Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nová aplikace v telefonu provází historickými místy hlasem pamětníků

  9:27aktualizováno  9:27
Ve svém mobilním telefonu si teď můžete nově poslechnout vyprávění pamětníků o válečných událostech, a to přímo na místě, kde se odehrály. V rámci projektu Paměť národa spustila organizace Post Bellum aplikaci, která přibližuje například tragické příběhy ze sklonku války v Loděnici a Vráži na Berounsku.

Místní tu říkali U Zabitého od pradávna. Leží u silnice spojující Prahu, Loděnici, Vráž a Beroun. 7. května 1945 tu vlasovci, povzbuzováni místními, popravili 19 zlynčovaných německých spoluobčanů. | foto:  Radek Cihla, MAFRA

Zatím jsou v aplikaci nahrány příběhy z patnácti různých míst. Do konce roku by jich ale mělo být na tři sta.

Příběh loděnické "odplaty", popravy zlynčovaných místních Němců, vyprávěný přímo slovy pamětníka Rudolfa Bělohoubka se v telefonu objeví za Vráží na místě U Zabitého a na Husově náměstí v Loděnici, kde stojí stará škola.

Matka byla Němka, otec český pošťák

Dvanáctiletý Bělohoudek pozoroval 7. května 1945 své rodiče zbité a obklopené davem na náměstí v Loděnici. Chytil je za ruku a šel s nimi v čele průvodu po staré silnici k Vráži.

"Doprovázel jsem je celou cestu až na místo. Tam po mně vlasovec hodil taškou a jedna ženská povídá: To je taky Němec, zastřelte ho," zavzpomínal Rudolf Bělohoubek, kterému se nakonec podařilo utéct.

Post Bellum

Nezisková organizace Post Bellum sbírá vzpomínky pamětníků od roku 2001. S Českým rozhlasem a Ústavem pro studium totalitních režimů vede internetový portál Paměť národa. Jde o rozsáhlou sbírku vzpomínek pamětníků, budovanou po celé Evropě jednotlivci, neziskovými organizacemi, školskými a vzdělávacími, státními a příspěvkovými institucemi.

Loděničtí tehdy zadrželi a zbili místní Němce ve staré škole, cestou do Vráže je lynčovali a po několika kilometrech vyhecovali dva vlasovce, aby těch šest žen a třináct mužů postupně popravili.

Rudolfova matka byla Němka, otec český pošťák. Věděl, kdo komu píše, takže znal místní kolaboranty. Odborníci se domnívají, že právě to ho stálo život.

O příběh vraždy devatenácti lidí se začal zajímat kastelán hradů Točník a Žebrák Petr Zemánek. A díky němu je od roku 2008 na místě masakru vztyčený kříž.

"Asi před dvanácti lety jsem četl sborník berounského archivu a byla tam zmínka o zabití několika Němců v této lokalitě. Zaujalo mě to a podařilo se mi sehnat Rudolfa Bělohoubka," popsal Zemánek.

O setkání bratrů vznikl film

Vztyčením a posvěcením kříže to však neskončilo, Zemánkovi a jeho bývalému studentovi z pražského gymnázia Viktoru Portelovi se podařilo zorganizovat setkání Rudolfa s bratrem Josefem. Portel o tom natočil i film. "Poslední roky života pak bratři strávili spolu. Ale hrozně rád bych ještě našel jejich sestru Annu," dodal Zemánek.

Bělohoubek vyrůstal po vraždě svých rodičů ve výchovných ústavech, pracoval ve Škodovce, dva roky byl ve vězení a pak se živil jako dělník. Zemřel v roce 2009 jako bezdomovec.

Tragický příběh berounské historie ožil i díky vyprávění Rudolfa Bělohoubka pro sdružení Post Bellum, které více než deset let zachycuje příběhy 20. století skrz vyprávění pamětníků a ukládá je na internetový portál Paměť národa (seriál Příběhy 20. století na iDNES najdete ZDE).

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Slavia - Bordeaux 1:0, nevýrazného soupeře zlomila Zmrhalova paráda

Slávisté slaví gól v utkání Evropské ligy proti Bordeaux. Zleva Traoré, střelec...

Když v průběhu druhého poločasu slávisté postupně pálili gólové šance, možná se strachovali, aby o hubené vedení...Zásahovka na Benešovsku zadržela gang zlodějů luxusních automobilů

policie, zásahová jednotka, ozbrojenec, ilustrace

Policejní zásahovka šla v pátek do akce brzy ráno. Na silnici mezi Miličínem a Olbramovicemi zadržela šest lidí, kteří...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Další z rubriky

Kvůli obžalobě z úplatků radního Semeniuka svolá Praha 22 zastupitelstvo

Ilustrační snímek

Těsně před volbami se hroutí vláda Prahy 22 poté, co byl ze zmanipulování veřejné zakázky na konci srpna obžalován...

Pražskou MHD blokovala u Karlova náměstí porucha trolejí

Mezi zastávkami I. P. Pavlova a Karlovo náměstí blokuje dopravu poškozená...

V centru Prahy nejezdily od pátečního rána tramvaje mezi Karlovým náměstím a I. P. Pavlova. Kvůli poruše trolejí musely...

Na náplavkách v Praze budou kavárny i galerie, říká jejich kurátor

Jiří Sulženko je od června kurátorem pražských náplavek. (21.9.2018)

Oblíbené vltavské náplavky u Rašínova a Hořejšího nábřeží čekají od jara příštího roku velké změny. V útrobách...

Najdete na iDNES.cz