Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Příval urážek a každý osmý bez lístku. Revizoři na noční čelí agresi

  20:15aktualizováno  20:15
Noční služba revizorů se od denní liší hlavně cestujícími, kteří jsou agresivnější nebo pod vlivem alkoholu. Revizoři proto chodí v noci ve trojicích, nebo se strážníky. Na noční směnu z pátku na sobotu vyrazil s revizory videoreportér iDNES.cz Matěj Smlsal.

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv

Ani během noci se nevyplácí jezdit načerno, po Praze se v tu dobu pohybuje 12 revizorů. Zatímco ve dne chodí po dvou, při směně od 22 hodin do rána raději po třech. Lidé posilnění alkoholem jsou totiž agresivnější a hrozí víc slovních i fyzických konfliktů.

„Tak jdeme na to, pánové,“ říká odhodlaně revizor Petr dvěma kolegům, když vycházejí z ulice Na Bojišti v Praze 2, kde mají kontroloři sídlo. Míří do vestibulu metra Florenc, kde budou kontrolovat cestující do půlnoci. Na zbytek směny se přesunou do noční tramvaje 94.

„Práce denního a nočního revizora je v podstatě stejná, jelikož jde o kontrolování. Odlišná je ale struktura cestujících. Například o víkendech se lidé chodí bavit, takže jsou ovínění, ztrácejí zábrany a chovají se jinak. A i když nemají třeba tolik upito, ale jsou ve skupině, tak jsou agresivnější nebo si hrají na hrdiny,“ vypráví.

Negativních zážitků, na které by rád zapomněl, má za 10 let, co povolání revizora vykonává, spoustu. „Kolikrát člověku hrozí neříkám přímo napadení, ale zbytečné konflikty. A někdo je agresivní ne třeba z alkoholu, ale proto, že jede z práce domů, podřimuje a my ho vyrušíme. Někdo pro změnu neunese, že ho chytíme bez lístku,“ říká Petr.

Za jednu noc si revizoři užijí hodně urážek

V nočních tramvajích jezdí vždy v doprovodu městských strážníků. Během směny o páteční noci zasahovali několikrát. Například u mladíka, který tvrdil, že jede z práce, neměl lístek a odmítal ukázat doklady. Pak urážel jak cestující, tak revizora.

„Ty zm**e jeden, ty zku*vinče! Abys chcípl do rána, děláš frajera akorát,“ obořil se na muže, který se ho přitom paradoxně zastával. „Děláte ze sebe největšího ubohýho ko*ota, nic víc,“ vyčetl pak mladík revizorovi.

Mezi pravomoci kontrolorů patří i vyprovodit z tramvaje bezdomovce. A to v případě, že zapáchá. „Zaměřujeme se na to, aby v tom voze nevoněli. I když hodně lidí bez domova jízdenku má. Ale pokud tam působí nevábně, tak ho můžeme samozřejmě z přepravy vyloučit,“ vysvětluje Petr.

Během směny z pátku na sobotu jich z tramvaje vyprovodili pět. Zkontrolovali dohromady 400 cestujících, bez platného jízdního dokladu jich jelo 50, tedy osmina.

Celkem v Praze pracuje 150 revizorů, ve službě jich je denně kolem sta. Počet černých pasažérů rok od roku stoupá. Loni jich kontroloři přistihli 300 tisíc.

Proti černým pasažérům v MHD chce Praha bojovat sníženými pokutami. Pokud si pasažér při placení pokuty koupí i roční kupon, vyjde ho pokuta na polovinu (více o kampani Nejedeš načerno?).

V listopadu dopravní podnik zahájil plánované zátahy na černé pasažéry.

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv
Autor:


Nejčtenější

Hasiči ukončili prohledávání sutin v nestabilní budově v centru Prahy

Při záchraně hasiči používají sací bagr na sutiny. Budova je podle statiků...

V Praze 1 poblíž Národní třídy se v úterý před polednem propadla klenba stropu opravovaného domu a trosky zavalily...

V zooparku u Prahy zasahuje policie kvůli nelegálnímu zabíjení tygrů

Policie a celníci zasahují v Zooparku Bašť kvůli údajnému nelegálnímu zabíjení...

Údajné nelegální zabíjení tygrů v Zooparku Bašť nedaleko Prahy vyšetřují celníci a policisté. Park provozuje Ludvík...Při razii v našli tělo tygra, ale i bobra, ledňáčka nebo poštolky

Zástupce ředitele Celní správy (GŘC) Robert Šlachta (vlevo) a generální ředitel...

V kauze nelegálního nakládání se zvířaty nalezli celníci tělo čerstvě usmrceného tygra, tygří kůže a dvacet zamražených...

Bývalý hokejista Václav Burda zahynul při autonehodě

Václav Burda

Podle informací iDNES.cz zemřel ve 45 letech krátce po nedělní půlnoci při autonehodě dlouholetý obránce hokejové...

Autobus v Praze narazil do budovy statistického úřadu, pět lidí se zranilo

Autobus MHD po kolizi s osobním autem narazil do budovy Českého statistického...

Do budovy Českého statistického úřadu v Praze 10 narazil po srážce s osobním autem autobus městské hromadné dopravy. Na...

Další z rubriky

Ředitel středočeské záchranné služby Houdek kvůli kauze Rath rezignoval

Martin Houdek rezignoval na pozici šéfa středočeských záchranářů. (17.4.2018)

Ředitel středočeské záchranné služby Martin Houdek rezignoval. Důvodem je druhá větev korupční kauzy bývalého hejtmana...

Bezproblémový soused s tygry, popisují nejbližší sousedé život s Berouskem

Policie a celníci zasahují v Zooparku Bašť kvůli údajnému nelegálnímu zabíjení...

Při akci proti obchodníkům s chráněnými zvířaty policisté vtrhli do zooparku v Bašti. Jeho majitel Ludvík Berousek je...

U Průhonic se srazilo auto s náklaďákem, oba řidiči se zranili

Srážka osobního automobilu s nákladním automobilem u Dobřejovic.

Ve čtvrtek v podvečer se u Dobřejovic nedaleko Prahy srazilo na silnici 101 auto s náklaďákem, který vjel do...

Najdete na iDNES.cz