Nová rada Prahy poprvé zasedala. Zrušila ekotendr, schválila rozpočet

  15:29aktualizováno  15:29
V úterý se poprvé v řádném termínu sešla nově zvolená pražská rada. Podle očekávání zrušila miliardový ekotendr na desetileté nakládání s komunálním odpadem. Zároveň odvolala několik členů dozorčí rady Dopravního podniku. Nahradili je zástupci ODS a TOP 09 spříznění s novou pražskou koalicí.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Ondřej Littera, MAFRA

O pravděpodobném zrušení ekotendru se začalo mluvit už ve čtvrtek, kdy magistrátní komise vyřadila všechny tři nabídky, které do výběrového řízení dorazily (více čtěte zde). Komise si nechala zpracovat posudek, který zrušení tendru doporučil. A radní to nyní posvětili.

Podle některých hlasů byla zakázka předražená. Takzvaný pražský ekotendr měl stát 13,2 miliardy korun. Nejnižší nabídka byla přitom o více než tři miliardy vyšší. Proti výběrovému řízení se postavil i primátor Bohuslav Svoboda.

"Zadavatel může zrušit výběrové řízení, pokud se v jeho průběhu vyskytnou důvody hodné zvláštního zřetele. Jednoznačný nepoměr prostředků, které může Praha na tuto zakázku vydat, a nabízených cen od jednotlivých uchazečů takový důvod představují," řekl radní Radek Lohynský z ODS.

Rada schválila rozpočet, navrhlo ho ještě minulé vedení

Pražští radní zároveň schválili návrh rozpočtu na příští rok. Je vyrovnaný, počítá s výdaji ve výši 43,9 miliardy korun. Na investice bude vyčleněno 10,2 miliardy. Jak přesně budou mezi jednotlivé resorty rozděleny, o tom rada rozhodne až po Novém roce.

Běžné výdaje byly podle původního návrhu při sestavování rozpočtu seškrtány o pět procent, v roce 2012 by tak měly představovat 33,7 miliardy korun. Návrh musí ještě schválit prosincové zastupitelstvo.

"Velmi významná pozornost bude věnována provozním výdajům města. Cílem nové koalice je najít zásadní úspory, zefektivnit fungování města a především ho zlevnit při zachování kvality poskytovaných služeb," uvedl primátor.

Nové vedení města je sice připraveno o rozpočtu ještě jednat a dělat případné dílčí změny, na druhou stranu radní shodně tvrdí, že na velké manévry už je málo času a okamžité zásahy, zásadní změny či rychlé škrty by byly neodpovědné a odborně nepodložené.

Radní vyměnili některé členy dozorčí rady Dopravního podniku

Radní se také rozhodli vyměnit několik členů dozorčí rady pražského Dopravního podniku. Odvolali zástupce občanských demokratů - Milana Richtra, Dalibora Mlejnského a Marka Ječménka, kteří zastávají funkce starostů pražských městských částí 10, 11 a 7. Dalším odvolaným se stal sociálně-demokratický bývalý primátorův náměstek Antonín Weinert.

Dozorčí radu doplnili politici, kteří mají blízko k nové koalicí na pražském magistrátě. Novými členy dozorčí rady tak byli zvoleni zastupitel Jiří Nouza z TOP 09, starosta Radotína Karel Hanzlík z ODS a zastupitel Michal Štěpán z TOP 09.

V dozorčí radě i nadále zůstane její současný šéf a ředitel motolské nemocnice Miloslav Ludvík (ČSSD) či poslanec David Vodrážka (ODS).

Personální změny v dozorčí radě Dopravního podniku se po změně vedení na pražské radnici daly čekat. Richter, Mlejnský a Ječmének bývají spojováni s minulým vedením města a také s lidmi kolem šéfa pražské ODS Borise Šťastného, který minulý týden navrhl ukončit koaliční spolupráci s ČSSD. S těmito lidmi měl primátor Svoboda v minulosti spory.

Autor:

Výsledky voleb 2018

Výsledky komunálních voleb do zastupitelstev městských částí a obvodů a do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do Senátu

Ve Středočeském kraji ve druhém kola voleb do Senátu vyhrál v obvodu Mladá Boleslav: Raduan Nwelati a obvodu Benešov: Zdeněk Hraba. V Praze byl zvolen v prvním kole senátorem v Praze 4 Jiří Drahoš, ve druhém kole v obvodech Praha 2: Marek Hilšer, Praha 8: Lukáš Wagenknecht, Praha 12: Pavel Fischer.Nejčtenější

Rodina pohřbila Jana Kočku mladšího, smuteční průvod zastavil dopravu

Smutečního průvodu a pohřbu Jana Kočky mladšího se zúčastní desítky lidí...

Smuteční průvod kvůli smrti Jana Kočky mladšího vešel krátce po třetí hodině na Olšanské hřbitovy. Rakev přivezlo...

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Praha, 05.10.18 Mamba zelená, odchyt, Hlubočepy,

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...Kočkův pohřeb zastaví dopravu na Vinohradské, i když starosta nesouhlasí

Alexander Bellu (12.6.2018)

Radnice Prahy 3 v čele se starostou Alexandrem Belluem nesouhlasí s povolením smutečního průvodu za Jana Kočku, který...

Můj první kůň byl divoch koupený přes internet, vzpomíná Kellnerová

Parkurová jezdkyně Anna Kellnerová v září 2018

Dva týdny před Vánocemi se jí splní sen. Představí se domácímu publiku na unikátním jezdeckém svátku. Anna Kellnerová...

Ostuda ruských mladíků v Příbrami: hromadná bitka na ledě i s diváky

Ruští hokejisté do 18 let během zápasu v Příbrami.

V pořádnou kovbojku se změnil závěr přípravného utkání mezi hokejovými mladíky z Česka a Ruska. Na příbramském ledě...

Další z rubriky

Část vyhořelé haly v Lysé čeká demolice, úmyslný požár hasiči vylučují

V Lysé nad Labem na Nymbursku hořela výrobní hala společnosti Kovona, která...

Hala výrobce kovového nábytku Kovona v Lysé nad Labem je po požáru nestabilní, hasiči budou muset část zbourat. Příčiny...

Mladíci chtěli ukrást marihuanu ze skleníku, postih hrozí i majiteli

Ilustrační snímek

Nepovedenou krádež, která kromě zlodějů přivedla do potíží se zákonem i vyhlédnutou oběť, vyšetřují policisté v...

Obžaloba viní chlapce a dívku z pobodání studentky v Horních Měcholupech

Neznámý útočník pobodal ženu v Horních Měcholupech.  (14.11.2017)

Státní zastupitelství podalo obžalobu na chlapce a dívku kvůli případu loňského pokusu o ubodání osmnáctileté...

Najdete na iDNES.cz