Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nemocnice nabízejí za doplatek nadstandard, lepší sádru i za tisícovku

  15:40aktualizováno  15:40
Nemocnice mohou od Nového roku nabízet nadstandardní lékařskou péči, za kterou si ale pacienti musí připlatit. Za doplatek tak mohou dostat například lepší sádru, nitrooční čočky či očkování. Pražské nemocnice ale zveřejňují svoje ceníky jen velmi váhavě.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Jan Karásek, MAFRA

"Lepší sádra stojí v naší nemocnici okolo tří čtyř stovek. Máme samozřejmě přesný ceník, ale ten nabízíme pacientům až přímo v ordinaci," řekla mluvčí Thomayerovy nemocnice Marina Štanclová. Právě tato nemocnice byla jedním z prvních pražských špitálů, kde odborníci sestavili sazebník za nadstandardní péči.

Kolik zaplatíte za nadstandard

Kompletní sazebník nabízí FN Královské Vinohrady, Homolka zatím zveřejnila jen jeho část, nemocnice Krč poskytuje ceníky v ordinaci.

FN Královské Vinohrady

Očkování:
proti chřipce 125 Kč
proti tetanu 120 Kč
proti vzteklině 145 Kč

Plastové sádry:
Prst, ruka, předloktí 295 Kč
Celá ruka 490 Kč
Noha, bérec 735 Kč

Nitrooční čočky (podle typu):
2 415 až 83 147 Kč

Nemocnice Na Homolce

Plastové sádry:
Zápěstí 350 Kč
Zápěstí a prsty 700 Kč
Celá ruka 1 050 Kč
Celá noha 1 200 Kč
Noha vč. podpatku 1 600 Kč

Úplně první byla ale vinohradská nemocnice. Tady se pacienti přesné údaje dozvěděli už na konci loňského roku. "Počítáme s tím, že ceník budeme průběžně aktualizovat a doplňovat," uvedl mluvčí nemocnice Lukáš Matýsek.

Vinohrady se novým sazebníkem nadstandardu chlubí hned na úvodní stránce svých internetových stránek. "Seznam tu pacienti najdou pod pojmem ekonomicky náročnější varianta léčby," navedl zájemce Matýsek.

Krč i Homolka ceník ještě pilují

V Krči se konkrétní ceny za nadstandardní péči dozvědí pacienti přímo u lékaře. Alespoň zatím.

"Není to proto, že bychom se báli konkurence jiných zdravotnických zařízení, jen ceny průběžně upravujeme podle výsledků dalších jednání," přiblížila mluvčí Martina Štanclová, jak komplikované bývá sestavování takového ceníku. "Nejpozději do konce ledna bude ale viset i na našich internetových stránkách," dodala.

Protože nemocnice dostaly od ministerstva zdravotnictví první balík nadstandardní péče těsně před Vánocemi, počítá se všude. Kompletní sazebník tak zatím nemá ani Nemocnice Na Homolce, která ukryla doplatky na své úvodní webové stránce pod záložku Pacient.

"Zatím platí jen pro sádry, do čtrnácti dnů ho připravíme i pro nitrooční čočky a některé typy očkovacích vakcín," vzkázala pacientům za nemocnici její mluvčí Jitka Kalousková.

Už z prvních tří zveřejněných ceníků přitom vyplynulo, že se ceny liší. A to docela podstatně - zatímco sádra na celou ruku na Homolce vyjde na více než tisíc korun, na Vinohradech stojí bez deseti korun pětistovku a v Krči by se měli pacienti vejít do čtyř stovek.

I mezi nemocnicemi panuje konkurenční boj o pacienty

V dalších velkých pražských nemocnicích - Všeobecné fakultní, Motole a Na Bulovce - ještě ekonomové a primáři sedí nad kalkulačkami a počítají.

"Řešíme to teď na každé poradě, protože víme, jak to pacienty zajímá," přiznala mluvčí Motola Pavlína Danková, jejíž šéfové zveřejní ceník hned, jak se domluví na konkrétních částkách.

Výhradně standardní a pojišťovnami hrazenou péči zatím nabízejí na Bulovce. "V dohledné době se domluvíme na cenách za nadstandard," naznačil její ředitel Petr Zajíc, který nakonec odhadl, že "dohledná doba" znamená v libeňském zdravotnickém zařízení nejdéle do konce ledna.

"Sice zatím nevíme, kolik mohou takové doplatky do naší kasy přinést, ale i mezi nemocnicemi přece vládne konkurenční boj o pacienty," přiznal mluvčí Bulovky Martin Šalek.

Martina Štanclová z Thomayerovy nemocnice však Pražany upozornila, že si nemohou nemocnici jen tak nahodile vybírat. "Existuje svobodná volba lékaře, nikoliv nemocnice. Tam pořád funguje princip spádových zařízení," připomněla Štanclová, že na zákroky či vyšetření musí do konkrétní nemocnice poslat pacienta jeho obvodní lékař.
Nejčtenější

Policisté na letišti zadrželi cizince, podezírají je z napadení číšníka

Policisté zadrželi skupinu cizinců, podezřelých z napadení číšníka. (23. dubna...

Policisté na pražském letišti Václava Havla zadrželi skupinu sedmi cizinců, kteří jsou podezřelí z toho, že v sobotu...

VIDEO: Číšník káral cizince kvůli vlastnímu alkoholu, zbili ho do bezvědomí

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Na operačním sále s vážně poraněnou hlavou skončil číšník, kterého v Praze 1 napadla sedmičlenná skupina cizinců....U Slaného je silně cítit česnek. Někdo ho vyhodil tuny na pole

U Slaného někdo vyhodil na pole tuny česneku.

U města Slaný na Kladensku někdo vyhodil tuny česneku na pole. Policie neví, odkud se vzal, bude to proto zjišťovat.

Agresivní cizinci před napadením číšníka zbili v Praze i jiného muže

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Cizinci, kteří o víkendu v pražské Vladislavově ulici napadli číšníka, zřejmě „nejdou pro ránu daleko“. Před incidentem...

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Další z rubriky

Cizinci zadržení za napadení číšníka v Praze mají nizozemské pasy

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Cizinci, které policie zadržela na letišti jako podezřelé z napadení číšníka v centru Prahy, pocházejí podle policie z...

Garáže pod Prašným mostem se nakonec otevřou v červnu

Vjezd do podzemních garáží na pražské Letné se otevře v sobotu v osm hodin ráno.

Garáže pod Prašným mostem, které mají kapacitu 303 míst a třetina z nich bude pro obyvatele Prahy 6, se nakonec otevřou...

U trati na Palmovce se oběsil muž, vlaky do centra Prahy nejezdily

U pražské Palmovky na železniční trati byl nalezený muž oběšený na sloupu...

Policie a hasiči ráno zasahovali u pražské Palmovky na železniční trati, kde byl nalezený muž oběšený na sloupu...

Najdete na iDNES.cz