Ředitelka PCT Nora Dolanská. | foto: PCT, Metro.cz

Turisty se snažíme odvádět z centra, říká ředitelka Prague City Tourism

  • 9
Prahou projde ročně dvanáct milionů turistů. A stále jich přibývá. V loňském prosinci navíc poprvé do české metropole přijelo stejně lidí jako v srpnu. „Boom zaznamenáváme například v návštěvnosti Holešovic,“ říká ředitelka organizace Prague City Tourism - Pražské informační služby Nora Dolanská.

S příchodem jara je tady i nová turistická sezona. Na co se mohou letos lidé těšit, co se týče pražských kulturních akcí?
Jednou z největších akcí je určitě výstava čínského umělce Aj Wej-weje Zákon cesty, která je k vidění až do konce roku ve Veletržním paláci s jeho monumentálním záchranným člunem a 257 postavami (o díle zde). Jako každé jaro nás opět čeká Pražské jaro, letos při zahájení s Vídeňskou filharmonií a Danielem Barenboimem. Další novinkou bude červnová akce Pražské vinice, na které se návštěvníci dozvědí, jak a kde se v Praze rodí víno. V neposlední řadě zmíním akce na Pražském hradě při příležitosti letošního výročí 300. narození panovnice Marie Terezie.

16. března 2017

Loni byly události spjaté s výročím narození Karla IV. velkolepé. Budou takové i oslavy výročí narození Marie Terezie?
To ne, Češi přece jenom neadorují Marii Terezii tolik jako Karla IV. Nicméně i její zásluhou máme v Praze množství budov, paláců, soch i nádvoří, a právě díky ní jsme architektonicky tolik podobní Vídni. Mnohem víc budou oslavy k jejímu výročí narození propagované v okolních státech, například právě ve Vídni budou oslavy velkolepé.

Jaké akce slaví mezi turisty v metropoli pravidelně úspěch?
Největší atraktivitou bývají akce na veřejných prostranstvích, letos určitě budou hojně navštíveny slavnosti Navalis na Karlově mostě při příležitosti oslav sv. Jana Nepomuckého nebo třeba závěrečný koncert České filharmonie na Hradčanském náměstí v červnu. Dále je v plánu na 13. května zahájení letní sezony na Pražském hradě spojené s bezplatným otevřením objektů, které v Praze nechala vybudovat Marie Terezie, a podzimní výstavou, která bude od 18. října v Rožmberském paláci. Dále zmíním třeba oblíbený Food Festival, který bude letos poprvé na Vyšehradě, kde bude víc prostoru i klidu.

Na jaře se kvůli rekonstrukci uzavře vstup na věž Staroměstské radnice. Jak moc turismu uškodí, že lidé přijdou o výhled na centrum?
Oni o něj nepřijdou. Naše organizace se dohodla s Novoměstskou radnicí, že po dobu uzavření budeme pracovat společně a vytvoříme jednu vstupenku na oba objekty. Návštěvníci s ní budou moci jít do historických sálů Staroměstské radnice a na věž Novoměstské radnice. Právě věž na Karlově náměstí jim poskytne výhled na centrum města. Tímto způsobem navíc odvedeme turisty z centra, a naopak je přilákáme k jiným historickým památkám. Právě Karlovo náměstí je stále turisticky neobjevené.

Co pro vaši organizaci Prague City Tourism znamená přijít na několik měsíců o Staroměstskou radnici?
Ze vstupného na radnici žijeme, kromě příspěvků od magistrátu je naším jediným zdrojem příjmu. Jsme proto šťastní za každý den navíc, kdy bude otevřena (o chystané opravě zde).

25. února 2017

Do Prahy jezdí stále více turistů, jen loni jich přijelo přes sedm milionů. Čím si jejich zájem vysvětlujete?
Ono jich není jen sedm milionů - toto číslo tvoří turisté, kteří jsou ubytovaní v hotelech nebo penzionech. Další téměř jeden milion turistů bydlí v soukromém placeném ubytování, jako je například Airbnb. Skoro pět milionů lidí přijede na jeden den, takže se společně dobereme k číslu až dvanáct milionů lidí za rok, kteří Prahou projdou.

To je docela velké číslo. Proč si myslíte, že k nám turisté tak rádi jezdí?
To není jen u nás, i ostatní evropská města zaznamenávají nárůst. Ale u nás byl loni výrazný, přijelo o téměř osm procent turistů víc, to je markantní. Ačkoliv nárůst turistů zaznamenáváme každoročně, toto číslo je opravdu vysoké. V Praze je to způsobeno zejména tím, že máme jasnou strategii a že se opravdu velmi cíleně a systematicky věnujeme sociálním sítím, což na první pohled není vidět. V předchozích letech jsme mohli věnovat i dostatečné množství finančních prostředků a teď se to ukazuje jasně. V cestovním ruchu jde vždy o takzvané dlouhé peníze, návratnost není okamžitá.

Očekáváte tedy i letos nárůst počtu turistů?
Víte, já nechci počítat stále počty turistů, pro nás je podstatnější počet přenocování nebo finanční prostředky, které tu turisté nechají, a je jedno, jestli jich bude sedm nebo deset milionů. Žel naše statistiky nic jiného neumí. Ostatní evropská města se chlubí počtem nocí. Navíc Praha se už víc nafouknout nedá, také proto turisty odvádíme z centra města různými nabídkami na procházky a akce mimo hlavní centrum.

Jak to bylo s návštěvností v zimě?
V poslední době už neznáme hlavní a vedlejší sezonu, v loňském prosinci přijelo do Prahy stejně lidí jako v srpnu. Jezdí sem kvůli vánočním trhům, spousta lidí ale zůstává i na Vánoce (o trzích zde). Pak je zájem o silvestr v Praze. I leden letošního roku zaznamenal v návštěvnosti naší Staroměstské radnice číslo přes šedesát tisíc vstupů a to odpovídá běžným měsícům hlavní sezony. Za celou zimu ještě čísla nemáme.

5. prosince 2016

Překvapil vás v poslední době zájem turistů o nějaké méně známé místo, než jsou památky jako Pražský hrad, Karlův most a podobně?
Boom zaznamenáváme v návštěvnosti Holešovic a jejich uměleckého espritu díky novým galeriím a atraktivitám. Daleko větší nárůst zahraničních turistů má také Národní galerie ve Veletržním paláci a to nás moc těší, protože novým projektům ředitele Jiřího Fajta velmi fandím. Docela komicky zní i další číslo: loni přijelo do Aquapalace v Čestlicích, který je třetí nejnavštěvovanější atrakcí Prahy, více než 35 procent německých turistů, kterým se finančně vyplatí cesta autem do Prahy s rodinou a kombinace plavání a památek.

Kdy je vlastně v Praze vrchol turistické sezony?
Jako u všech městských destinací, i tady jsou vždy vrcholy dva - na jaře a na podzim (květen, červen a září, říjen). Ale novinka posledních let je, že už v podzimní sezoně jezdí lidí víc než na jaře.

Projevilo se nějak omezení vozítek segway na návštěvnosti centra Prahy?
To nebyl nikdy tak výrazný segment, aby ovlivnil návštěvnost, ale daleko více segwaye ohrožovaly kolemjdoucí na chodnících a ostatně i turisty samotné. Sama jsem viděla, jak jedna paní loni spadla na Národní třídě před kola vozu. Do Prahy se prostě nevejdou, stejně jako nový fenomén, kterým jsou motorové koloběžky, které jezdí po chodnících.