Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pražské byty obcházejí prodejci energií, vyhrožují odpojením od sítě

  20:22aktualizováno  20:22
V metropoli se objevili noví dodavatelé elektřiny a plynu. Podomní prodejci, kteří jejich služby nabízejí, se snaží usilovně vloudit do domácností. K úspěchu si pomáhají lživými báchorkami, jak MF DNES potvrdilo několik svědků.

Podomní prodejci energií se chovají zvlášť nevybíravě hlavně k seniorům. Vyhrožovali například, že ženu odpojí od sítě. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Bezpečná změna dodavatele

Výhodná nabídka elektřiny a plynu na vás čeká na webu Energie DNES.

Lež první: tvrdí, že zastupují Pražskou energetiku (PRE). S ní přitom nemají nic společného. Lež druhá: ubezpečují, že lidé ušetří stovky korun měsíčně. Ti však uspoří většinou jen pár desetikorun. Lež třetí: slibují, že změna dodavatele energie je zdarma. Ve skutečnosti bývá ve smlouvě uveden i takzvaný aktivační poplatek.

"Pánové mi zamávali před očima nějakou divnou průkazkou, a že potřebují fakturu. Mají prý od PRE pověření uzavírat dodatky ke smlouvám," líčí Lada Procházková z Břevnova návštěvu, před níž přibouchla dveře. "Měli v deskách faktury od sousedů," všimla si.

I v Bubenči měli podobného návštěvníka. "Nechal nám tu dokonce bezcenné papíry s hlavičkou PRE. Sama smlouva ale s Pražskou energetikou neměla nic společného," říká Dita Nováková, jež nezvaného hosta vyprovodila ze dveří.

Pozor na to, kdo je za dveřmi

Pražská plynárenská ani Pražská energetika (PRE) do terénu neposílají své zástupce. Pokud to někdo o sobě tvrdí, lze to ověřit na zákaznické lince 840 550 055 (PRE) a 840 555 333 (plynárny). 

Zákazníka, který platí zálohy, nemůže nikdo odpojit od energií.

Podepsanou smlouvu lze bez vysvětlení a bez následných sankcí vzít do 14 dnů zpět.

Kde odborníci poradí: Energetický regulační úřad www.eru.cz, tel. 564 578 666, kalkulátor spotřeby: kalkulator.eru.cz Ministerstvo průmyslu a obchodu www.mpo.cz, tel. 224 851 111 SOS – Asociace www.asociace-sos.cz, tel. 900 10 10 10

Také další odběratelé elektřiny ze severozápadního konce Prahy popsali zhruba stejnou historku, v níž figurují falešní zaměstnanci PRE, kteří nabízejí desetiprocentní slevu. A všichni nakonec vytáhli z desek stejnou smlouvu k podpisu - s firmou SVT Group.

Její ředitel Martin Los společnost hájí. "Je morálně neomluvitelné, že se někdo vydává za konkurenci. Poškozuje tím dobré jméno naší společnosti i PRE. Omlouvám se všem. Nejsou to ale naši zaměstnanci, najímají je externí obchodní skupiny," uvedl Los. Připouští přitom, že to není jediná stížnost na prodejce spojené s SVT. Zvlášť v Ostravě mají naštvaných zákazníků plno.

Dominantní dodavatelé energií v metropoli, Pražská energetika a Pražská plynárenská, se s podobnými stížnostmi setkávají denně.

Možnou úsporu lze přepočítat na webu regulačního úřadu

"Každý týden se ozývají desítky zákazníků, kteří si pozdě spočítali, že se jim přestup nevyplatí, a teď mnohdy musí platit tisíce korun za vypovězení smlouvy," potvrzuje mluvčí PRE Petr Holubec a radí lidem, aby si v klidu přepočítali potenciální úsporu na webu Energetického regulačního úřadu.

Jenže těžko používat chladnou hlavu, když už jsou podomní obchodníci v bytě, a jsou dokonce agresivní. Zvlášť v jednání se seniory.

