Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nemocnice nabízejí za doplatek nadstandard, lepší sádru i za tisícovku

  15:40aktualizováno  15:40
Nemocnice mohou od Nového roku nabízet nadstandardní lékařskou péči, za kterou si ale pacienti musí připlatit. Za doplatek tak mohou dostat například lepší sádru, nitrooční čočky či očkování. Pražské nemocnice ale zveřejňují svoje ceníky jen velmi váhavě.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Karásek, MAFRA

"Lepší sádra stojí v naší nemocnici okolo tří čtyř stovek. Máme samozřejmě přesný ceník, ale ten nabízíme pacientům až přímo v ordinaci," řekla mluvčí Thomayerovy nemocnice Marina Štanclová. Právě tato nemocnice byla jedním z prvních pražských špitálů, kde odborníci sestavili sazebník za nadstandardní péči.

Kolik zaplatíte za nadstandard

Kompletní sazebník nabízí FN Královské Vinohrady, Homolka zatím zveřejnila jen jeho část, nemocnice Krč poskytuje ceníky v ordinaci.

FN Královské Vinohrady

Očkování:
proti chřipce 125 Kč
proti tetanu 120 Kč
proti vzteklině 145 Kč

Plastové sádry:
Prst, ruka, předloktí 295 Kč
Celá ruka 490 Kč
Noha, bérec 735 Kč

Nitrooční čočky (podle typu):
2 415 až 83 147 Kč

Nemocnice Na Homolce

Plastové sádry:
Zápěstí 350 Kč
Zápěstí a prsty 700 Kč
Celá ruka 1 050 Kč
Celá noha 1 200 Kč
Noha vč. podpatku 1 600 Kč

Úplně první byla ale vinohradská nemocnice. Tady se pacienti přesné údaje dozvěděli už na konci loňského roku. "Počítáme s tím, že ceník budeme průběžně aktualizovat a doplňovat," uvedl mluvčí nemocnice Lukáš Matýsek.

Vinohrady se novým sazebníkem nadstandardu chlubí hned na úvodní stránce svých internetových stránek. "Seznam tu pacienti najdou pod pojmem ekonomicky náročnější varianta léčby," navedl zájemce Matýsek.

Krč i Homolka ceník ještě pilují

V Krči se konkrétní ceny za nadstandardní péči dozvědí pacienti přímo u lékaře. Alespoň zatím.

"Není to proto, že bychom se báli konkurence jiných zdravotnických zařízení, jen ceny průběžně upravujeme podle výsledků dalších jednání," přiblížila mluvčí Martina Štanclová, jak komplikované bývá sestavování takového ceníku. "Nejpozději do konce ledna bude ale viset i na našich internetových stránkách," dodala.

Protože nemocnice dostaly od ministerstva zdravotnictví první balík nadstandardní péče těsně před Vánocemi, počítá se všude. Kompletní sazebník tak zatím nemá ani Nemocnice Na Homolce, která ukryla doplatky na své úvodní webové stránce pod záložku Pacient.

"Zatím platí jen pro sádry, do čtrnácti dnů ho připravíme i pro nitrooční čočky a některé typy očkovacích vakcín," vzkázala pacientům za nemocnici její mluvčí Jitka Kalousková.

Už z prvních tří zveřejněných ceníků přitom vyplynulo, že se ceny liší. A to docela podstatně - zatímco sádra na celou ruku na Homolce vyjde na více než tisíc korun, na Vinohradech stojí bez deseti korun pětistovku a v Krči by se měli pacienti vejít do čtyř stovek.

I mezi nemocnicemi panuje konkurenční boj o pacienty

V dalších velkých pražských nemocnicích - Všeobecné fakultní, Motole a Na Bulovce - ještě ekonomové a primáři sedí nad kalkulačkami a počítají.

"Řešíme to teď na každé poradě, protože víme, jak to pacienty zajímá," přiznala mluvčí Motola Pavlína Danková, jejíž šéfové zveřejní ceník hned, jak se domluví na konkrétních částkách.

Výhradně standardní a pojišťovnami hrazenou péči zatím nabízejí na Bulovce. "V dohledné době se domluvíme na cenách za nadstandard," naznačil její ředitel Petr Zajíc, který nakonec odhadl, že "dohledná doba" znamená v libeňském zdravotnickém zařízení nejdéle do konce ledna.

"Sice zatím nevíme, kolik mohou takové doplatky do naší kasy přinést, ale i mezi nemocnicemi přece vládne konkurenční boj o pacienty," přiznal mluvčí Bulovky Martin Šalek.

Martina Štanclová z Thomayerovy nemocnice však Pražany upozornila, že si nemohou nemocnici jen tak nahodile vybírat. "Existuje svobodná volba lékaře, nikoliv nemocnice. Tam pořád funguje princip spádových zařízení," připomněla Štanclová, že na zákroky či vyšetření musí do konkrétní nemocnice poslat pacienta jeho obvodní lékař.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Slavia - Bordeaux 1:0, nevýrazného soupeře zlomila Zmrhalova paráda

Slávisté slaví gól v utkání Evropské ligy proti Bordeaux. Zleva Traoré, střelec...

Když v průběhu druhého poločasu slávisté postupně pálili gólové šance, možná se strachovali, aby o hubené vedení...Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Další z rubriky

Na náplavkách v Praze budou kavárny i galerie, říká jejich kurátor

Jiří Sulženko je od června kurátorem pražských náplavek. (21.9.2018)

Oblíbené vltavské náplavky u Rašínova a Hořejšího nábřeží čekají od jara příštího roku velké změny. V útrobách...

Střecha i klenby se zřítily. Obnovu zámku odstartovala rekonstrukce chlévů

Pro osvícené vlastníky je zámecký areál architektonický a funkční celek, a to...

Zámek v Třebešicích u Divišova v okrese Benešov je z druhé poloviny 16. století. Jako mnoho jiných podobných objektů za...

Sídlo po tvůrci pražské kanalizace nyní slouží brazilskému velvyslanectví

K rezidenci velvyslance patří také rozlehlá zahrada s bazénem, altánkem a...

Brazilský velvyslanec má sídlo v ulici Nad Kazankou v Troji. Vila, ve které žil stavitel Eduard Viktora, nabízí výhled...

Najdete na iDNES.cz