Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Příval urážek a každý osmý bez lístku. Revizoři na noční čelí agresi

  20:15aktualizováno  20:15
Noční služba revizorů se od denní liší hlavně cestujícími, kteří jsou agresivnější nebo pod vlivem alkoholu. Revizoři proto chodí v noci ve trojicích, nebo se strážníky. Na noční směnu z pátku na sobotu vyrazil s revizory videoreportér iDNES.cz Matěj Smlsal.

Ani během noci se nevyplácí jezdit načerno, po Praze se v tu dobu pohybuje 12 revizorů. Zatímco ve dne chodí po dvou, při směně od 22 hodin do rána raději po třech. Lidé posilnění alkoholem jsou totiž agresivnější a hrozí víc slovních i fyzických konfliktů.

„Tak jdeme na to, pánové,“ říká odhodlaně revizor Petr dvěma kolegům, když vycházejí z ulice Na Bojišti v Praze 2, kde mají kontroloři sídlo. Míří do vestibulu metra Florenc, kde budou kontrolovat cestující do půlnoci. Na zbytek směny se přesunou do noční tramvaje 94.

„Práce denního a nočního revizora je v podstatě stejná, jelikož jde o kontrolování. Odlišná je ale struktura cestujících. Například o víkendech se lidé chodí bavit, takže jsou ovínění, ztrácejí zábrany a chovají se jinak. A i když nemají třeba tolik upito, ale jsou ve skupině, tak jsou agresivnější nebo si hrají na hrdiny,“ vypráví.

Negativních zážitků, na které by rád zapomněl, má za 10 let, co povolání revizora vykonává, spoustu. „Kolikrát člověku hrozí neříkám přímo napadení, ale zbytečné konflikty. A někdo je agresivní ne třeba z alkoholu, ale proto, že jede z práce domů, podřimuje a my ho vyrušíme. Někdo pro změnu neunese, že ho chytíme bez lístku,“ říká Petr.

Za jednu noc si revizoři užijí hodně urážek

V nočních tramvajích jezdí vždy v doprovodu městských strážníků. Během směny o páteční noci zasahovali několikrát. Například u mladíka, který tvrdil, že jede z práce, neměl lístek a odmítal ukázat doklady. Pak urážel jak cestující, tak revizora.

„Ty zm**e jeden, ty zku*vinče! Abys chcípl do rána, děláš frajera akorát,“ obořil se na muže, který se ho přitom paradoxně zastával. „Děláte ze sebe největšího ubohýho ko*ota, nic víc,“ vyčetl pak mladík revizorovi.

Mezi pravomoci kontrolorů patří i vyprovodit z tramvaje bezdomovce. A to v případě, že zapáchá. „Zaměřujeme se na to, aby v tom voze nevoněli. I když hodně lidí bez domova jízdenku má. Ale pokud tam působí nevábně, tak ho můžeme samozřejmě z přepravy vyloučit,“ vysvětluje Petr.

Během směny z pátku na sobotu jich z tramvaje vyprovodili pět. Zkontrolovali dohromady 400 cestujících, bez platného jízdního dokladu jich jelo 50, tedy osmina.

Celkem v Praze pracuje 150 revizorů, ve službě jich je denně kolem sta. Počet černých pasažérů rok od roku stoupá. Loni jich kontroloři přistihli 300 tisíc.

Proti černým pasažérům v MHD chce Praha bojovat sníženými pokutami. Pokud si pasažér při placení pokuty koupí i roční kupon, vyjde ho pokuta na polovinu (více o kampani Nejedeš načerno?).

V listopadu dopravní podnik zahájil plánované zátahy na černé pasažéry.

Autor:Nejčtenější

Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Policie má svědky tragédie u Horoměřic, autobus před srážkou troubil

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic

Středočeským policistům se již přihlásili svědci tragické páteční nehody autobusu nedaleko Horoměřic u Prahy. Doufají,...Autobus u Horoměřic boural na zrádné rovince, která svádí k rychlosti

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tragická nehoda autobusu se třemi mrtvými se stala na rovném úseku, který podle Horoměřických svádí k rychlosti a...

Rozhodčího na atletických závodech v hale zasáhla koule, na místě zemřel

Rumunský koulař Andrei Gag připravuje svou ruku na kvalifikaci mistrovství...

V nafukovací hale na pražském Strahově zemřel v sobotu při závodu koulařů zkušený rozhodčí. Zasáhla jej do hrudníku...

Zlatý podraz: Welsch je hvězdou v italské reprezentaci a čeká ho prohra

Momentka z natáčení filmu Zlatý podraz v Průmyslovém paláci: Jiří Welsch v roli...

V bohaté basketbalové kariéře Jiří Welsch ještě nekončí. Své pole působnosti naopak rozšířil napříč zeměmi i věky. K...

Další z rubriky

Policie hledá muže, kteří ukradli firmu a vzali si úvěr za miliony

Policie pátrá po podvodnících. Neznáte tohoto muže? (15.01.2018)

Pražští policisté pátrají po dvojici mužů, kteří si loni díky podvodu přivlastnili soukromou firmu, nakládali s jejím...

Palachův dům má protínat černá hrana zla, památník má ale zpoždění

Dosavadní podoba domu ve Všetatech, kde mladý Palach vyrůstal.

Rodinný dům ve Všetatech na Mělnicku, kde vyrůstal Jan Palach, by měl letos v srpnu mít podobu památníku, zatím ale...

Muž chtěl upálit exmanželku a jejího přítele v chatce, dostal deset let

Jedenašedesátiletý zedník Zdeněk Chadim je obžalován z podpálení chaty, ve...

Zdeněk Chadima si za pokus o dvojnásobnou vraždu odpyká deset let a musí zaplatit tři sta tisíc odškodného. Rozhodl o...

Najdete na iDNES.cz