VIDEO: Příval urážek a každý osmý bez lístku. Revizoři na noční čelí agresi

  20:15aktualizováno  20:15
Noční služba revizorů se od denní liší hlavně cestujícími, kteří jsou agresivnější nebo pod vlivem alkoholu. Revizoři proto chodí v noci ve trojicích, nebo se strážníky. Na noční směnu z pátku na sobotu vyrazil s revizory videoreportér iDNES.cz Matěj Smlsal.

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv

Ani během noci se nevyplácí jezdit načerno, po Praze se v tu dobu pohybuje 12 revizorů. Zatímco ve dne chodí po dvou, při směně od 22 hodin do rána raději po třech. Lidé posilnění alkoholem jsou totiž agresivnější a hrozí víc slovních i fyzických konfliktů.

„Tak jdeme na to, pánové,“ říká odhodlaně revizor Petr dvěma kolegům, když vycházejí z ulice Na Bojišti v Praze 2, kde mají kontroloři sídlo. Míří do vestibulu metra Florenc, kde budou kontrolovat cestující do půlnoci. Na zbytek směny se přesunou do noční tramvaje 94.

„Práce denního a nočního revizora je v podstatě stejná, jelikož jde o kontrolování. Odlišná je ale struktura cestujících. Například o víkendech se lidé chodí bavit, takže jsou ovínění, ztrácejí zábrany a chovají se jinak. A i když nemají třeba tolik upito, ale jsou ve skupině, tak jsou agresivnější nebo si hrají na hrdiny,“ vypráví.

Negativních zážitků, na které by rád zapomněl, má za 10 let, co povolání revizora vykonává, spoustu. „Kolikrát člověku hrozí neříkám přímo napadení, ale zbytečné konflikty. A někdo je agresivní ne třeba z alkoholu, ale proto, že jede z práce domů, podřimuje a my ho vyrušíme. Někdo pro změnu neunese, že ho chytíme bez lístku,“ říká Petr.

Za jednu noc si revizoři užijí hodně urážek

V nočních tramvajích jezdí vždy v doprovodu městských strážníků. Během směny o páteční noci zasahovali několikrát. Například u mladíka, který tvrdil, že jede z práce, neměl lístek a odmítal ukázat doklady. Pak urážel jak cestující, tak revizora.

„Ty zm**e jeden, ty zku*vinče! Abys chcípl do rána, děláš frajera akorát,“ obořil se na muže, který se ho přitom paradoxně zastával. „Děláte ze sebe největšího ubohýho ko*ota, nic víc,“ vyčetl pak mladík revizorovi.

Mezi pravomoci kontrolorů patří i vyprovodit z tramvaje bezdomovce. A to v případě, že zapáchá. „Zaměřujeme se na to, aby v tom voze nevoněli. I když hodně lidí bez domova jízdenku má. Ale pokud tam působí nevábně, tak ho můžeme samozřejmě z přepravy vyloučit,“ vysvětluje Petr.

Během směny z pátku na sobotu jich z tramvaje vyprovodili pět. Zkontrolovali dohromady 400 cestujících, bez platného jízdního dokladu jich jelo 50, tedy osmina.

Celkem v Praze pracuje 150 revizorů, ve službě jich je denně kolem sta. Počet černých pasažérů rok od roku stoupá. Loni jich kontroloři přistihli 300 tisíc.

Proti černým pasažérům v MHD chce Praha bojovat sníženými pokutami. Pokud si pasažér při placení pokuty koupí i roční kupon, vyjde ho pokuta na polovinu (více o kampani Nejedeš načerno?).

V listopadu dopravní podnik zahájil plánované zátahy na černé pasažéry.

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv
Autor:


Nejčtenější

Prahu zaplnily sdílené koloběžky, jezdci ohrožují lidi jízdou po chodnících

Centrum Prahy zaplavili turisté na elektrických koloběžkách (12. října 2018)

Segwaye i skútry z centra zmizely, chodci v Praze však stále musejí být na pozoru. Hlavní město zaplavila „zelená vlna“...

Ostuda ruských mladíků v Příbrami: hromadná bitka na ledě i s diváky

Ruští hokejisté do 18 let během zápasu v Příbrami.

V pořádnou kovbojku se změnil závěr přípravného utkání mezi hokejovými mladíky z Česka a Ruska. Na příbramském ledě...Serena to neustála, měla se omluvit, řekl Štěpánek v Rozstřelu

Tenista Radek Štěpánek v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel

Ještě jednou mu bude tleskat zaplněná hala. Tak jako v dobách, kdy pro Česko dřel v Davis Cupu nebo sváděl náramné...

Zvolení Ratha se nelíbí stranám v Hostivici. Volby napadly u soudu

David Rath

Zástupci strany HOme, tedy Hostivice město, podali ke krajskému soudu stížnost proti vzniku mandátu Davida Ratha, jenž...

Dokázali jsme skoro zázrak, zhodnotila se Krnáčová. Lituje pádu lávky

Končící pražská primátorka Adriana Krnáčová vystoupila na tiskové konferenci ke...

Končící pražská primátorka Adriana Krnáčová před novináři bilancovala svou kariéru v čele magistrátu hlavního města....

Další z rubriky

Cizí muž v Kyjích chtěl vylákat dítě na procházku. Policie po něm pátrá

Policie pátrá po neznám muži, který se snažil kontaktovat nejméně jedno dítě na...

Pražští policisté pátrají po neznámém muži, který se pokoušel minulou sobotu na dětském hřišti v Kyjích navázat kontakt...

Dvě hodiny nejela část linky metra A, průsak vody mohli zavinit dělníci

Kvůli průsaku vody do stanice metra A Bořislavka nejezdí metro mezi Náměstím...

Kvůli průsaku vody do stanice metra A Bořislavka nejezdilo v neděli dopoledne metro mezi stanicemi Náměstí Míru a...

V baru mě zkopali, když jsem chtěla pivo s sebou, tvrdí žena

Dívka ukazuje rozbitou hlavu poté, co ji podle jejích slov napadla v baru...

V jednom z barů na Vinohradech údajně napadla čtveřice mužů dva hosty. Ženu s partnerem napadli agresoři podle jejího...

Najdete na iDNES.cz