Bývalá středočeská hejtmanka Zuzana Moravčíková.

Bývalá středočeská hejtmanka Zuzana Moravčíková. | foto: Radek Cihla, MAFRA

Bývalá středočeská hejtmanka Moravčíková dostane funkci a plat kolegy

  • 0
Bývalou středočeskou hejtmanku Zuzanu Moravčíkovou kolegové z ČSSD do nové krajské rady nechtěli, a tak jí nabídli místo ředitelky galerie GASK nebo šéfky zastoupení kraje v Bruselu, které ona sama dříve kritizovala. Obojí odmítla. Teď se dohodli, že jí dají post předsedkyně komise pro majetek.

Půjde o uvolněnou, tedy dobře placenou funkci. Moravčíkové ji "přenechal" její kolega Stanislav Holobrada.

"Přiznám se, že to přijmu, protože je to varianta, která mi bude vyhovovat. Budu se věnovat tomu, co jsem dělala čtyři roky. Vím, co je v této oblasti za problémy, a mohu je dotáhnout do konce," řekla zastupitelka Moravčíková, která do chvíle, než nahradila zatčeného Davida Ratha v hejtmanském křesle, byla jeho náměstkyní pro majetek.

Výbory a komise

Krajské zastupitelstvo má osm výborů:
finanční, kontrolní, pro dopravu, regionální rozvoj, sociální věci, výchovu, vzdělávání a zaměstnanost, zdravotnictví, životní prostředí a zemědělství.

Čtyři předsedy má ČSSD, tři KSČM a jednoho ODS. Uvolnění jsou podle dosavadního rozhodnutí zastupitelstva čtyři, ale nadále budou zřejmě jen tři. Rada bude mít sedm komisí, o jejich složení rozhodne v prosinci.

S některými hlavními představiteli ČSSD nemá Moravčíková dobré vztahy, a tak se pro ni místo v radě nenašlo. Oblast majetku navíc připadla v rámci koalice KSČM, která do funkce dosadila svého radního.

Vedení krajské ČSSD se nakonec přiklonilo k názoru hejtmana Josefa Řiháka, který post pro exhejtmanku prosazoval od chvíle svého zvolení. I Moravčíková si podle svých slov uvědomuje, že právě jeho hlas přispěl k tomu, proč krajská ČSSD včetně předsedy Miloše Petery změnila názor.

Aby post předsedy komise pro majetek mohl být nově uvolněnou funkcí, předloží ČSSD zastupitelstvu kraje návrh na přehodnocení minulého usnesení, které určilo, že budou čtyři uvolnění předsedové výborů. Teď chtějí, aby byli jen tři, a na místo předsedy zdravotnického výboru, který by měl zastávat ředitel příbramské nemocnice a krajský zastupitel Stanislav Holobrada, aby byla pro výkon funkce uvolněna právě předsedkyně komise pro majetek.

Rozdíl v uvolněnosti? Skoro 60 tisíc měsíčně

Rozdíl mezi uvolněným a neuvolněným postem předsedy je výrazný. Uvolněný předseda by se měl své funkci věnovat naplno jako řádnému zaměstnání a podle nejnovějšího nařízení vlády za to dostane v kraji s více než 900 tisíci obyvateli 68 837 korun měsíčně. Plat neuvolněného předsedy, který má jiný hlavní příjem, je to 9 073 korun.

S nápadem na "prohození uvolněnosti" přišel prý sám Holobrada. ČSSD původně počítala s tím, že právě on by mohl být radním pro zdravotnictví, tento resort však nakonec také připadl komunistům. Podle jeho slov mu vadilo, jak silná je averze některých sociálních demokratů vůči Moravčíkové.

"Bylo mi to líto, protože ji pokládám za rozumnou a schopnou ženskou, která tahala horké kaštany z ohně za ostatní. A než abych byl terčem kritiky, že budu brát dva platy, říkal jsem hejtmanovi, že by se na úkor mé uvolněné funkce mohlo najít něco pro exhejtmanku," řekl Holobrada. Nechce však, aby byl tento krok vnímán jako přidělení trafiky.

Jenže právě tak to na první pohled působí, jako by ČSSD zařídila dobře placené místo pro političku, které se zbavila. Sama Moravčíková je přesvědčena, že kritika přijde. Sociální demokraté však argumentují tím, že problematika majetku je mimořádně složitá a Moravčíková jí rozumí. Kraj chce navíc změnit strategii a zbytný majetek začít prodávat. "To jsme dřív nedělali, ale je ho opravdu hodně, a tak role komise bude důležitá," vysvětlil Petera.

Krajské zastupitelstvo má osm výborů, o jejich složení rozhodne v prosinci. Uvolnění předsedové by nově měli být jen tři a rozdělí si je tři nejsilnější strany. Finanční výbor by měla vést Zuzana Nekovářová (KSČM), kontrolní Jan Skopeček (ODS) a regionální rozvoj Karel Horčička (ČSSD).