Obnova parku Balabenka se protahuje. Radnice je bezmocná

  10:21aktualizováno  10:21
Už na konci srpna měla být hotová obnova parku Balabenka na pomezí pražských Vysočan a Libně. I třetí týden v říjnu se tady ale stále pracuje. Místní si na takovou prodlevu stěžují a navíc kritizují i kvalitu prací a také samotný projekt. Radnice tvrdí, že nemůže nic dělat, protože ji omezuje zákon a podmínky dotace.

Plán revitalizace Parku Balabenka | foto: MČ Praha 9

Městská část Praha 9 vypsala výběrové řízení na revitalizaci parku na náměstí Na Balabence v roce 2014. V otevřeném výběrovém řízení vyhrála zakázku společnost Kaiser & spol. CZ, jejíž nabídka byla z osmi přihlášených nejnižší. Zatímco radnice stanovila předběžně hodnotu zakázky na dvaadvacet milionů, vítězná společnost nabídla vyhotovení stavby za necelých šestnáct milionů.

Fotogalerie

Realizace obnovy parku podle návrhu ateliéru a05 měla skončit nejpozději 31. srpna 2015, s přibývajícím časem však bylo stále jasnější, že se předání hotového díla v dohodnutém termínu neuskuteční.

„Z mého pohledu je to klasický příběh hloupého zákona o veřejných zakázkách,“ stěžuje si odpovědný zastupitel Zdeněk Davídek. „Park měl stát asi dvacet milionů, my jsme to vysoutěžili o pět méně. Firma cenu podsekla a nebyla schopná zakázku za takové peníze realizovat,“ dodává radní s tím, že někteří subdodavatelé nedostali včas zaplaceno a proto se stavba protáhla.

Spokojený nejsem, říká radní

Jeden z místních obyvatel Rudolf Břichnáč sepsal v pondělí otevřený dopis na magistrát, v němž si stěžuje nejen na průtahy při samotné stavbě, ale také na její kvalitu. A rozdíl mezi představou architekta a realitou dokládá množstvím snímků ze staveniště. Za kvalitu provedené stavby by se zřejmě nepostavil ani radní Davídek, který průběh prací pravidelně kontroluje.

„Bohužel jsem musel vybrat nabídku s nejnižší cenou a výsledek je takový, jaký je,“ říká radní rozmrzele. „Zpětně bych řekl, že jsme tu firmu měli vyloučit. Jenže to by mě zase někdo napadl, že nakládám nehospodárně s veřejnými prostředky. Spokojený nejsem. Kdybych to platil ze svého, tak bych si v životě takovou firmu nevybral,“ dodává.

Hotovo musí být do konce října. Kvůli dotaci

Městská část dokonce uvažovala, že smlouvu společnosti vypoví. Jenže přislíbená dotace je podmíněna dokončením projektu do konce října - hledáním nového dodavatele by se tudíž radnice připravila o evropské peníze.

Praha 9 totiž získala na revitalizaci parku v roce 2013 evropskou dotaci z Operačního programu Praha - Konkurenceschopnost ve výši 18,09 milionu korun s vlastní investicí 1,47 milionu.

„Předpokládám, že do konce týdne to bude hotové,“ odhaduje průběh stavby Davídek. „Zhotovitel je v prodlení, takže budeme postupovat v souladu se smlouvou a vyžadovat po něm sankce,“ pokračuje radní.

Podle smlouvy má společnost Kaiser & spol. CZ zaplatit 0,05 % celkové částky za každý den prodlení. Pokud tedy obnovu parku dokončí v příštích dnech, postih se bude pohybovat v řádech statisíců. Pokud by projekt nepředali do konce října, musela by se městská část soudit o ušlé dotace.

Server iDNES.cz se pokoušel získat i reakci společnosti Kaiser & spol, ta však nemá dostupné žádné kontaktní údaje.

Protesty místních provázejí projekt dlouhodobě

Protesty místních ale revitalizaci parku provázejí již od jeho počátku.

