslavi (kolem 500 porodů za rok).

"Velký otazník visí nad gynekologicko-porodnickým oddělením, kde ubylo pacientek," upřesnil místostarosta Nymburka Zdeněk Vocásek.

Vedení města jednalo v pondělí s VZP. Právě na smlouvě s pojišťovnou totiž bude záležet, zda se porodnice a gynekologie v Nymburce udrží. "Budeme proti omezení primariátů," řekl po jednání starosta Miloš Petera. Ten ale sám před měsícem zánik oddělení připustil.

Ministerstvo a VZP o minimálním počtu porodů zatím nerozhodly. "Přesné číslo porodů za rok, od kterého se budou jednání o dalších smlouvách na porodnice odvíjet, ještě není stanoveno," sdělila mluvčí VZP Marcela Mommersová.

Porodnice mohou mít limit 500 nebo i 800 porodů za rok

V diskusích ze strany VZP, ministra Leoše Hegera a Sdružení nemocničních gynekologů a porodníků už padly tři návrhy: 500, 600 a 800 porodů ročně.

"U porodnice, kde je méně než 500 porodů, je podle mě z ekonomického i odborného hlediska diskutabilní, zda by měla fungovat. Není to ani 1,5 porodu za den," vypočetl hejtmanův náměstek pro zdravotnictví Zdeněk Seidl.

Podle něj by krajské nemocnice zrušení některých porodnic dokázaly kompenzovat. "Přinese to samozřejmě trochu nižší komfort, budoucí matka nebude ležet v Nymburce, ale třeba v Kolíně," připustil.

Právě nemocnice v Nymburce bude mít problém limit porodů splnit. Ročně tam rodí asi 600 žen. Bát se může i Masarykova nemocnice v Rakovníku nebo Městská nemocnice Čáslav. V obou ročně napočítají kolem pěti set porodů.

"Kdybychom o porodnici přišli a kolínská by nemohla přijímat, situace by byla komplikovaná, péče by byla omezená," míní ředitel nemocnice v Čáslavi Martin Novák.

Posuzujte porodnice podle úrovně, ne podle počtu porodů

V Rakovníku překročili pětistovku porodů pouze před dvěma lety, když byl porodnický boom. Ředitel nemocnice Jaromír Bureš takové posuzování porodnic odmítá. Podle něj je zásadní, jak jsou nemocnice umístěné v regionu.

"Na severu za Rakovníkem je Žatec, na západě Karlovy Vary a na jihu Plzeň a nic mezi tím. Jedna věc je tedy počet porodů a jiná věc je dostupnost v krizových situacích. Nebavme se o pěti stech porodech, ale o dvaceti, které se odehrají v nepříznivé situaci," vyzval Bureš.

Podle mluvčí VZP Mommersové bude pojišťovna kromě počtu porodů k časové a místní dostupnosti porodnic v daném území přihlížet také.

Limit kritizuje i Jiří Šimák, ředitel Nemocnice Slaný na Kladensku, kde je roční porodnost kolem osmi set . "Jde o to, zda je porodnice dobrá, nebo ne, zda je vytížená, má dobrou úroveň, dostatečnou erudici lékařů a matky se tam cítí dobře. Víme, jak to dopadlo s mateřskými školami, jeden rok se zavíraly, a když byl před dvěma lety silný rok, matky neměly kam dát děti," poznamenal Šimák.Nejčtenější

Prahu zaplnily sdílené koloběžky, jezdci ohrožují lidi jízdou po chodnících

Centrum Prahy zaplavili turisté na elektrických koloběžkách (12. října 2018)

Segwaye i skútry z centra zmizely, chodci v Praze však stále musejí být na pozoru. Hlavní město zaplavila „zelená vlna“...

Za utonutí dvou chlapců v pískovně u Lhoty policie obvinila tři lidi

Na jezeře Lhota se utopili dva chlapci, hledali je hasiči i policie

Policie obvinila z usmrcení z nedbalosti tři lidi v souvislosti se srpnovým utonutím dvou vietnamských chlapců na...Serena to neustála, měla se omluvit, řekl Štěpánek v Rozstřelu

Tenista Radek Štěpánek v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel

Ještě jednou mu bude tleskat zaplněná hala. Tak jako v dobách, kdy pro Česko dřel v Davis Cupu nebo sváděl náramné...

Zvolení Ratha se nelíbí stranám v Hostivici. Volby napadly u soudu

David Rath

Zástupci strany HOme, tedy Hostivice město, podali ke krajskému soudu stížnost proti vzniku mandátu Davida Ratha, jenž...

Dokázali jsme skoro zázrak, zhodnotila se Krnáčová. Lituje pádu lávky

Končící pražská primátorka Adriana Krnáčová vystoupila na tiskové konferenci ke...

Končící pražská primátorka Adriana Krnáčová před novináři bilancovala svou kariéru v čele magistrátu hlavního města....

Další z rubriky

Na dálnici D10 hořel kamion vezoucí nová auta, provoz je omezený

Hasiči dnes odpoledne zasahovali u požáru kamionu na okraji Plzně. Plameny...

Dálnice D10 u Brandýsa nad Labem je ve směru na Prahu uzavřená a tvoří se kolony. Na 12. kilometru v noci začalo hořet...

Mrtvého muže nalezeného na Zličíně před smrtí zbili a okradli

Policie

Kriminalisté objasnili smrt muže, jehož mrtvola se našla před čtrnácti dny u sjezdu z Rozvadovské spojky v Praze na...

Průsak vody na Bořislavce řeší policie jako obecné ohrožení z nedbalosti

Kvůli průsaku vody do stanice metra A Bořislavka nejezdí metro mezi Náměstím...

Pražská policie zahájila trestní řízení kvůli nedělnímu průsaku vody do stanice metra A Bořislavka, spatřuje v něm...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz