Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Školáky ve Slaném pohlídají čtyři nezaměstnaní, rodiče mají obavy

  • 17
Postaví se na přechody, pokusí se zabránit šikaně. Město Slaný vymyslelo projekt, v němž najdou uplatnění nezaměstnaní z úřadu práce. Čtyři vybraní se budou starat o větší bezpečnost školáků. Rodiče se obávají, aby práci nedostali i lidé s pošpiněným trestním rejstříkem.

Hlídači na základních školách budou za poloviční úvazek brát šest a půl tisíce korun měsíčně.

Mají doprovázet děti na přechodech, zabraňovat případné šikaně mezi dětmi, záškoláctví, distribuci drog nebo kouření na záchodcích.

Město je bude hledat mezi nezaměstnanými. Chce tak vlastně na jeden zátah vyřešit dva problémy – mírnit přibývající výchovné problémy školáků a zaměstnat lidi z evidence úřadu práce.

Nezaměstnanost v regionu

Kladensko patří mezi regiony s nejvyšší nezaměstnaností v kraji.

V březnu tam bylo bez práce devět lidí ze sta, tedy téměř 10 000 lidí. Aktuální konkrétní údaje za Slánsko úřad práce nezveřejňuje.

Nový projekt má zatím zaměstnat jen čtyři uchazeče o práci, míru nezaměstnanosti tedy téměř neovlivní.

Zkušenosti z Mostu ukazují, že díky posílení dozoru třeba ubylo úrazů.

Dozorci budou pracovat na půl úvazku a měsíčně dostanou 6 500 Kč, nebudou dostávat podporu, prodlouží se jim ale doba, po niž budou podporu dostávat v případě, že se vrátí do evidence úřadu práce.

Na Kladensku je nyní bez místa zhruba devět lidí ze sta.

Rodiče novou službu většinou kvitují, obavy mají z toho, aby město nepodcenilo rizika výběru takového člověka. Upozorňují, že musí být bezúhonný, psychologicky prověřený a vyškolený.

"Zní mi to trochu podivně. Doufám, že to bude mít město dobře promyšlené. Mezi nezaměstnanými je hodně nepřizpůsobivých, aby se to nakonec nezvrtlo v městem organizované prodávání drog před školami," strachuje se například Marie Lichá, maminka třeťáka.

A přidávají se i někteří učitelé.

"Mezi děti rozhodně nemůže každý přijít vychovávat, je potřeba pečlivě zvážit, kdo by pomáhal. Takoví pomocníci musí být proškoleni," uvedla ředitelka 1. základní školy Slaný-Háje Věra Bělochová. Zároveň dodává, že by posilu na hlídání dětí uvítala.

Radnice ujišťuje, že výběr dozorců bude velmi důkladný.

"Rodiče se nemusí bát, požadavek na vzdělání tam sice není, ale takový člověk musí být samozřejmě seriózní, zodpovědný a proškolený o bezpečnosti práce, aby věděl, jak a kdy auto zastavit, a tak dále," slibuje místostarosta města Jaroslav Hložek.

Systém se osvědčil na severu

Hlídači budou zaměstnáni pod městskou policií, ta je také proškolí. Město chce první preventisty využít ještě v tomto školním roce. Inspirovalo se v severočeském Mostě, kde podobný systém funguje už několik let a podle tamní radnice úspěšně.

"Ubyla velká spousta úrazů a jiných nekalých jevů, které se v okolí škol objevovaly," sdělila Jaroslava Boudová, tajemnice mostecké radnice.

Místní strážníci takto zaměstnávají deset pracovníků. "S dětmi přecházejí vozovky, monitorují okolí školy a procházejí i mezi šatnami. Jsme s nimi velice spokojeni, chválí si je i školy a rodiče," říká mluvčí městské policie v Mostě Ilona Kozlová.

Díky dozorcům se například daří vytlačovat kouření z bezprostřední blízkosti škol.

"Jednou urovnávala školní dozorkyně i ostrou hádku dvou maminek v šatnách. Pokud dozorce neví, co má v některém problému podniknout, opět se radí s námi, nemůže se stát, že by tam byl člověk, který neví, jak pracovat s dětmi," dodala Kozlová.