„Již nyní je zřejmé, že způsob vedení prací na projektu a organizace práce neúměrně zatěžují obyvatele okolí. Jsme přesvědčeni, že finanční prostředky jsou vynakládány neúčelně a že za astronomické částky nám jsou vnucována řešení, která nechceme,“ hněvalo se několik desítek obyvatel lokality v petici.

„Ještě 24. dubna nebyl zástupce městské části na kontrolním dnu schopen odpovědět na otázky občanů ohledně dopravního řešení a k tomuto datu nebylo zveřejněno dispoziční řešení projektu,“ stojí dále v apelu, v němž podepsaní požadují také otevření veřejné debaty k projektu a jeho revizi.

Cílem projektu je podle radnice zlepšení životních podmínek pro obyvatele přilehlé zástavby prostřednictvím revitalizace a zkvalitnění městského veřejného prostoru a zvýšení bezpečnosti v lokalitě. Na prostranství o rozloze 9 631 metrů čtverečních mají být zpevněny plochy, postavena drobná architektura včetně herních prvků, vysazena vegetace a vybudována nová parkovací místa.

Autor:

Výsledky voleb 2018

Výsledky komunálních voleb do zastupitelstev městských částí a obvodů a do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do Senátu

Ve Středočeském kraji ve druhém kola voleb do Senátu vyhrál v obvodu Mladá Boleslav: Raduan Nwelati a obvodu Benešov: Zdeněk Hraba. V Praze byl zvolen v prvním kole senátorem v Praze 4 Jiří Drahoš, ve druhém kole v obvodech Praha 2: Marek Hilšer, Praha 8: Lukáš Wagenknecht, Praha 12: Pavel Fischer.Nejčtenější

Rodina pohřbila Jana Kočku mladšího, smuteční průvod zastavil dopravu

Smutečního průvodu a pohřbu Jana Kočky mladšího se zúčastní desítky lidí...

Smuteční průvod kvůli smrti Jana Kočky mladšího vešel krátce po třetí hodině na Olšanské hřbitovy. Rakev přivezlo...

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Praha, 05.10.18 Mamba zelená, odchyt, Hlubočepy,

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...Kočkův pohřeb zastaví dopravu na Vinohradské, i když starosta nesouhlasí

Alexander Bellu (12.6.2018)

Radnice Prahy 3 v čele se starostou Alexandrem Belluem nesouhlasí s povolením smutečního průvodu za Jana Kočku, který...

Můj první kůň byl divoch koupený přes internet, vzpomíná Kellnerová

Parkurová jezdkyně Anna Kellnerová v září 2018

Dva týdny před Vánocemi se jí splní sen. Představí se domácímu publiku na unikátním jezdeckém svátku. Anna Kellnerová...

Ostuda ruských mladíků v Příbrami: hromadná bitka na ledě i s diváky

Ruští hokejisté do 18 let během zápasu v Příbrami.

V pořádnou kovbojku se změnil závěr přípravného utkání mezi hokejovými mladíky z Česka a Ruska. Na příbramském ledě...

Další z rubriky

Dokázali jsme skoro zázrak, zhodnotila se Krnáčová. Lituje pádu lávky

Končící pražská primátorka Adriana Krnáčová vystoupila na tiskové konferenci ke...

Končící pražská primátorka Adriana Krnáčová před novináři bilancovala svou kariéru v čele magistrátu hlavního města....

Koalici v Praze 10 vytvoří Vlasta, Piráti a ODS. Starostkou bude Chmelová

Renata Chmelová slaví úspěch ve 2. kole senátních voleb v obvodu Praha 10...

Koalici v Praze 10 vytvoří koalice Vlasta (KDU-ČSL, STAN, Desítka pro domácí, nezávislí), Piráti a ODS. Starostkou bude...

Část vyhořelé haly v Lysé čeká demolice, úmyslný požár hasiči vylučují

V Lysé nad Labem na Nymbursku hořela výrobní hala společnosti Kovona, která...

Hala výrobce kovového nábytku Kovona v Lysé nad Labem je po požáru nestabilní, hasiči budou muset část zbourat. Příčiny...

Najdete na iDNES.cz