V Lidicích si připomněli si 69 let od vyhlazení obce nacistickými vojáky. | foto: David Neff, MAFRA

Němci vyhladili Lidice před 69 lety. Při pietě zpívala i Langerová

  • 14
Tři tisíce lidí se zúčastnily pietního aktu v Lidicích na Kladensku. Připomněli si 69 let od vyhlazení obce nacistickými vojáky. Program doplnila přehlídka pěveckých souborů i projevy politiků. Předsedkyně Českého svazu bojovníků za svobodu Anděla Dvořáková na akci vytkla vládě vstřícný postoj vůči sudetským Němcům.

U Pomníku dětských obětí války se kromě projevů a pokládání věnců uskutečnil i rekord. Zazpívalo tam 550 sboristů ze všech čtrnácti krajů Česka.

"Díky takovým akcím, jako je dnešní pěvecká přehlídka, a činnosti památníku se zvyšuje povědomí o Lidicích mezi lidmi. Rok od roku sem přijíždí více návštěvníků," řekl ředitel lidického památníku Milouš Červencl.

V Lidicích si připomněli si 69 let od vyhlazení obce nacistickými vojáky.
V Lidicích si připomněli si 69 let od vyhlazení obce nacistickými vojáky.
V Lidicích si připomněli si 69 let od vyhlazení obce nacistickými vojáky.

"Oslovují nás učitelé a o zločinu se začíná znovu učit. Například generace pětatřicátníků o Lidicích ví méně, než současní školáci," dodal Červencl.

Se sborem zazpívala Aneta Langerová

Návštěvníci si při pietním aktu mohli prohlédnout zdejší muzeum nebo poslechnout společné vystoupení sboristů se zpěvačkou Anetou Langerovou. A poslechnout projevy například předsedů obou komor parlamentu Milana Štěcha z ČSSD a Miroslavy Němcové z ODS.

Lidice jsou v Česku považovány za jeden ze symbolů nacistického teroru za druhé světové války. Nacisté je vypálili v červnu 1942. Důvodem byla domnělá souvislost jednoho z lidických občanů s atentátem na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

V obci bylo tehdy zastřeleno 173 mužů, ženy byly internovány v koncentračním táboře v Ravensbrücku a děti, kromě několika vybraných na poněmčení a batolat do jednoho roku, zavraždili nacisté plynem ve vyhlazovacím táboře. Celkem zemřelo 340 lidických obyvatel. Po ukončení války se zpět do vlasti vrátilo 143 lidických žen a 17 dětí.

,