Ilustrační snímek

Ilustrační snímek

Nemocnice v Brandýse neví, jak dlouho vydrží bez peněz od VZP

  • 1
Nemocnice v Brandýse nad Labem je ohrožena. Od února je v insolvenčním řízení a nedostává od VZP tolik peněz, kolik předpokládala. Nevíme, co bude dál. Nějakou dobu může nemocnice bez peněz od VZP fungovat, ale dlouhodobě rozhodně ne, míní její majitel Petr Švikovský.

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) je totiž dominantním partnerem nemocnice, který financuje 75 procent zdravotní péče. Před časem se rozhodla nemocnici zkrátit měsíční platby.

Podle Švikovského to udělala proti rozhodnutí krajského soudu, tedy nezákonně a se snahou o likvidaci nemocnice.

"Pacienti zatím ohroženi nejsou a nemocnice dál pokračuje, ale co bude následovat dál, nevím. Musím sehnat jiné zdroje, vlastní," popsal Švikovský, který nemocnici vlastní od loňského října.

VZP nařčení Švikovského zcela odmítá. Krácením plateb od nemocnice v insolvenci chtěla získat zpět přeplatky z let 2009 a 2010 ve výši přes dvacet milionů korun, které vznikly proto, že nemocnice snižovala rozsah péče. Rozhodnutí soudu prý neporušila.

"Pojišťovna respektuje rozhodnutí soudu, byť s ním nesouhlasí a odvolala se proti němu," vysvětlil mluvčí VZP Jiří Rod.

Platby nemocnici však skutečně zkrátila, ale podle Roda proto, že majitel nemocnice nepodepsal takzvaný úhradový dodatek, na základě kterého by byla pojišťovna povinna poskytovat předběžné platby.

"Poskytovat předběžné úhrady tak VZP není povinná, ale oprávněná, stejně tak jako je oprávněná měnit jejich výši," dodal Rod.

Pojišťovna nechce, aby také letos vznikly další přeplatky, které nebude moci nijak umořit.

Lékaři odcházejí, ale nemocnice jích má prý dost

Z brandýské nemocnice od chvíle, kdy se ocitla v insolvenci, odešli někteří lékaři. MF DNES to mimo jiné potvrdili i ředitelé nemocnic, kam někteří z nich zamířili, třeba té v Mělníku nebo Slaném. Švikovský i ředitel nemocnice Miroslav Kadlec to však stále popírají.

"Personálně jsme zajištěni, dokonce k nám přicházejí noví lékaři," řekl Kadlec. "Navíc jsme v letošním roce udělali o 24 procent víc výkonů než loni," dodal.

Nemocnice loni do konce října provedla výkony za 100 milionů korun, letos za 125 milionů. "Asi chtějí pojišťovně dokázat, že je nemocnice potřebná a vyhledávaná," řekl zdroj z jiné středočeské nemocnice. Podle něj si však řada pacientů, se kterými přijde do styku, na brandýskou nemocnici stěžuje.

Místní do brandýské nemocnice nechtějí, ale pak do ní běží

"Žijeme v době, kdy se nadává na všechno. Každý říká 'ježíš, když budu nemocný, jen ne do brandýské nemocnice'. Ale když je nemocný, hned do ní běží," odpověděl starosta Brandýsa nad Labem-Staré Boleslavi Ondřej Přenosil na to, zda se změnil přístup místních k nemocnici, která měla dlouhodobě špatnou pověst.

Podle brandýského starosty má však nemocnice v regionu své místo a místním a jejich příbuzným by chyběla. Vliv má navíc i na zaměstnanost regionu, pracuje tu totiž asi 260 lidí.

"Neděláme si ambice, že by nemocnice poskytovala špičkovou lékařskou péči, od toho jsou fakultní nebo krajské nemocnice. Ale běžná interní, chirurgická nebo porodnická péče, jakou vždy poskytovala, ta by byla vítána," poznamenal Přenosil

Nemocnici dlouhodobě velmi kritizoval i hejtman David Rath, dokonce vyhrožoval, že ji zavře. V době, kdy ji přebíral nový majitel, dokonce vyslovil obavu, že na zadluženou nemocnici může být vyhlášen konkurz, a tak se majitel beztrestně zbaví dluhů a nemocnice skončí.

"Nehrozí zavření nemocnice v této době," reagoval na dotazy novinářů Kadlec.

Co však znamená v této době a jak dlouho může nemocnice bez peněz od VZP fungovat? "Nějakou dobu ano, ale dlouhodobě rozhodně ne," přiznal Švikovský.