"Když jsem je odmítla, strčili mi nohu do dveří a říkali mi, že jsem hloupá, že okrádám svoje děti a vnuky. Nakonec mi řekli, že když nepodepíšu, odpojí mi elektřinu. Tak jsem souhlasila," říká osmasedmdesátiletá důchodkyně. Její příbuzní už v posledních dvou letech stornovali šest takových smluv.

Energetický regulační úřad, kde končí většina stížností a dotazů nespokojených klientů, lidem vysvětluje základní pravidla pro změnu dodavatele energií.

"Lidé by nikdy neměli uzavírat smlouvy mezi dveřmi. A hlavně by nikomu neměli dávat do rukou faktury, nebo dokonce občanské průkazy. Smlouvu a aktuální ceník si mohou vzít a prostudovat doma," nabádá Jarmila Lehnerová z ERÚ.

Aktivační poplatek je výmysl

Nespokojeným či napáleným zákazníkům doporučuje, aby se obraceli klidně i na ministerstvo průmyslu nebo na Sdružení obrany spotřebitelů - Asociaci.

Na stránkách ERÚ lidé najdou podrobný návod, jak bezpečně změnit dodavatele. Mimo jiné se tam dočtou, že neexistuje nic jako aktivační poplatek, změna dodavatele je zdarma. Nebo že do 14 dní je možné od smlouvy odstoupit.

Firma SVT tvrdí, že kvůli špatným zkušenostem posílá ještě novým zákazníkům akceptační dopis, aby věděli, že mění dodavatele energie. "A pokud vidíme na smlouvě datum narození před rokem 1930, ještě si zájem ověřujeme jednou telefonicky," říká ředitel Martin Los.
Nejčtenější

Sražené chodce v Hostivaři oživoval dobrovolný hasič, přišel o vybavení

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

Při úterní dopravní nehodě v pražské Hostivaři, při níž zemřeli dva chodci, pomáhal mezi prvními dobrovolný hasič Karel...

Sparta - Slavia 3:3, hosté dohnali ztrátu tří gólů, velkou roli hrálo video

Slávisté se v derby nadechli k mohutnému obratu a vybojovali remízu 3:3.

V první půli dala tři góly Sparta, ve druhé totéž zopakovala Slavia. Divoké derby rozhodla v posledních vteřinách...Muže, který se nevrátil ze srazu spolužáků, našla policie mrtvého

Mezi obcemi Luštěnice a Brodce na Mladoboleslavsku se zřítilo sportovní...

Pohřešovaného muže z Příbramska nalezli policisté mrtvého. Ztratil se v neděli časně ráno v okolí penzionu v Jesenici u...

VIDEO: Motorkáře ohrožoval bezohledný řidič, poté si vyměnili názory

Konflikt motorkáře s řidičem auta

Nebezpečnou situaci zažil řidič motorky při cestě do Vestce u Prahy, kdy jej na tamní hlavní cestě dvakrát v těsné...

Další zlatý double v ohrožení. Ledecká si (asi) bude muset vybrat

Ester Ledecká se zlatými olympijským medailemi, křišťálovými glóby i se svými...

Převzala pomyslný klíč od hlavního města Prahy, zapsala se do kroniky a k tomu dostala pamětní list. „Je pro mě...

Další z rubriky

OBRAZEM: Výbuch otevřel nádrž na pohonné hmoty jako konzervu

V areálu chemičky v Kralupech nad Vltavou explodovala prázdná nádrž na pohonné...

Při explozi nádrže v areálu chemičky v Kralupech nad Vltavou zemřelo šest lidí a dva další utrpěli těžká zranění....

VIDEO: Řidič autobusu natočil nehodu, auta projížděla okolo bez pomoci

Nehoda linkového autobusu a dvou aut na dálnici D7

Řidič linkového autobusu zveřejnil video z nehody na dálnici D7 u Středokluk. Při vyhýbání před náklaďákem v odstavném...

Praha chce dát do nového územního plánu metro na Žižkov a do Vysočan

Vizualizace navrhovaných stanic metra D

Vedení hlavního města chce do chystaného Metropolitního plánu zanést trasu metra D ve směru na Žižkov a do Vysočan....

Najdete na iDNES.cz