Výstavba metra D může začít za dva roky, se strojvůdci se nepočítá

  17:22aktualizováno  17:22
Dokumentace je hotová, čeká se vydání územního rozhodnutí. Ihned poté se rozjedou přípravy na vybudování plánované trasy D pražského metra do Písnice. Výstavba by měla začít už v roce 2016 a vlaky se možná obejdou bez strojvedoucích.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

„Máme zpracovanou dokumentaci trasy metra D a nyní čekáme na vydání územního rozhodnutí,“ řekla koncem června mluvčí magistrátu Petra Hrubá. Rozhodnutí zatím nepadlo.

Hned poté se přípravy rozjedou na plné obrátky. Na řadu přijde žádost o stavební povolení a evropské dotace. Město dál v okolí místa, kudy povede nové metro, vykoupí pozemky.

„Není to tak náročné jako třeba při stavbě dálnice. Vykupují se pouze pozemky v místě stanic, ne nad celou trasou,“ říká ředitel Metroprojektu David Krása.

Přesto se podle něj může jednání o pozemky protáhnout. Pokud ale vše půjde podle plánu, odstartuje stavba ve druhé polovině roku 2016.

Metro linky D

Odhad ceny: 25 - 30 miliard korun
Trasa linky D: Pankrác, Olbrachtova, Nádraží Krč, Nemocnice Krč, Nové Dvory, Libuš, Písnice, Depo Písnice.
Možné prodloužení: V druhé etapě výstavby se počítá s prodloužením trasy D o stanici Náměstí Bratří Synků a Náměstí Míru, kde by vznikla přestupní stanice s linkou A.
Kdy: První etapa z Pankráce do Písnice by měla začít v roce 2016 a skončit na přelomu let 2021 a 2022. Kdy bude následovat druhá etapa, se neví.

„Dokončení se v takovém případě dá očekávat na přelomu let 2021 a 2022,“ říká dopravní inženýr Vladimír Cigánek z Metroprojektu.

Přestup, nebo odbočka?

Předtím, než se začne budovat nový tunel, musí ještě město vybrat ze dvou variant projektu.

Podle jedné by mělo být „déčko“ pouze odbočkou linky C, druhá varianta počítá s vybudováním přestupní stanice na Pankráci.

Přestože donedávna vítězila první varianta, která by výstavbu nové linky zlevnila zhruba o pět miliard korun, nyní se dostala do popředí varianta číslo dvě.

„Představenstvo Dopravního podniku schválilo doporučení, aby stanice Pankrác byla stanicí přestupní,“ říká mluvčí Dopravního podniku Aneta Řehková.

Nedávno toto doporučení schválila také dozorčí rada podniku a díky tomu už zbývá poslední krok - rozhodnout o stavbě přestupní stanice musí vedení města. Od toho se dá očekávat, že na dražší variantu přistoupí.

Odbočka linky C má totiž své nedostatky. „Kdyby bylo do budoucna potřeba navýšit kapacitu linky D, bylo by to prakticky nemožné,“ vysvětluje Cigánek.

Z jednoho nástupiště ve stanici Pankrác by totiž vyjížděly soupravy jak ve směru na Háje, tak na Písnici. Na dvě soupravy linky C by tak připadala jedna souprava na trase D. V případě, že by bylo potřeba provoz na nové trase navýšit, bylo by to možné pouze na úkor červené linky.

Stěny zabrání pádu do kolejiště

Nová trasa se v některých ohledech bude lišit od současných. Uvažuje se například o tom, že nástupiště bude od vlaku odděleno stěnou s dveřmi. Ty se otevřou až ve chvíli, kdy ve stanici zastaví souprava.

Na trase D budou nejspíš jezdit moderní soupravy, které nepotřebují řidiče. Strojvedoucí v nich však budou muset nejspíš i nadále sedět. Zákon totiž doposud neumožňuje, aby vlakovou soupravu řídil pouze počítač.

Přestože výstavba čtvrté linky metra odstartuje nejdříve za dva roky, už nyní má Metroprojekt představu, jak budou architektonicky ztvárněny výstupy z vestibulů. Budou velmi skromné.

„Jsou tak řešené proto, aby se ve chvíli, kdy bude chtít nad stanicí stavět developer, dal výstup lehce odstranit a nahradit jinou stavbou,“ vysvětluje Krása.

Plánovaná výstavba trasy D pražského metra

Plánovaná výstavba trasy D pražského metra

Autor:


Nejčtenější

Prahu zaplnily sdílené koloběžky, jezdci ohrožují lidi jízdou po chodnících

Centrum Prahy zaplavili turisté na elektrických koloběžkách (12. října 2018)

Segwaye i skútry z centra zmizely, chodci v Praze však stále musejí být na pozoru. Hlavní město zaplavila „zelená vlna“...

Ostuda ruských mladíků v Příbrami: hromadná bitka na ledě i s diváky

Ruští hokejisté do 18 let během zápasu v Příbrami.

V pořádnou kovbojku se změnil závěr přípravného utkání mezi hokejovými mladíky z Česka a Ruska. Na příbramském ledě...Serena to neustála, měla se omluvit, řekl Štěpánek v Rozstřelu

Tenista Radek Štěpánek v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel

Ještě jednou mu bude tleskat zaplněná hala. Tak jako v dobách, kdy pro Česko dřel v Davis Cupu nebo sváděl náramné...

Zvolení Ratha se nelíbí stranám v Hostivici. Volby napadly u soudu

David Rath

Zástupci strany HOme, tedy Hostivice město, podali ke krajskému soudu stížnost proti vzniku mandátu Davida Ratha, jenž...

Dokázali jsme skoro zázrak, zhodnotila se Krnáčová. Lituje pádu lávky

Končící pražská primátorka Adriana Krnáčová vystoupila na tiskové konferenci ke...

Končící pražská primátorka Adriana Krnáčová před novináři bilancovala svou kariéru v čele magistrátu hlavního města....

Další z rubriky

Ježek či výří duo. Zvířecí pohotovost v Jinonicích léči živočichy

Zachráněný ježek v jinonické záchranné stanici

Rekordy letos láme počet pacientů zvířecí záchranky v hlavním městě. Ošetřovatelé Záchranné stanice pro volně žijící...

Průsak vody na Bořislavce řeší policie jako obecné ohrožení z nedbalosti

Kvůli průsaku vody do stanice metra A Bořislavka nejezdí metro mezi Náměstím...

Pražská policie zahájila trestní řízení kvůli nedělnímu průsaku vody do stanice metra A Bořislavka, spatřuje v něm...

Krnáčová v Rozstřelu odpoví, kdo by měl být dalším pražským primátorem

Končící pražská primátorka Adriana Krnáčová vystoupila na tiskové konferenci ke...

Co čeká Adrianu Krnáčovou až odevzdá klíče kanceláře novému primátorovi Prahy nebo jaký má vztah s premiérem Andrejem...

Najdete na iDNES.cz