Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Obnova parku Balabenka se protahuje. Radnice je bezmocná

  10:21aktualizováno  10:21
Už na konci srpna měla být hotová obnova parku Balabenka na pomezí pražských Vysočan a Libně. I třetí týden v říjnu se tady ale stále pracuje. Místní si na takovou prodlevu stěžují a navíc kritizují i kvalitu prací a také samotný projekt. Radnice tvrdí, že nemůže nic dělat, protože ji omezuje zákon a podmínky dotace.

Plán revitalizace Parku Balabenka | foto: MČ Praha 9

Městská část Praha 9 vypsala výběrové řízení na revitalizaci parku na náměstí Na Balabence v roce 2014. V otevřeném výběrovém řízení vyhrála zakázku společnost Kaiser & spol. CZ, jejíž nabídka byla z osmi přihlášených nejnižší. Zatímco radnice stanovila předběžně hodnotu zakázky na dvaadvacet milionů, vítězná společnost nabídla vyhotovení stavby za necelých šestnáct milionů.

Fotogalerie

Realizace obnovy parku podle návrhu ateliéru a05 měla skončit nejpozději 31. srpna 2015, s přibývajícím časem však bylo stále jasnější, že se předání hotového díla v dohodnutém termínu neuskuteční.

„Z mého pohledu je to klasický příběh hloupého zákona o veřejných zakázkách,“ stěžuje si odpovědný zastupitel Zdeněk Davídek. „Park měl stát asi dvacet milionů, my jsme to vysoutěžili o pět méně. Firma cenu podsekla a nebyla schopná zakázku za takové peníze realizovat,“ dodává radní s tím, že někteří subdodavatelé nedostali včas zaplaceno a proto se stavba protáhla.

Spokojený nejsem, říká radní

Jeden z místních obyvatel Rudolf Břichnáč sepsal v pondělí otevřený dopis na magistrát, v němž si stěžuje nejen na průtahy při samotné stavbě, ale také na její kvalitu. A rozdíl mezi představou architekta a realitou dokládá množstvím snímků ze staveniště. Za kvalitu provedené stavby by se zřejmě nepostavil ani radní Davídek, který průběh prací pravidelně kontroluje.

„Bohužel jsem musel vybrat nabídku s nejnižší cenou a výsledek je takový, jaký je,“ říká radní rozmrzele. „Zpětně bych řekl, že jsme tu firmu měli vyloučit. Jenže to by mě zase někdo napadl, že nakládám nehospodárně s veřejnými prostředky. Spokojený nejsem. Kdybych to platil ze svého, tak bych si v životě takovou firmu nevybral,“ dodává.

Hotovo musí být do konce října. Kvůli dotaci

Městská část dokonce uvažovala, že smlouvu společnosti vypoví. Jenže přislíbená dotace je podmíněna dokončením projektu do konce října - hledáním nového dodavatele by se tudíž radnice připravila o evropské peníze.

Praha 9 totiž získala na revitalizaci parku v roce 2013 evropskou dotaci z Operačního programu Praha - Konkurenceschopnost ve výši 18,09 milionu korun s vlastní investicí 1,47 milionu.

„Předpokládám, že do konce týdne to bude hotové,“ odhaduje průběh stavby Davídek. „Zhotovitel je v prodlení, takže budeme postupovat v souladu se smlouvou a vyžadovat po něm sankce,“ pokračuje radní.

Podle smlouvy má společnost Kaiser & spol. CZ zaplatit 0,05 % celkové částky za každý den prodlení. Pokud tedy obnovu parku dokončí v příštích dnech, postih se bude pohybovat v řádech statisíců. Pokud by projekt nepředali do konce října, musela by se městská část soudit o ušlé dotace.

Server iDNES.cz se pokoušel získat i reakci společnosti Kaiser & spol, ta však nemá dostupné žádné kontaktní údaje.

Protesty místních provázejí projekt dlouhodobě

Protesty místních ale revitalizaci parku provázejí již od jeho počátku.

„Již nyní je zřejmé, že způsob vedení prací na projektu a organizace práce neúměrně zatěžují obyvatele okolí. Jsme přesvědčeni, že finanční prostředky jsou vynakládány neúčelně a že za astronomické částky nám jsou vnucována řešení, která nechceme,“ hněvalo se několik desítek obyvatel lokality v petici.

„Ještě 24. dubna nebyl zástupce městské části na kontrolním dnu schopen odpovědět na otázky občanů ohledně dopravního řešení a k tomuto datu nebylo zveřejněno dispoziční řešení projektu,“ stojí dále v apelu, v němž podepsaní požadují také otevření veřejné debaty k projektu a jeho revizi.

Cílem projektu je podle radnice zlepšení životních podmínek pro obyvatele přilehlé zástavby prostřednictvím revitalizace a zkvalitnění městského veřejného prostoru a zvýšení bezpečnosti v lokalitě. Na prostranství o rozloze 9 631 metrů čtverečních mají být zpevněny plochy, postavena drobná architektura včetně herních prvků, vysazena vegetace a vybudována nová parkovací místa.

Autor:Nejčtenější

Výbuch v areálu chemičky v Kralupech zabil šest lidí

V areálu chemičky v Kralupech nad Vltavou explodovala prázdná nádrž na pohonné...

Šest lidí zemřelo při explozi v chemičce v Kralupech nad Vltavou. Další dva utrpěli středně těžká zranění. Explozi...

Sražené chodce v Hostivaři oživoval dobrovolný hasič, přišel o vybavení

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

Při úterní dopravní nehodě v pražské Hostivaři, při níž zemřeli dva chodci, pomáhal mezi prvními dobrovolný hasič Karel...Muže, který se nevrátil ze srazu spolužáků, našla policie mrtvého

Mezi obcemi Luštěnice a Brodce na Mladoboleslavsku se zřítilo sportovní...

Pohřešovaného muže z Příbramska nalezli policisté mrtvého. Ztratil se v neděli časně ráno v okolí penzionu v Jesenici u...

Další zlatý double v ohrožení. Ledecká si (asi) bude muset vybrat

Ester Ledecká se zlatými olympijským medailemi, křišťálovými glóby i se svými...

Převzala pomyslný klíč od hlavního města Prahy, zapsala se do kroniky a k tomu dostala pamětní list. „Je pro mě...

Za vybrždění auta a smrt kojence si řidič odpyká jedenáct let vězení

Odvolací Vrchní soud v Praze uložil jedenáctiletý trest pro Martina Kostnera,...

Vrchní soud v Praze uložil jedenáct let vězení Martinu Kostnerovi, který loni na dálnici D10 úmyslně vybrzdil jiné auto...

Další z rubriky

Dálnici D10 u Brandýsa nad Labem opět čeká uzavírka kvůli demolici mostu

Do mostu na dálnici D8 u Zdib se zakousla těžká technika. Do několika dní má...

Tento víkend bude pokračovat rekonstrukce nadjezdu nad dálnicí D10 mezi Brandýsem nad Labem a Zápy. Obousměrná uzavírka...

Skotští dudáci zahráli Hradní stráži při střídání

Pražský hrad

Polední střídání vojáků Hradní stráže v pátek výjimečně doprovodila skotská vojenská hudba. Na slavnostním střídání...

OBRAZEM: Pražští hasiči slaví 165. výročí svého vzniku

Historické fotky jednotky pražských hasičů, kteří 23. března 2018 oslavili 165...

Pražský magistrát se přesně před 165 lety, 23. března 1853, rozhodl, že vyřeší zvyšující se rizika vzniku požáru a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz