Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pražský Radotín řeší nelegální haldy, při povodni mohou napáchat škody

  19:13aktualizováno  19:13
U přístavu v Praze-Radotíně se už dva roky tyčí nelegální haldy zeminy. Do záplavového území je navezla soukromá firma. Desáté výročí povodní znovu upozornilo na hrozbu, kterou by představovaly v případě, že by znovu přišla velká voda. Stát ani město si s nimi nevědí rady.

Stačí, aby přišla jen "malá" velká voda, a zemina z haldy napáchá velké škody. (Ilustrační snímek) | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Pražané před pár týdny vzpomínali na desáté výročí ničivých povodní. Od té doby se v metropoli ledacos změnilo. Takřka celé město je nyní chráněné před velkou vodou protipovodňovými stavbami.

Nicméně už před dvěma lety se objevil i jeden velký problém, který při vzpomínce na záplavy z roku 2002 působí minimálně bizarně. "Řešíme naprosto bezprecedentní situaci v Radotíně, kam soukromá firma navezla nedaleko dostihového závodiště haldy zeminy," popsal ředitel závodu Dolní Vltava Jiří Friedel.

Podle něj jde o statisíce kubíků hlíny, která se v okamžiku, kdy se zvedne hladina vody, rozteče do širokého okolí. Místo se totiž nachází poblíž soutoku Vltavy s Berounkou, kde se voda přirozeně rozlévá již při takzvané pětileté vodě.

"Halda hlíny může způsobit lokální zvýšení hladiny více, než by bylo při povodni běžné, a navíc se 'rozteče bláto', které znehodnotí půdu a naplaví se do nedalekých domů. Škody jsou pak mnohonásobně vyšší," upozornil Friedel. A jak známo, jakmile se někde nad neregulovanou Berounkou proženou vydatné bouřky, před Prahou valící se vodu nic nezastaví.

"Zabýváme se tím již od dubna roku 2010, kdy bylo navážení materiálu zjištěno. Ale zatím se nám to vyřešit nepodařilo," řekl tajemník městského úřadu Prahy 16 Pavel Jirásek. Za zásadní úspěch považuje pouze to, že se alespoň podařilo zastavit masivní navážení dalšího materiálu. Údajně jde o zeminu z tunelu Blanka či z budovaného metra.

Problém s haldami řeší stát i magistrát, padly už první pokuty

Do sporu se vložil i stát a pražský magistrát. Podle mluvčího magistrátu Luďka Schreiba padly již první sankce. A to nemalé. "Inspekce životního prostředí udělila pokutu 1,5 milionu korun a dalších 300 tisíc na základě zákona o ovzduší," uvedl Schreib. Haldy hlíny totiž nemusí být nepříjemné jen při povodni, ale i v suchých měsících. Vítr totiž prachové částečky z vyprahlé zeminy roznáší po okolí.

Pokutu 3,2 milionu vymáhá na základě zákona o ochraně zemědělského půdního fondu i radnice Prahy 16. "Se zájmovým sdružením právnických osob s názvem Agentura City Logistika, která v nelegální navážce figuruje, byla a nadále jsou vedena správní řízení. Kvůli nápravě spolupracuje mimo jiné i s exekutory," sdělil za Prahu 16 Jirásek.

"Já nemám potřebu se k tomu vyjadřovat. Mám pocit, že už jsem všechno řekl dříve a nemám nic aktuálního, co bych měl říct do médií," tvrdí Daniel Janák ze zmíněné Agentury City Logistika. "Mám některé informace, které jsou obchodního charakteru, ale ty nebudu sdělovat," vysvětlil Janák.

Zároveň tvrdí, že zmíněné haldy jsou v podstatě uměle vytvořený problém. To si však Povodí Vltavy, radotínská radnice ani stát nemyslí. "Městská část Praha-Zbraslav dokonce podala trestní oznámení z důvodu podezření na obecné ohrožení. Policie však případ loni odložila," upozornil Jirásek.

"Materiál postupně odvážíme, nebudu se vyjadřovat kam, komu nebo za jakých podmínek," reagoval Janák. Za jak dlouho haldy zmizí, však podle svých slov neví.

Autor:Nejčtenější

Nizozemská média odhalila identitu útočníků z Prahy, je mezi nimi policista

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Nizozemská média zveřejnila identitu mužů, kteří o víkendu v centru Prahy brutálně napadli číšníka. Muži měli...

Policisté na letišti zadrželi cizince, podezírají je z napadení číšníka

Policisté zadrželi skupinu cizinců, podezřelých z napadení číšníka. (23. dubna...

Policisté na pražském letišti Václava Havla zadrželi skupinu sedmi cizinců, kteří jsou podezřelí z toho, že v sobotu...VIDEO: Číšník káral cizince kvůli vlastnímu alkoholu, zbili ho do bezvědomí

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Na operačním sále s vážně poraněnou hlavou skončil číšník, kterého v Praze 1 napadla sedmičlenná skupina cizinců....

Cizinci zadržení za napadení číšníka v Praze mají nizozemské pasy

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Cizinci, které policie zadržela na letišti jako podezřelé z napadení číšníka v centru Prahy, pocházejí podle policie z...

Dva Nizozemce poslal soud kvůli útoku na číšníka do vazby, tři vyhostil

Obvodní soud pro Prahu 1 ve čtvrtek projednával trest pro pětici Nizozemců,...

Soud potrestal první členy skupiny cizinců, kteří o víkendu napadli a vážně zranili číšníka v Praze. Tři Nizozemci...

Další z rubriky

Dva Nizozemce poslal soud kvůli útoku na číšníka do vazby, tři vyhostil

Obvodní soud pro Prahu 1 ve čtvrtek projednával trest pro pětici Nizozemců,...

Soud potrestal první členy skupiny cizinců, kteří o víkendu napadli a vážně zranili číšníka v Praze. Tři Nizozemci...

PŘÍMÝ PŘENOS: Konvoj osvobození v centru Prahy připomíná konec války

Prahou projel historický Konvoj osvobození.  Zahájil sérii vzpomínkových akcí...

K připomenutí 73. výročí konce druhé světové války se na Malé Straně v Praze sjel historický Konvoj osvobození. Kolona...

Pražská koalice se rozpadá, ANO hrozí výpovědí koaliční smlouvy

Noví pražští zastupitelé skládají slib (26.11.2014)

Půl roku před komunálními volbami přichází zpráva o možném rozpadu pražské koalice. Hnutí ANO jedná o vypovězení...

Renault Scénic IV 1,6 dCi
Renault Scénic IV 1,6 dCi

r.v. 2016, naj. 6 587 km, diesel
529 900 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz