Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pražský Radotín řeší nelegální haldy, při povodni mohou napáchat škody

  19:13aktualizováno  19:13
U přístavu v Praze-Radotíně se už dva roky tyčí nelegální haldy zeminy. Do záplavového území je navezla soukromá firma. Desáté výročí povodní znovu upozornilo na hrozbu, kterou by představovaly v případě, že by znovu přišla velká voda. Stát ani město si s nimi nevědí rady.

Stačí, aby přišla jen "malá" velká voda, a zemina z haldy napáchá velké škody. (Ilustrační snímek) | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Pražané před pár týdny vzpomínali na desáté výročí ničivých povodní. Od té doby se v metropoli ledacos změnilo. Takřka celé město je nyní chráněné před velkou vodou protipovodňovými stavbami.

Nicméně už před dvěma lety se objevil i jeden velký problém, který při vzpomínce na záplavy z roku 2002 působí minimálně bizarně. "Řešíme naprosto bezprecedentní situaci v Radotíně, kam soukromá firma navezla nedaleko dostihového závodiště haldy zeminy," popsal ředitel závodu Dolní Vltava Jiří Friedel.

Podle něj jde o statisíce kubíků hlíny, která se v okamžiku, kdy se zvedne hladina vody, rozteče do širokého okolí. Místo se totiž nachází poblíž soutoku Vltavy s Berounkou, kde se voda přirozeně rozlévá již při takzvané pětileté vodě.

"Halda hlíny může způsobit lokální zvýšení hladiny více, než by bylo při povodni běžné, a navíc se 'rozteče bláto', které znehodnotí půdu a naplaví se do nedalekých domů. Škody jsou pak mnohonásobně vyšší," upozornil Friedel. A jak známo, jakmile se někde nad neregulovanou Berounkou proženou vydatné bouřky, před Prahou valící se vodu nic nezastaví.

"Zabýváme se tím již od dubna roku 2010, kdy bylo navážení materiálu zjištěno. Ale zatím se nám to vyřešit nepodařilo," řekl tajemník městského úřadu Prahy 16 Pavel Jirásek. Za zásadní úspěch považuje pouze to, že se alespoň podařilo zastavit masivní navážení dalšího materiálu. Údajně jde o zeminu z tunelu Blanka či z budovaného metra.

Problém s haldami řeší stát i magistrát, padly už první pokuty

Do sporu se vložil i stát a pražský magistrát. Podle mluvčího magistrátu Luďka Schreiba padly již první sankce. A to nemalé. "Inspekce životního prostředí udělila pokutu 1,5 milionu korun a dalších 300 tisíc na základě zákona o ovzduší," uvedl Schreib. Haldy hlíny totiž nemusí být nepříjemné jen při povodni, ale i v suchých měsících. Vítr totiž prachové částečky z vyprahlé zeminy roznáší po okolí.

Pokutu 3,2 milionu vymáhá na základě zákona o ochraně zemědělského půdního fondu i radnice Prahy 16. "Se zájmovým sdružením právnických osob s názvem Agentura City Logistika, která v nelegální navážce figuruje, byla a nadále jsou vedena správní řízení. Kvůli nápravě spolupracuje mimo jiné i s exekutory," sdělil za Prahu 16 Jirásek.

"Já nemám potřebu se k tomu vyjadřovat. Mám pocit, že už jsem všechno řekl dříve a nemám nic aktuálního, co bych měl říct do médií," tvrdí Daniel Janák ze zmíněné Agentury City Logistika. "Mám některé informace, které jsou obchodního charakteru, ale ty nebudu sdělovat," vysvětlil Janák.

Zároveň tvrdí, že zmíněné haldy jsou v podstatě uměle vytvořený problém. To si však Povodí Vltavy, radotínská radnice ani stát nemyslí. "Městská část Praha-Zbraslav dokonce podala trestní oznámení z důvodu podezření na obecné ohrožení. Policie však případ loni odložila," upozornil Jirásek.

"Materiál postupně odvážíme, nebudu se vyjadřovat kam, komu nebo za jakých podmínek," reagoval Janák. Za jak dlouho haldy zmizí, však podle svých slov neví.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Slavia - Bordeaux 1:0, nevýrazného soupeře zlomila Zmrhalova paráda

Slávisté slaví gól v utkání Evropské ligy proti Bordeaux. Zleva Traoré, střelec...

Když v průběhu druhého poločasu slávisté postupně pálili gólové šance, možná se strachovali, aby o hubené vedení...Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Další z rubriky

Motorkář zemřel po smyku na mokré vozovce, jel bez helmy

Nehoda motorkáře v Masojedech na Kolínsku (22. 9. 2018).

Devětatřicetiletý motorkář zemřel v sobotu odpoledne v Masojedech na Kolínsku. Na mokré vozovce dostal smyk a spadl s...

Český ležák stejně vždycky vyhraje, tvrdí ředitel pivovaru Staropramen

Generální ředitel Staropramenu Petr Kovařík (6.9.2018)

Ředitelem Pivovarů Staropramen je Petr Kovařík přes dva roky. Původním povoláním sládek pivo vařil nejen na pražském...

Štiřínský zámek rozezní koncerty, výstava připomene Josefa Suka

Josef Suk na zámku Štiřín v roce 1998

V neděli začíná cyklus koncertů Sukův hudební Štiřín. Jednou měsíčně zámecké prostory naplní hudba od Dvořáka, Mozarta,...

Najdete na iDNES.cz