Řidič má na přihlášení lhůtu deset dní. Pak mu hrozí pokuta. (Ilustrační snímek)

Řidič má na přihlášení lhůtu deset dní. Pak mu hrozí pokuta. (Ilustrační snímek) | foto: Martin Adamec, MAFRA

Kvůli pomalému registru středočeští úředníci občas odpouštějí pokuty

  • 1
Pokud řidič koupí auto, má deset dní na to, aby ho přihlásil do evidence na registru silničních vozidel. Jenže v některých městech mají třeba jen dva úřední dny. A když majitel lhůtu nestihne, hrozí mu sankce. Středočeští úředníci však bývají shovívaví. Když řidič přijde v rozumnou dobu, pokutu mu nedají, nebo platí mnohem méně, než by podle zákona mohl.

Policisté se při kontrolách občas setkávají s tím, že auto, které kontrolují, je takzvaně v převodu. To znamená, že s ojetým autem jezdí nový majitel, ale ještě ho nemá na sebe přepsané. Důvodem může být, že neměl nervy vystát frontu na úřadě. To však policii nezajímá. Pokutu za to sice nedá, ale oznámí to úřadům.

"Na místě můžeme pokutovat několik věcí, ale neplatnost registrační značky, jízdu bez ní nebo s jinou značkou, to ne. Když zastavíme vozidlo, které je v převodu, poukážeme to na městský úřad, ale ten to v podstatě stejně vidí v systému," potvrdil Zdeněk Štěpánek, šéf benešovské dopravní policie.

Jak přihlásit auto

Musíte mít s sebou občanský a technický průkaz, doklad o pojištění a technické kontrole, registrační značky (pokud nepatří do Středočeského kraje), vyplněnou přihlášku k registraci. U nového auta i kupní či leasingovou smlouvu, převozní registrační značku.

Nový majitel má na přehlášení automobilu deset pracovních dní, a pokud lhůtu nestihne, může za to zaplatit až 30 tisíc korun. Tak vysoká částka se však většinou nevyměřuje.

"Myslím si, že když někdo přijde za měsíc, tak nikdo sankce nedává, úřady v tomto postupují rozumně, ale nemohou to řidiči zneužívat a přijít po půl roce od koupě," míní Kamil Hrubý z odboru dopravy kolínského úřadu. Doplnil, že pokud úředník řidiči pokutu udělí, tak jde většinou o tisícovou sankci.

"Občas se setkáváme s řidiči, kteří mají auto v převodu dlouhou dobu. Ale jestliže jezdí se značkami, které platí, problém je jen v tom, že nestihli danou lhůtu," dodal Štěpánek.

U nového auta jsou předpisy přísnější, opoždění se nevyplatí

Horší situace může nastat po nákupu úplně nového vozu. Pokud v tomto případě majitel lhůtu nestihne, hrozí mu sankce až 50 tisíc korun a při policejní kontrole bude mít problémy. "Když je auto nové, dostane převozní značku. Pokud překročí dobu její platnosti, tak s ním jezdit nesmí," upozornil Štěpánek.

Když toto pravidlo poruší, jezdí autem, které není zaregistrované v České republice, a vlastně používá neplatnou registrační značku. I v tomto případě policisté předávají přestupek na úřad. "Takové vozidlo je nezpůsobilé, a tak mu policisté navíc zakážou další jízdu," dodal Štěpánek.

Při přihlašování auta musí řidič počítat také s poplatkem podle druhu vozidla. Například podle informací mělnického úřadu pro osobní či nákladní automobil je 800 korun a pro velký motocykl 500 korun.