Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kdysi známá porodnice v Brandýse končí, aby zbylo na ostatní oddělení

  13:49aktualizováno  13:49
Nemocnice v Brandýse nad Labem-Staré Boleslavi zruší od příštího roku porodnické oddělení. Ustoupí tak zdravotním pojišťovnám, které odmítaly zahrnout zdejší porodnici do chystané smlouvy. Bez práce tak bude od ledna skoro třetina zaměstnanců.

Brandýská nemocnice. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

S informací přišel ve středu Český rozhlas region a majitel nemocnice Petr Švikovský ji ve čtvrtek MF DNES potvrdil.

"Ano, od příštího roku tu porodnice nebude, kvůli neochotě pojišťoven ji nasmlouvat. A kvůli zachování celé nemocnice a smlouvě na dalších pět let jsem na to přistoupil i já. Sice s těžkým srdcem, ale co může člověk dělat," řekl Švikovský.

Vývoj kolem brandýské nemocnice

Nemocnici prodal Středočeský kraj v roce 2007 společnosti PP Hospitals za 7,8 milionu korun s dluhy 32,9 milionu včetně pozemků, dvou domů, lékárny a polikliniky v Čelákovicích. Tehdejší členové představenstva Luděk Rubáš a Radek Cabrnoch (oba ODS) dali souhlas k prodeji pozemků. Město je získalo za 38 milionů. Z nemocnice se ještě vytratilo 16 milionů korun. Šly na účet firmy tehdejšího majitele nemocnice. Na podzim 2010 zadluženou společnost PP Hostpitals včetně nemocnice koupil současný majitel. Od začátku bojuje s VZP, tvrdí, že jim krátí platby. VZP požadovala omezení akutní péče. K tomu od ledna 2013 skutečně dojde, skončí i dříve známá porodnice.

Ten si na přístup pojišťoven stěžoval od října 2010, kdy nemocnici převzal. A v poslední době i na krácení plateb.

Otevřený boj vedení nemocnice s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP) vygradoval v listopadu, kdy nemocnice omezila provoz a dočasně uzavřela lůžkové dětské a novorozenecké oddělení, lůžkovou chirurgii a gynekologicko-porodnické oddělení s porodnicí.

Její zrušení znamená pro Švikovského zásadní změnu plánu. Když nemocnici koupil, měl velkolepou vizi, mimo jiné tu mělo vzniknout středočeské centrum asistované reprodukce. Tato myšlenka se však zatím realizace nedočká.

Na záchranu nemocnice, při jejíž privatizaci v roce 2007 zmizely miliony korun a kterou ostře a dlouhodobě kritizoval exhejtman David Rath (dříve ČSSD), existuje i petice. Omezení poskytované péče však nezabránila a spory s VZP tento krok spíš urychlily.

Krajská radní pro zdravotnictví Jiřina Fialová (KSČM) potvrzuje, že pojišťovny už o brandýskou porodnici nestály. V posledním roce v ní podle ní klesl počet porodů, na což měla vliv i napjatá situace a nejistota pacientů i zdravotníků.

Bez práce zůstane na osmdesát zdravotníků

"Porodů bylo asi jen tři sta ročně, část jich převzaly nemocnice v Neratovicích, Mělníku, Nymburce nebo Mladé Boleslavi. Bylo to i tím, že maminky nevěděly, jak to bude, a protože hodně porodnic dnes žádá registraci, domlouvaly si předem porod jinde. Ani personál nevěděl, co bude. Kdo mohl, našel si místo jinde," popsala Fialová.

Vedení nemocnice je se zdravotními pojišťovnami na změnách již dohodnuté, zatím jen ústně, smlouva na pět let by měla být podepsaná začátkem ledna.

"Bude úplně jiná struktura péče, dojde hlavně k rozvoji jednodenních chirurgických oborů, to znamená gynekologie, ortopedie, chirurgie, urologie, oční a ORL. Zároveň je doplní řada ambulancí. Všechny zákroky tu budou plánované, lůžka pro akutní chirurgii tu už nebudou," popisuje Švikovský.

Kvůli těmto změnám nemocnice propustí zhruba třetinu zaměstnanců, tedy asi osmdesát lidí. Lékařů mezi nimi není tolik jako středního zdravotnického personálu.

Propouštění nemocnice nahlásila i na úřad práce, což je její povinnost. V oblasti zdravotnictví patří mezi největší zaměstnavatele v okrese Praha-východ. "Pro zdravotnický personál volná místa bohužel nejsou, máme nahlášená asi jen tři. A osmdesát propuštěných je hodně," řekla ředitelka úřadu práce na Praze-východ Jaroslava Martínková.

Současný hejtman kraje Josef Řihák (ČSSD) nemá k brandýské nemocnici stejný přístup jako jeho předchůdce David Rath. Ten ji podle současného vedení chtěl vidět zavřenou, aby ukázal, jak pro změnu jeho předchůdce Petr Bendl (ODS) privatizaci středočeských nemocnic nezvládl.

"Pochopitelně chceme podpořit brandýskou nemocnici v tom, aby podepsala smlouvy se zdravotními pojišťovnami, a mohla tak dál poskytovat zdravotnickou péči v plném rozsahu. Nicméně jsme připraveni potřebným pacientům nabídnout naše zdravotnická zařízení," uvedl nedávno Řihák.
Nejčtenější

VIDEO: Číšník káral cizince kvůli vlastnímu alkoholu, zbili ho do bezvědomí

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Na operačním sále s vážně poraněnou hlavou skončil číšník, kterého v Praze 1 napadla sedmičlenná skupina cizinců....

U Slaného je silně cítit česnek. Někdo ho vyhodil tuny na pole

U Slaného někdo vyhodil na pole tuny česneku.

U města Slaný na Kladensku někdo vyhodil tuny česneku na pole. Policie neví, odkud se vzal, bude to proto zjišťovat.Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...

Agresivní cizinci před napadením číšníka zbili v Praze i jiného muže

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Cizinci, kteří o víkendu v pražské Vladislavově ulici napadli číšníka, zřejmě „nejdou pro ránu daleko“. Před incidentem...

Další z rubriky

VIDEO: Dupnutí na hlavu i kopance. Opilí mladíci zbili ostrahu obchoďáku

Skupina mladíků zmlátila dva pracovníky ochranky

Brutální útok na dva pracovníky bezpečnostní agentury se odehrál u obchodního domu v Praze-Butovicích. Muži chtěli...

Tisícům Pražanů od středy do čtvrtka kvůli odstávce nepoteče pitná voda

Lidé v Dejvicích a Bubenči museli chodit pro pitnou vodu opět k cisternám.

Kvůli rekonstrukci přivaděče budou od středy do čtvrtka tisíce lidí v Praze a některých okolních obcích bez tekoucí...

Agresivní cizinci před napadením číšníka zbili v Praze i jiného muže

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Cizinci, kteří o víkendu v pražské Vladislavově ulici napadli číšníka, zřejmě „nejdou pro ránu daleko“. Před incidentem...

Najdete na iDNES.cz