Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Majitel domu ve Smečkách nechce návrat nevěstince, soudí se s nájemcem

  10:41aktualizováno  10:41
Soud má v ruce odpověď na otázku, zda se do ulice Ve Smečkách v centru Prahy opět vrátí před časem zrušený nevěstinec. Majitel domu odmítá, aby se znovu přímo ve výlohách nabízely polonahé tanečnice. A pře se o to s firmou, která si prostory pronajala.

Provozovatel se chystá svůj erotický podnik znovu otevřít. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Nevěstinec na jaře otevřela firma Chilicake. Praha 1 na svém území ale takový podnik nechtěla a přemýšlela, co s ním. Přestože poblíž stojí mateřská škola a podle městské vyhlášky nesmí být v okolí škol nabízena prostituce, nebylo možné veřejný dům kvůli tomu zavřít.

Provozovatelé totiž úřadům tvrdili, že dívky jsou zákaznice obchodu a ve výlohách si zkoušejí zboží, a úředníci jim to nedokázali vyvrátit.

Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký zvažoval, že zkusí provozovatele napadnout podle občanského zákoníku za porušování pokojného stavu. K tomu však nakonec nedošlo. Ukázalo se totiž, že dům nebyl zkolaudovaný. Po necelém měsíci provozu proto nechal stavební úřad Prahy 1 podnik vyklidit (více čtěte zde).

Toto rozhodnutí ale nedávno zrušil kvůli procesním chybám magistrát. Podle něj nebyl provozovatel nevěstince přizván ke správnímu řízení. Provozovatel teď plánuje, že podnik obnoví a za výlohami prý bude nabízet živou erotickou show. Tvrdí, že má na prostory řádnou nájemní smlouvu od majitele, firmy Gladerios.

Majitel chce prostory pronajmout hudebníkům

Podle správkyně domu pověřené společností Gladerios je však nájemní smlouva neplatná. Majitel navíc nevěstinec v domě nechce.

"Máme v plánu to tu pronajmout hudebníkům, v horních patrech už je dlouho nahrávací studio. Dole by mohl být nějaký obchod," uvedla správkyně, která si nepřála být jmenována.

Bojí se. Před otevřením nevěstince totiž v domě bydlela. A v dubnu přišel šok.

"Najednou nám dole začal někdo odvrtávat zámky, zavolali jsme policii. Ale když jsme se vrátili ze služebny, zámky byly vyměněny a nás už nepustili do bytu, museli jsme bydlet na hotelu," vypráví. Dnes již do domu opět může. A najímá si ochranku.

Spodní patra domu, kde byl nevěstinec, firma rekonstruuje. "Chilicake tu provedla nezákonně mnoho úprav, bez ohledu na historickou hodnotu domu," řekla správkyně. Právník Chilicake Josef Pelech však tvrdí, že společnost přestavovat mohla. Smlouva o nájmu prý rekonstrukce umožňovala.

"Jedná se o řádnou nájemní smlouvu s nájemným třicet tisíc korun měsíčně. Z obsahu smlouvy také vyplývá, že nájemce byl oprávněn provádět rekonstrukce a modernizace a jakékoliv jiné stavební úpravy za účelem podnikání," uvedl Pelech.

"Nikdy jsme žádnou smlouvu neviděli," oponuje právní zástupkyně Gladeriosu Romana Hiklová.

Spor vznikl podle informací MF DNES uvnitř firmy Gladerios, kde se nedávno vyměnilo představenstvo. Smlouvu totiž podepsali už odvolaní členové představenstva. A podle současného vedení na to neměli nárok. S tím však právník Chilicake nesouhlasí.

"Smlouva byla podepsána 23. prosince 2011 a podle výpisu z obchodního rejstříku ji podepsal člověk, který byl v tu dobu statutárním orgánem společnosti," tvrdí.

Podle nynější právní zástupkyně Gladeriosu ale druhá strana zfalšovala datum ve smlouvě, a ta je tak neplatná. "Současný majitel domu si prostě nepřeje mít v něm nevěstinec, soukromé vlastnictví by mělo být v právním státě nedotknutelné," říká Hiklová.

A jak bude proti znovuobnovení veřejného domu v ulici Ve Smečkách bojovat radnice Prahy 1?

"Budu spolupracovat s panem primátorem, abychom nalezli řešení. Ty subjekty (majitel budovy a provozovatel nevěstince, pozn. red.) se spolu soudí, takže není jasné, zda bude podnik znovu otevřen. A pokud ano, zda provozovatel půjde do takové války s úřady a za výlohami bude to, co tvrdí," zmínil starosta Lomecký.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Slavia - Bordeaux 1:0, nevýrazného soupeře zlomila Zmrhalova paráda

Slávisté slaví gól v utkání Evropské ligy proti Bordeaux. Zleva Traoré, střelec...

Když v průběhu druhého poločasu slávisté postupně pálili gólové šance, možná se strachovali, aby o hubené vedení...Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Další z rubriky

V Libni a Karlíně se trénovalo na povodně, testovaly se zábrany i čerpadla

Město čekají protipovodňové manévry.

Celou sobotu probíhalo v pražském Karlíně a v Libni protipovodňové cvičení. Obě čtvrti v letech 2002 a 2013 zasáhla...

Pražskou MHD blokovala u Karlova náměstí porucha trolejí

Mezi zastávkami I. P. Pavlova a Karlovo náměstí blokuje dopravu poškozená...

V centru Prahy nejezdily od pátečního rána tramvaje mezi Karlovým náměstím a I. P. Pavlova. Kvůli poruše trolejí musely...

Na náplavkách v Praze budou kavárny i galerie, říká jejich kurátor

Jiří Sulženko je od června kurátorem pražských náplavek. (21.9.2018)

Oblíbené vltavské náplavky u Rašínova a Hořejšího nábřeží čekají od jara příštího roku velké změny. V útrobách...

Najdete na iDNES.cz