Zdravotnická záchranná služba Středočeského kraje (ilustrační snímek)

Zdravotnická záchranná služba Středočeského kraje (ilustrační snímek) | foto: ZZSSČK

Máme plno, odmítají často pražské nemocnice středočeské pacienty

  • 8
Pražské nemocnice často odmítají středočeské pacienty. Sanity s nimi marně krouží po městě ve snaze najít zařízení, které je přijme. Důvodem je kritický nedostatek zdravotnického personálu.

„Nedávno jela záchranka z Prahy-východ, dispečink tedy volal do Nemocnice Na Bulovce, kde pacienta nemohli přijmout, protože měli plno, stejně tak měli plné kapacity na Vinohradech. Nakonec jej přijala Všeobecná fakultní nemocnice,“ popisuje náměstek hejtmanky za oblast zdravotnictví Martin Kupka (ODS). V tomto případě záchranka narazila i na plné kapacity v neratovické nemocnici.

„Je to dramatická situace, kterou je třeba změnit. Naše záchranka se v minulých týdnech opakovaně setkala s tím, že pražské nemocnice jsou plné, a déle hledala, kam umístí pacienta ze středních Čech, což je velmi nepříjemné,“ dodává Kupka.

Záchranka v kraji řeší ročně 106 tisíc případů, 14 procent z těchto pacientů odváží do Prahy.

Ředitel krajské záchranky Martin Houdek nicméně upřesňuje, že se nestává, aby sanita s vážně nemocným člověkem čekala někde dvě hodiny, než ho nějaká nemocnice přijme.

Vůz se v praxi vydá směrem k Praze a mezitím dispečink shání zařízení, kam sanita může dojet. Ke zdržení ovšem dojít může, přestože u řady nemocných hraje čas důležitou roli.

„Máme pochopení pro určité problémy nemocnic, ale záchranka na to v žádném případě nemůže doplácet tím, že bude dlouho někde jezdit a doprošovat se,“ řekl Houdek. Podle něj je dobře, že se tento problém začal řešit i na krajské úrovni.

Kupka už svolal jednání

Náměstek Kupka svolal jednání ředitelů pražských nemocnic, vedení středočeské záchranky i zástupce ministerstva zdravotnictví.

„Jednání se ovšem konalo také proto, abychom pro letní měsíce dokázali co nejlépe koordinovat zdravotní péči v případech, kdy v nemocnicích probíhá potřebná údržba. Tedy aby bylo zřejmé, kde došlo k omezení některých oddělení třeba z důvodu malování,“ řekl Kupka.

Záchranka by proto dlouho dopředu věděla, že konkrétní oddělení konkrétní nemocnice je mimo provoz.

„Věříme, že se celý tento problém nyní zlepší. Na druhou stranu, situace není zase tak dramatická, vždy se nám nakonec podařilo nemocného někam odvézt. Ředitelé nemocnic mi navíc nabízejí i osobní pomoc, kdybychom ještě na podobný problém narazili,“ říká Houdek.

Záchranná služba má podle zákona odvézt pacienta do nejbližšího zdravotnického zařízení, které je schopno jej přijmout. „Když se podíváte na mapu Středočeského kraje a Prahy, tak je mnoho míst, která jsou samozřejmě výrazně blíže pražským nemocnicím než našim krajským,“ říká Kupka.

Potíže většinou nastávají se staršími pacienty, u nichž se zhorší dlouhodobé onemocnění a obvykle pak končí na interních odděleních nemocnic, jež jsou dlouhodobě přeplněná. Nemocnice je proto odmítají.

Pacienti přibývají, počet lůžek zůstává stejný

Podle Martina Šalka z Nemocnice Na Bulovce je tamní interna prakticky neustále zaplněná na více než 96 procent. „Pacientů každý rok přibývá, přestože počet lůžek se nemění,“ vysvětluje.

Bulovka má podle něho 1 001 postelí, které jsou průměrně na 85 procent stále zaplněné. Podle zástupců nemocnice Motol zase nelze z kapacitních důvodů přijímat každého pacienta s nějakým drobným zraněním.

V případě vážného zdravotního stavu mohou záchranáři pacienta podle zákona dopravit do nejbližšího zařízení bez ohledu na jeho kapacity. „Když jde o velmi závažnou akutní diagnózu nebo kritická mnohočetná zranění, která potřebují takzvanou centrovou péči nebo umístění v traumacentru, tam takové problémy vůbec nejsou,“ dodává Houdek.

Zásadním důvodem nastalých problémů je kritický nedostatek zdravotnického personálu, pro který je práce v nemocnici často ekonomicky nevýhodná. Pražská zdravotní zařízení už kvůli tomu musela část lůžkové kapacity uzavřít. Chybějí doktoři a hlavně sestry.

Martin Kupka proto také urgoval náměstka ministra zdravotnictví, aby co nejdříve osvětlil, jak to bude se zajištěním prostředků na splnění slibu ministra navýšit platy sester.

„Podle slibu, který zazněl, by se měly navýšit platy sester u nemocničních lůžek ve směnném provozu o dva tisíce korun. Teď tedy čekáme na to, jak se s tím ministerstvo zdravotnictví vypořádá. Zatím nemáme žádné přesnější informace,“ dodal Kupka.