Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Obnova parku Balabenka se protahuje. Radnice je bezmocná

  10:21aktualizováno  10:21
Už na konci srpna měla být hotová obnova parku Balabenka na pomezí pražských Vysočan a Libně. I třetí týden v říjnu se tady ale stále pracuje. Místní si na takovou prodlevu stěžují a navíc kritizují i kvalitu prací a také samotný projekt. Radnice tvrdí, že nemůže nic dělat, protože ji omezuje zákon a podmínky dotace.

Plán revitalizace Parku Balabenka | foto: MČ Praha 9

Městská část Praha 9 vypsala výběrové řízení na revitalizaci parku na náměstí Na Balabence v roce 2014. V otevřeném výběrovém řízení vyhrála zakázku společnost Kaiser & spol. CZ, jejíž nabídka byla z osmi přihlášených nejnižší. Zatímco radnice stanovila předběžně hodnotu zakázky na dvaadvacet milionů, vítězná společnost nabídla vyhotovení stavby za necelých šestnáct milionů.

Fotogalerie

Realizace obnovy parku podle návrhu ateliéru a05 měla skončit nejpozději 31. srpna 2015, s přibývajícím časem však bylo stále jasnější, že se předání hotového díla v dohodnutém termínu neuskuteční.

„Z mého pohledu je to klasický příběh hloupého zákona o veřejných zakázkách,“ stěžuje si odpovědný zastupitel Zdeněk Davídek. „Park měl stát asi dvacet milionů, my jsme to vysoutěžili o pět méně. Firma cenu podsekla a nebyla schopná zakázku za takové peníze realizovat,“ dodává radní s tím, že někteří subdodavatelé nedostali včas zaplaceno a proto se stavba protáhla.

Spokojený nejsem, říká radní

Jeden z místních obyvatel Rudolf Břichnáč sepsal v pondělí otevřený dopis na magistrát, v němž si stěžuje nejen na průtahy při samotné stavbě, ale také na její kvalitu. A rozdíl mezi představou architekta a realitou dokládá množstvím snímků ze staveniště. Za kvalitu provedené stavby by se zřejmě nepostavil ani radní Davídek, který průběh prací pravidelně kontroluje.

„Bohužel jsem musel vybrat nabídku s nejnižší cenou a výsledek je takový, jaký je,“ říká radní rozmrzele. „Zpětně bych řekl, že jsme tu firmu měli vyloučit. Jenže to by mě zase někdo napadl, že nakládám nehospodárně s veřejnými prostředky. Spokojený nejsem. Kdybych to platil ze svého, tak bych si v životě takovou firmu nevybral,“ dodává.

Hotovo musí být do konce října. Kvůli dotaci

Městská část dokonce uvažovala, že smlouvu společnosti vypoví. Jenže přislíbená dotace je podmíněna dokončením projektu do konce října - hledáním nového dodavatele by se tudíž radnice připravila o evropské peníze.

Praha 9 totiž získala na revitalizaci parku v roce 2013 evropskou dotaci z Operačního programu Praha - Konkurenceschopnost ve výši 18,09 milionu korun s vlastní investicí 1,47 milionu.

„Předpokládám, že do konce týdne to bude hotové,“ odhaduje průběh stavby Davídek. „Zhotovitel je v prodlení, takže budeme postupovat v souladu se smlouvou a vyžadovat po něm sankce,“ pokračuje radní.

Podle smlouvy má společnost Kaiser & spol. CZ zaplatit 0,05 % celkové částky za každý den prodlení. Pokud tedy obnovu parku dokončí v příštích dnech, postih se bude pohybovat v řádech statisíců. Pokud by projekt nepředali do konce října, musela by se městská část soudit o ušlé dotace.

Server iDNES.cz se pokoušel získat i reakci společnosti Kaiser & spol, ta však nemá dostupné žádné kontaktní údaje.

Protesty místních provázejí projekt dlouhodobě

Protesty místních ale revitalizaci parku provázejí již od jeho počátku.

