Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pražské byty obcházejí prodejci energií, vyhrožují odpojením od sítě

  20:22aktualizováno  20:22
V metropoli se objevili noví dodavatelé elektřiny a plynu. Podomní prodejci, kteří jejich služby nabízejí, se snaží usilovně vloudit do domácností. K úspěchu si pomáhají lživými báchorkami, jak MF DNES potvrdilo několik svědků.

Podomní prodejci energií se chovají zvlášť nevybíravě hlavně k seniorům. Vyhrožovali například, že ženu odpojí od sítě. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Bezpečná změna dodavatele

Výhodná nabídka elektřiny a plynu na vás čeká na webu Energie DNES.

Lež první: tvrdí, že zastupují Pražskou energetiku (PRE). S ní přitom nemají nic společného. Lež druhá: ubezpečují, že lidé ušetří stovky korun měsíčně. Ti však uspoří většinou jen pár desetikorun. Lež třetí: slibují, že změna dodavatele energie je zdarma. Ve skutečnosti bývá ve smlouvě uveden i takzvaný aktivační poplatek.

"Pánové mi zamávali před očima nějakou divnou průkazkou, a že potřebují fakturu. Mají prý od PRE pověření uzavírat dodatky ke smlouvám," líčí Lada Procházková z Břevnova návštěvu, před níž přibouchla dveře. "Měli v deskách faktury od sousedů," všimla si.

I v Bubenči měli podobného návštěvníka. "Nechal nám tu dokonce bezcenné papíry s hlavičkou PRE. Sama smlouva ale s Pražskou energetikou neměla nic společného," říká Dita Nováková, jež nezvaného hosta vyprovodila ze dveří.

Pozor na to, kdo je za dveřmi

Pražská plynárenská ani Pražská energetika (PRE) do terénu neposílají své zástupce. Pokud to někdo o sobě tvrdí, lze to ověřit na zákaznické lince 840 550 055 (PRE) a 840 555 333 (plynárny). 

Zákazníka, který platí zálohy, nemůže nikdo odpojit od energií.

Podepsanou smlouvu lze bez vysvětlení a bez následných sankcí vzít do 14 dnů zpět.

Kde odborníci poradí: Energetický regulační úřad www.eru.cz, tel. 564 578 666, kalkulátor spotřeby: kalkulator.eru.cz Ministerstvo průmyslu a obchodu www.mpo.cz, tel. 224 851 111 SOS – Asociace www.asociace-sos.cz, tel. 900 10 10 10

Také další odběratelé elektřiny ze severozápadního konce Prahy popsali zhruba stejnou historku, v níž figurují falešní zaměstnanci PRE, kteří nabízejí desetiprocentní slevu. A všichni nakonec vytáhli z desek stejnou smlouvu k podpisu - s firmou SVT Group.

Její ředitel Martin Los společnost hájí. "Je morálně neomluvitelné, že se někdo vydává za konkurenci. Poškozuje tím dobré jméno naší společnosti i PRE. Omlouvám se všem. Nejsou to ale naši zaměstnanci, najímají je externí obchodní skupiny," uvedl Los. Připouští přitom, že to není jediná stížnost na prodejce spojené s SVT. Zvlášť v Ostravě mají naštvaných zákazníků plno.

Dominantní dodavatelé energií v metropoli, Pražská energetika a Pražská plynárenská, se s podobnými stížnostmi setkávají denně.

Možnou úsporu lze přepočítat na webu regulačního úřadu

"Každý týden se ozývají desítky zákazníků, kteří si pozdě spočítali, že se jim přestup nevyplatí, a teď mnohdy musí platit tisíce korun za vypovězení smlouvy," potvrzuje mluvčí PRE Petr Holubec a radí lidem, aby si v klidu přepočítali potenciální úsporu na webu Energetického regulačního úřadu.

Jenže těžko používat chladnou hlavu, když už jsou podomní obchodníci v bytě, a jsou dokonce agresivní. Zvlášť v jednání se seniory.

"Když jsem je odmítla, strčili mi nohu do dveří a říkali mi, že jsem hloupá, že okrádám svoje děti a vnuky. Nakonec mi řekli, že když nepodepíšu, odpojí mi elektřinu. Tak jsem souhlasila," říká osmasedmdesátiletá důchodkyně. Její příbuzní už v posledních dvou letech stornovali šest takových smluv.

Energetický regulační úřad, kde končí většina stížností a dotazů nespokojených klientů, lidem vysvětluje základní pravidla pro změnu dodavatele energií.

"Lidé by nikdy neměli uzavírat smlouvy mezi dveřmi. A hlavně by nikomu neměli dávat do rukou faktury, nebo dokonce občanské průkazy. Smlouvu a aktuální ceník si mohou vzít a prostudovat doma," nabádá Jarmila Lehnerová z ERÚ.

Aktivační poplatek je výmysl

Nespokojeným či napáleným zákazníkům doporučuje, aby se obraceli klidně i na ministerstvo průmyslu nebo na Sdružení obrany spotřebitelů - Asociaci.

Na stránkách ERÚ lidé najdou podrobný návod, jak bezpečně změnit dodavatele. Mimo jiné se tam dočtou, že neexistuje nic jako aktivační poplatek, změna dodavatele je zdarma. Nebo že do 14 dní je možné od smlouvy odstoupit.

Firma SVT tvrdí, že kvůli špatným zkušenostem posílá ještě novým zákazníkům akceptační dopis, aby věděli, že mění dodavatele energie. "A pokud vidíme na smlouvě datum narození před rokem 1930, ještě si zájem ověřujeme jednou telefonicky," říká ředitel Martin Los.Nejčtenější

Strojvedoucí nechal řídit metro dívky ze soutěže, vyšetřuje je policie

Stopovat se v Praze dá i metro

Řídit soupravu pražského metra za plného provozu se povedlo dvěma dívkám, které plnily výzvu v cestovatelské soutěži....

Slavia - Kyjev 1:1, domácí prohrávali, v nastavení srovnal Hušbauer

Slávista Josef Hušbauer se běží radovat, právě proměnil penaltu proti Dynamu...

Infarktový závěr, minuty totálního zmaru a pak absolutní euforie. Slavia v úvodním utkání 3. předkola fotbalové Ligy...Říkal, co máme dělat, hájí dívky řidiče metra. Chtějí se mu osobně omluvit

Strojvedoucí nechal řídit metro dívky ze soutěže, vyšetřuje je policie.

Dvě mladé dívky, které za běžného provozu řídily metro, se za své chování omluvily. A vzkazují, že podle nich k...

Do průvodu Prague Pride se zapojily tisíce lidí. Zábava pokračuje na Letné

Průvod Prague Pride (11. srpna 2018).

Duhovým průvodem v sobotu vyvrcholil festival leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů (LGBT) Prague Pride. Účastníci se...

Z útoku cizinců v autobusu na Smíchově je vražda, napadený muž zemřel

Policie vyšetřuje střelbu u smíchovského nádraží (13.3.2018)

Pražská policie přehodnotila právní kvalifikaci březnového útoku dvou cizinců v autobusu na Smíchově. Jednapadesátiletý...

Další z rubriky

Na pražském Smíchově se srazily tramvaje, sedm lidí se lehce zranilo

V pražské Plzeňské ulici se srazily dvě tramvaje. Doprava je v místě zcela...

Pod nadjezdem do Strahovského tunelu v ulici Plzeňská se srazily dvě tramvaje. Podle předběžných informací je na místě...

Radnice Prahy 1 jedná se spolkem. Pro cyklisty by mohl vzniknout koridor

V Železné ulici v Praze 1 se objevila jedna z prvních značek omezující...

Vedení radnice Prahy 1 se sešlo se zástupci sdružení Automat, aby projednali řešení omezení pohybu cyklistů na pěších...

Na Pražském okruhu se srazila čtyři auta, zraněni byli tři lidé

Na Pražském okruhu se na 19. kilometru srazila čtyři auta.(14.8.2018)

Na Pražském okruhu se v úterý v podvečer srazily čtyři osobní automobily. Tři lidé byli zraněni. Na místě zasahovala...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz