Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V nevyužívaném fondu Prahy pro oběti násilí leží léta netknuté miliony

  19:29aktualizováno  19:29
MF DNES před více než rokem upozornila na nevyužívaný nadační fond Bezpečná Praha. Ten dodnes lidem nepomáhá, ač by mohl. Město slibuje nápravu, avšak její forma je podivná.
(ilustrační snímek) - Jak ušetřit peníze

(ilustrační snímek) - Jak ušetřit peníze

Metropole bývá obvykle kritizovaná za to, že příliš utrácí. V případě kauzy nadačního fondu Bezpečná Praha jde o opak - město v něm nechává ležet deset milionů ladem, přestože by peníze mohly pomoci zraněným záchranářům nebo obětem násilí.

Nadační fond donedávna vedl exprimátor Bohuslav Svoboda (ODS), nově na jeho místo ve vedení nastoupil radní Libor Hadrava (ANO). Oba se snaží napravit situaci, kdy fond nerozděloval peníze už více než pět let.

Správní rada, v níž jsou oba, proto schválila rozšíření okruhu lidí, kterým peníze mohou rozdělovat. Problém je v tom, že rozsah potřebných by měl být podle nových pravidel prakticky stejný jako podle těch starých.

Pomoc nikdo nepotřeboval

Svoboda loni na jaře i nyní tvrdil, že bývalé vedení nadace nemohlo peníze rozdělovat potřebným, protože zaměření fondu bylo příliš úzké a nenašli případy policistů, hasičů či záchranářů, kteří by při službě zemřeli a jejich rodiny potřebovaly pomoc.

„Nikdo se o peníze nepřihlásil,“ dodal nový šéf nadace a radní Libor Hadrava. Aby vyřešil problém nedostatku informací o zraněných záchranářích a obětech, chce se radní spojit s Nadací hasičů a policistů.

Nápravu však Praha spatřuje především v tom, že prý rozšíří počet lidí, jimž budou moci dary přidělovat.

„Správní rada rozhodla o rozšíření, respektive o jistém „změkčení“ podmínek pro možnost využití nadačních příspěvků ze strany příslušníků integrovaného záchranného systému i městské policie, ale i obětí trestných činů spáchaných na území Prahy či jejich rodin,“ sepsal změnu mluvčí magistrátu Vít Hofman. Změny ještě musí schválit rada a zastupitelstvo.

Jako by nevěděli, co už ve statutu nadace napsáno je. Prakticky ta samá formulace určuje zaměření fondu již od roku 2007, je tedy v zakládací listině i ve výročních zprávách, jež lze dohledat na internetu.

Ty říkají, že peníze mohou a měli by dostávat zranění záchranáři či jejich rodiny, pokud zemřou, ale také oběti násilných trestných činů. V čem spočívá ono rozšíření, oslovení členové správní rady MF DNES nevysvětlili.

Podle informací redakce se fond potýkal s několika problémy najednou. Například v letech 2010 a 2011 se správní rada ani nescházela, protože jejím členům skončilo funkční období. Pak měli policisté či třeba hasiči posílat návrhy svých zaměstnanců, již potřebují pomoc, ale jejich vedení se měnilo a informace o existenci fondu zapadla.

„Ředitelé neposlali žádost, možná to nebyla jejich chyba, ale spíše neznalost, protože o tom nevěděli. Nikdo jim to neřekl,“ uvedl bývalý šéf záchranky Zdeněk Schwarz s tím, že on pro své podřízené žádat o příspěvek nemohl, protože záchranka neevidovala případ vážného zranění nebo úmrtí zaměstnance.

Postarejme se o profesionály

„O existenci fondu víme. Pomoc však naštěstí žádný z pražských policistů v poslední době nepotřeboval. Nutno podotknout, že policisté či jejich rodinní příslušníci mají v případě úmrtí či těžkého zranění v souvislosti s výkonem povolání možnost využít rovněž podpory Nadace policistů a hasičů. Do této nadace většina pražských policistů odvádí s měsíční pravidelností dobrovolný příspěvek,“ upozornila mluvčí pražské policie Andrea Zoulová.

Nicméně k násilné trestné činnosti docházelo, existovaly tedy oběti - pro příklad stačí zmínit tři rodiny loni zavražděných taxikářů. Letos od ledna do konce května došlo v metropoli k jedenácti vraždám.

Problémy se táhnou již od vlády primátora Pavla Béma. „Musíme se umět postarat o profesionály, kteří zajišťují bezpečnost lidí, musíme umět pomoci nevinným obětem kriminality,“ prohlásil v roce 2006 při zakládání fondu Bém.

V letech 2008 a 2009 fond pomohl jedné vdově po policistovi a pak poskytl příspěvek na psychologa dvěma dětem - obětem násilí.
Nejčtenější

Sražené chodce v Hostivaři oživoval dobrovolný hasič, přišel o vybavení

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

Při úterní dopravní nehodě v pražské Hostivaři, při níž zemřeli dva chodci, pomáhal mezi prvními dobrovolný hasič Karel...

Sparta - Slavia 3:3, hosté dohnali ztrátu tří gólů, velkou roli hrálo video

Slávisté se v derby nadechli k mohutnému obratu a vybojovali remízu 3:3.

V první půli dala tři góly Sparta, ve druhé totéž zopakovala Slavia. Divoké derby rozhodla v posledních vteřinách...VIDEO: Motorkáře ohrožoval bezohledný řidič, poté si vyměnili názory

Konflikt motorkáře s řidičem auta

Nebezpečnou situaci zažil řidič motorky při cestě do Vestce u Prahy, kdy jej na tamní hlavní cestě dvakrát v těsné...

Další zlatý double v ohrožení. Ledecká si (asi) bude muset vybrat

Ester Ledecká se zlatými olympijským medailemi, křišťálovými glóby i se svými...

Převzala pomyslný klíč od hlavního města Prahy, zapsala se do kroniky a k tomu dostala pamětní list. „Je pro mě...

Muže, který se nevrátil ze srazu spolužáků, našla policie mrtvého

Mezi obcemi Luštěnice a Brodce na Mladoboleslavsku se zřítilo sportovní...

Pohřešovaného muže z Příbramska nalezli policisté mrtvého. Ztratil se v neděli časně ráno v okolí penzionu v Jesenici u...

Další z rubriky

VIDEO: Řidič autobusu natočil nehodu, auta projížděla okolo bez pomoci

Nehoda linkového autobusu a dvou aut na dálnici D7

Řidič linkového autobusu zveřejnil video z nehody na dálnici D7 u Středokluk. Při vyhýbání před náklaďákem v odstavném...

Devět splněných snů. Bydlet můžete na zámku i v prvorepublikové vile

Encovany, Polepy, okres Litoměřice. Renesanční zámek vznikl přestavbou gotické...

V České republice jsou na prodej citlivě opravené vily i zámek vhodný k rekonstrukci. Většina z nich je obklopena...

Ne nedbalost, úmysl. Soud navrhuje za přejetí cizinky v Praze vyšší trest

Řidič pod vlivem alkoholu srazil v centru Prahy v noci na 1. ledna mladou ženu,...

Silvestrovská nehoda v centru Prahy, při níž ruský řidič usmrtil na přechodu turistku z Kolumbie, mohla být podle soudu...

Najdete na iDNES.cz