Praha 1 se opět pokouší prosadit omezení otevírací doby nočních podniků

  13:24aktualizováno  15:38
Praha 1 připomněla primátorce Adrianě Krnáčové, aby se radní města konečně začali zabývat návrhem vyhlášky, která jim leží v šuplíku už čtyři roky. Obvodní radnice se tak pokouší znovu oživit svůj plán na omezení otevírací doby hospod, barů a klubů, jejichž hosté ruší noční klid.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto:  František Vlček, MAFRA

Ve středu radnice Prahy 1 poslala pražské primátorce Adrianě Krnáčové (hnutí ANO) dopis, v němž ji vyzývá, aby se s radními začala zabývat návrhem zmíněné vyhlášky.

Ta se má týkat asi deseti vybraných ulic, kde by měly hospody, bary a kluby mít jednotnou maximální otevírací dobu. Zavřít by musely nejpozději ve dvě hodiny ráno a ve dnech předcházejících volnu o hodinu později.

„Mrzí mě, že musíme psát na magistrát jakýsi připomínací dopis. Čtyři roky se nic nedělo a situace v nočních ulicích Prahy 1 se stále zhoršuje. Hluk v centru naši městskou část pomalu vylidňuje, lidé včetně malých dětí se nemohou ve svých domovech dlouhodobě vyspat, mají zdravotní problémy,“ uvedl radní Prahy 1 pro bezpečnost a pořádek Ivan Solil s tím, že nechce mít z centra další Stodolní ulici. 

Připomíná tak známou lokalitu v Ostravě, kde jsou desítky restaurací, barů a klubů, jejichž návštěvníci ale také v oblasti zvyšují kriminalitu.

Vyhláška by se dotkla více než stovky podniků

Pevná zavírací doba by se podle návrhu obvodní radnice Prahy 1 vztahovala na podniky v Dlouhé ulici, Dušní, Jakubské, Kozí, Malé Štupartské, Masné, Michalské, Rybné a V Kolkovně. Vyhláška by se dotkla více než stovky podniků. 

„Na základě mnohaletých zkušeností, hlubokých znalostí i osobních rozhovorů s provozovateli mnoha pohostinských zařízení mohu konstatovat, že stanovení jednotné otevírací doby v nejexponovanějších lokalitách je jedinou možností, která může účinně zachránit centrum Prahy od dalšího zcizení, poškozování a prohlubující se negativní image, kterou ve světě má,“ píše radní v dopise primátorce.

Návrh vyhlášky schválili zastupitelé Prahy 1 už v roce 2014 a vadí jim, že se magistrát hlavního města k jejich záměru dosud nevyjádřil. Podle mluvčího pražského magistrátu Víta Hofmana se však radní vyhláškou zabývali loni.

“Městská rada 10. ledna 2017 nedoporučila zastupitelstvu předložení návrhu obecně závazné vyhlášky k omezování provozní doby pohostinských zařízení. Záležitostí se také zabývala komise pro legislativu a právo,“ sdělil Hofman a dodal, že magistrát situaci popsal v dopise starostovi.

Magistrát také podle Hofmana době připravujeme novou vyhlášku o zákazu požívání alkoholu na veřejných prostranstvích.

Radní Ivan Solil v dopise také připomíná, že je v ulicích nedostatečné množství strážníků, kteří by hlídali porušování nočního klidu a pití alkoholu na veřejnosti. V současné době pořádek hlídá 240 strážníků, ale podle údajů městské policie by jich mělo být o sto více.

Autor:

Nejčtenější

Postavila si starý dům. Co si myslí ostatní, není důležité

Sousední zástavba už se rozšiřovat nebude kvůli ochrannému pásmu plynového...

Za dveřmi tohoto domu za Prahou se skrývá svět, který už v současných domech najdeme málokdy. Otevřené prostory...

Pošta chce prodat klášter sv. Gabriela v Praze, nikdo ho však nechce

Klášter svatého Gabriela v Praze.

Unikátní a neprodejný, takový je osud kláštera sv. Gabriela. Areál zůstává podle mluvčího České pošty Matyáše Vitíka v...

Je to dítě, nebo muž? Policie hledá známé mladistvě vyhlížejícího řidiče

Strážníci z obce Zdiby zadrželi řidiče, který vypadá jako dítě. Podle dokladů...

Strážníci ve Zdibech u Prahy řeší neobvyklý případ. Místní je upozorňovali, že po obci jezdí auto, které řídí dítě....

Rodina v řadovce 4+kk. Vysněný domov zařídili architekti na jedničku

Kuchyňská sestava je propojena s obytnou místností knihovnou/policovým systémem...

Rodina s dvěma dětmi si koupila nový řadový dům v Praze. Dvoupodlažní nemovitost s dispozicí 4+kk o obytné ploše 122...

SLEPÁ MAPA: Od Aše po Užhorod. Najděte města v Československu

Ilustrační snímek

Prověřte si své znalosti zeměpisu na slepé mapě prvorepublikového Československa, jehož součástí byla i Podkarpatská...

Další z rubriky

V Řeži budou vyrábět lék pro pacienty s pokročilou rakovinou jater

Ilustrační snímek

Ústav jaderného výzkumu v Řeži u Prahy začne vyrábět lék nové generace proti rakovině jater v pokročilém stadiu. Je to...

Pošta chce prodat klášter sv. Gabriela v Praze, nikdo ho však nechce

Klášter svatého Gabriela v Praze.

Unikátní a neprodejný, takový je osud kláštera sv. Gabriela. Areál zůstává podle mluvčího České pošty Matyáše Vitíka v...

Na Palmovce tramvaj srazila chodce. Ve vážném stavu skončil v nemocnici

Na Smíchově srazila tramvaj chodkyni. (8.11.2018)

V sobotu odpoledne srazila tramvaj chodce v Zenklově ulici na Palmovce. Muže ve vážném stavu převezli záchranáři do...

Co když vás auto nechá ve štychu? Nepodceňujte rozsah asistenčních služeb
Co když vás auto nechá ve štychu? Nepodceňujte rozsah asistenčních služeb

Myslíte si, že základní asistenční služby obsažené v povinném ručení nebo v havarijním pojištění opravdu stačí? Každý vám říká, kam máte volat v případě nepojízdného vozidla, ale nikdo zřetelně nevysvětlí, jak vám v dané situaci pomůže vaše pojišťovna.

Najdete na iDNES.cz