Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: IPR/Pierre Bourdis, Metro.cz

V Holešovicích vznikne u řeky promenáda, místo betonu přibude zeleň

  • 2
Zarostlý pás ležící přímo kolem Vltavy v Holešovicích se promění v novou stezku pro pěší i cyklisty nebo nový park. V dosud zanedbaném prostoru tak vznikne obdoba oblíbené náplavky v Praze 5. Proměnou projde také bývalá drtírna, ze které se stane oddychová zóna.

Holešovice, které na levém břehu přirozeně vytváří meandr Vltavy, byly ještě donedávna těžko prostupným industriálním územím, kde kromě přístavu stála třeba obří betonárka nebo drtírna. Ve chvíli, kdy podobné podniky přestaly fungovat, začaly v posledním desetiletí na jejich místech postupně vznikat nové bytové komplexy.

Přestože se tam vrací život, kvůli průmyslové minulosti téměř chybí v celé oblasti jakákoliv zeleň, kde by mohli noví i stávající obyvatelé trávit volný čas. Cílem je proto zpřístupnit zarostlý pás ležící přímo kolem řeky. Po celé délce Holešovic má pak vzniknout nová promenáda pro pěší a cyklisty, která bude sloužit podobně jako oblíbené náplavky v centru metropole.

Vůbec nejblíže má k proměně jižní část území. Po povodních v roce 2002 už došlo k obnově Bubenského nábřeží v okolí Pražské tržnice. A brzy se má navázat v úseku od sousední ulice Komunardů až k Libeňskému mostu. Investorem je magistrát, který se už dohodl s majitelem pozemků, státním podnikem Povodí Vltavy, na jejich využití.

Radní pak minulý týden vybrali architekty, kteří připraví projekt pro stavební povolení. Zanedbaný prostor bude nejprve vyčištěn a následně zde vznikne cesta pro pěší, cyklostezka, bude instalován mobiliář a vysazeny nové stromy. Zachován má být přírodní charakter.

Z překladiště přístaviště

„Náš návrh obsahuje korzo, jehož součástí budou i zelené plochy nebo schody do vody. Zhruba v polovině pak počítáme s přestavbou bývalého překladiště materiálu na malé přístaviště pro lodě, které z hladiny oživí území,“ říká architekt Martin Rybář ze společnosti Rôssler Rybář architekti, která má projekt jižní části holešovické náplavky na starosti.

Jeho součástí je také přeměna bývalé drtírny na oddychovou zónu, kde dojde k přestavbě původního objektu na zahradní restauraci. V novém prostoru budou umístěny i veřejné toalety. Protože se jedná o záplavové území, další stavby zde už vznikat nebudou.

Architekt Rybář předpokládá, že se během jednoho roku podaří získat stavební povolení, náplavka by pak mohla být v novém do roku 2019. Úpravy by měly vyjít zhruba na 85 milionů korun.

O poznání složitější bude budování navazující části náplavky od Libeňského mostu směrem ke Stromovce. Původní přístav tady stále funguje, průchod přes něj proto není možné využít. Navíc jeho okolí mají rozparcelováno developeři, kteří zde plánují či už stavějí nové byty. Radnice Prahy 7 proto s nimi aktuálně řeší budoucí vedení nábřežní promenády.

Nejasné termíny

„Jednáme o tom, že by stezka vedla pod obloukem Libeňského mostu a pokračovala na výběžek proti přístavu. Odtud se vrátí po nové lávce, kterou by financovali investoři stavějící v okolí. Trasa dále půjde Jankovcovou ulicí a u bývalé betonárky se vrátí k řece,“ popisuje plány radní Prahy 7 pro rozvoj Lenka Burgerová (Praha 7 sobě). Kdy se tak stane, zatím není jisté.

V severní části vedle nájezdu na most Barikádníků má stezka podél Vltavy pokračovat. V těchto místech chce navíc Praha 7 využít zanedbaných pozemků magistrátu a vybudovat nový park, který už dostal pracovní název U Vody. 0 nákladný projekt jít prý nemá.

„Usilujeme o svěření a následně bychom tam udělali jen základní úpravy. Uvažujeme, že tam necháme i starou vlečku, která tudy vedla z přístavu, jako stopu průmyslové minulosti,“ říká starosta Prahy 7 Jan Čižinský (Praha 7 sobě).

Podle něj budou travnaté plochy vhodné pro hry děti nebo třeba piknik s přáteli. Na základní podobě se už zástupci radnice dohodli s obyvateli začátkem března, kdy se společně sešli přímo na místě. Pokud dojde k rychlé dohodě s hlavním městem, může být samotný park zpřístupněn ještě v průběhu příštího roku.

Odtud to pak už budou mít cyklisté i pěší do Stromovky jen kousek. Do oblíbené obory projedou ještě přes bývalou panelárnu, jejíž současný majitel už dal předběžný souhlas s tím, aby tudy stezka vedla.