Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Příval urážek a každý osmý bez lístku. Revizoři na noční čelí agresi

  20:15aktualizováno  20:15
Noční služba revizorů se od denní liší hlavně cestujícími, kteří jsou agresivnější nebo pod vlivem alkoholu. Revizoři proto chodí v noci ve trojicích, nebo se strážníky. Na noční směnu z pátku na sobotu vyrazil s revizory videoreportér iDNES.cz Matěj Smlsal.

Ani během noci se nevyplácí jezdit načerno, po Praze se v tu dobu pohybuje 12 revizorů. Zatímco ve dne chodí po dvou, při směně od 22 hodin do rána raději po třech. Lidé posilnění alkoholem jsou totiž agresivnější a hrozí víc slovních i fyzických konfliktů.

„Tak jdeme na to, pánové,“ říká odhodlaně revizor Petr dvěma kolegům, když vycházejí z ulice Na Bojišti v Praze 2, kde mají kontroloři sídlo. Míří do vestibulu metra Florenc, kde budou kontrolovat cestující do půlnoci. Na zbytek směny se přesunou do noční tramvaje 94.

„Práce denního a nočního revizora je v podstatě stejná, jelikož jde o kontrolování. Odlišná je ale struktura cestujících. Například o víkendech se lidé chodí bavit, takže jsou ovínění, ztrácejí zábrany a chovají se jinak. A i když nemají třeba tolik upito, ale jsou ve skupině, tak jsou agresivnější nebo si hrají na hrdiny,“ vypráví.

Negativních zážitků, na které by rád zapomněl, má za 10 let, co povolání revizora vykonává, spoustu. „Kolikrát člověku hrozí neříkám přímo napadení, ale zbytečné konflikty. A někdo je agresivní ne třeba z alkoholu, ale proto, že jede z práce domů, podřimuje a my ho vyrušíme. Někdo pro změnu neunese, že ho chytíme bez lístku,“ říká Petr.

Za jednu noc si revizoři užijí hodně urážek

V nočních tramvajích jezdí vždy v doprovodu městských strážníků. Během směny o páteční noci zasahovali několikrát. Například u mladíka, který tvrdil, že jede z práce, neměl lístek a odmítal ukázat doklady. Pak urážel jak cestující, tak revizora.

„Ty zm**e jeden, ty zku*vinče! Abys chcípl do rána, děláš frajera akorát,“ obořil se na muže, který se ho přitom paradoxně zastával. „Děláte ze sebe největšího ubohýho ko*ota, nic víc,“ vyčetl pak mladík revizorovi.

Mezi pravomoci kontrolorů patří i vyprovodit z tramvaje bezdomovce. A to v případě, že zapáchá. „Zaměřujeme se na to, aby v tom voze nevoněli. I když hodně lidí bez domova jízdenku má. Ale pokud tam působí nevábně, tak ho můžeme samozřejmě z přepravy vyloučit,“ vysvětluje Petr.

Během směny z pátku na sobotu jich z tramvaje vyprovodili pět. Zkontrolovali dohromady 400 cestujících, bez platného jízdního dokladu jich jelo 50, tedy osmina.

Celkem v Praze pracuje 150 revizorů, ve službě jich je denně kolem sta. Počet černých pasažérů rok od roku stoupá. Loni jich kontroloři přistihli 300 tisíc.

Proti černým pasažérům v MHD chce Praha bojovat sníženými pokutami. Pokud si pasažér při placení pokuty koupí i roční kupon, vyjde ho pokuta na polovinu (více o kampani Nejedeš načerno?).

V listopadu dopravní podnik zahájil plánované zátahy na černé pasažéry.

Autor:Nejčtenější

Výbuch v areálu chemičky v Kralupech zabil šest lidí

V areálu chemičky v Kralupech nad Vltavou explodovala prázdná nádrž na pohonné...

Šest lidí zemřelo při explozi v chemičce v Kralupech nad Vltavou. Další dva utrpěli středně těžká zranění. Explozi...

Sražené chodce v Hostivaři oživoval dobrovolný hasič, přišel o vybavení

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

Při úterní dopravní nehodě v pražské Hostivaři, při níž zemřeli dva chodci, pomáhal mezi prvními dobrovolný hasič Karel...Muže, který se nevrátil ze srazu spolužáků, našla policie mrtvého

Mezi obcemi Luštěnice a Brodce na Mladoboleslavsku se zřítilo sportovní...

Pohřešovaného muže z Příbramska nalezli policisté mrtvého. Ztratil se v neděli časně ráno v okolí penzionu v Jesenici u...

Další zlatý double v ohrožení. Ledecká si (asi) bude muset vybrat

Ester Ledecká se zlatými olympijským medailemi, křišťálovými glóby i se svými...

Převzala pomyslný klíč od hlavního města Prahy, zapsala se do kroniky a k tomu dostala pamětní list. „Je pro mě...

Za vybrždění auta a smrt kojence si řidič odpyká jedenáct let vězení

Odvolací Vrchní soud v Praze uložil jedenáctiletý trest pro Martina Kostnera,...

Vrchní soud v Praze uložil jedenáct let vězení Martinu Kostnerovi, který loni na dálnici D10 úmyslně vybrzdil jiné auto...

Další z rubriky

Skotští dudáci zahráli Hradní stráži při střídání

Pražský hrad

Polední střídání vojáků Hradní stráže v pátek výjimečně doprovodila skotská vojenská hudba. Na slavnostním střídání...

Policie ukončila vyšetřování po výbuchu v kralupské chemičce

V areálu chemičky v Kralupech nad Vltavou explodovala prázdná nádrž na pohonné...

Policie v pátek odpoledne ukončila vyšetřování na místě výbuchu v areálu chemičky ve středočeských Kralupech nad...

Při požáru roubenky z pohádky S čerty nejsou žerty zemřel člověk

Požár zachvátil historickou roubenku v obci Střehom, ve které se natáčela...

Hasiči vyráželi o sobotním poledni k požáru historické roubenky v obci Střehom na Mladoboleslavsku, ve kterém se...

Najdete na iDNES.cz