„Již nyní je zřejmé, že způsob vedení prací na projektu a organizace práce neúměrně zatěžují obyvatele okolí. Jsme přesvědčeni, že finanční prostředky jsou vynakládány neúčelně a že za astronomické částky nám jsou vnucována řešení, která nechceme,“ hněvalo se několik desítek obyvatel lokality v petici.

„Ještě 24. dubna nebyl zástupce městské části na kontrolním dnu schopen odpovědět na otázky občanů ohledně dopravního řešení a k tomuto datu nebylo zveřejněno dispoziční řešení projektu,“ stojí dále v apelu, v němž podepsaní požadují také otevření veřejné debaty k projektu a jeho revizi.

Cílem projektu je podle radnice zlepšení životních podmínek pro obyvatele přilehlé zástavby prostřednictvím revitalizace a zkvalitnění městského veřejného prostoru a zvýšení bezpečnosti v lokalitě. Na prostranství o rozloze 9 631 metrů čtverečních mají být zpevněny plochy, postavena drobná architektura včetně herních prvků, vysazena vegetace a vybudována nová parkovací místa.

Autor:


Nejčtenější

Sparta - Příbram 2:2, blamáž proti deseti, hostům stačily dva brejky

Emmanuel Antwi z Příbrami slaví vyrovnávací gól do sítě Sparty.

Sparťanští fotbalisté mohli být po dvou letech první v ligové tabulce, ale zápas proti nováčkovi nezvládli. Ač proti...

Majitel auta zapomněl po zaparkování zavřít okno. Stálo ho to 200 tisíc

Muž přišel během jedné noci o přibližně dvě stě tisíc korun (12. srpna 2018).

Muž po zaparkování svého vozu zapomněl zavřít okno u spolujezdce. Doplatil na to hned dvakrát. Za jednu noc přišel o...Dynamo - Slavia 2:0, Liga mistrů je pryč, hosty čeká pohár číslo dvě

Arťom Besedin z Dynama Kyjev překonává slávistického brankáře Ondřeje Koláře v...

Fotbalisté Slavie se do Ligy mistrů neprobojují. V kvalifikaci končí na prvním soupeři, v odvetě 3. předkola na...

Muž podezřelý z vraždy ženy u Prahy se před policisty zastřelil

Policie u Kamenice vypátrala muže podezřelého z postřelení ženy. Před policisty...

V okolí Kamenice na Praze-východ policisté vypátrali muže podezřelého z postřelení ženy, která na následky zranění...

Tvrdík spílá UEFA: Surkis by měl odstoupit, sudí zápasy hrubě ovlivnili

Jaroslav Tvrdík na tiskové konferenci fotbalové Slavie k příchodu nových hráčů

Šéf slávistických fotbalistů Jaroslav Tvrdík těžce nesl vyřazení v 3. předkole Ligy mistrů na hřišti Dynama Kyjev...

Další z rubriky

Někdo nahlásil výbušninu u radnice Prahy 10, úřad dnes zůstane zavřený

Někdo nahlásil výbušninu u radnice Prahy 10, úřad dnes zůstane zavřený....

Pražská policie před polednem musela evakuovat budovu radnice Prahy 10, kde anonym nahlásil výbušninu. Nakonec se...

Cyklista v Praze nadýchal přes 3 promile alkoholu a nadával strážníkům

Cyklista v Praze nadýchal přes 3 promile alkoholu

Hlídka městských strážníků našla ležet na křižovatce ulic Lýskova a Kociánova v Praze 5 cyklistu. V momentě, kdy jej...

Kamion namáčkl převrácené auto na stěnu Lochkovského tunelu

Lochkovský tunel uzavřela nehoda kamionu a osobního auta (20.8.2018)

Dopravní nehoda časně odpoledne zablokovala Lochkovský tunel na Pražském okruhu ve směru na dálnici D5 na 12,6...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz