Obnova kardiovaskulárního centra a instalace angiolinky Všeobecné fakultní

Obnova kardiovaskulárního centra a instalace angiolinky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (23. července 2012, Praha). | foto:  Petr Topič, MAFRA

Nové přístroje usnadní vyšetření cév, lékaři se obejdou bez katetrů

  • 3
Kardiologové Všeobecné fakultní nemocnice v Praze mají nově k dispozici nejnovější přístroje, které zmapují i nejjemnější cévy, odhalí poškození věnčitých tepen nebo umožní zobrazit detail plicního řečiště. Přístroje stály celkem přes 51 milionů, část hradila nemocnice ze svých zdrojů, část získala z evropských fondů.

Novými přírůstky v kardiovaskulárním centru VFN jsou angio CT a angiografická linka. První z nich je zcela nový a lékaři ho mají k dispozici od konce roku 2011. Díky němu mají kardiologové k dispozici detailní obraz věnčitých tepen.

S jejich zobrazováním přitom měli lékaři problémy, protože se tyto tepny rychle hýbou a přístroj musí být rychlý, aby je zachytil a obraz nebyl rozmazaný, přiblížil Lukáš Lambert z Radiodiagnostické kliniky VFN.

"Přístroj podstatně lépe zobrazuje i další tepny, zejména dolních končetin," dodal Lambert s tím, že má navíc nosnost 204 kilogramů, takže ho lékaři mohou využít i u obézních pacientů.

Odpadnou katetry, pacienti půjdou hned domů

Druhým přístrojem je angiolinka, která prošla v uplynulých měsících obnovou a modernizací. Nyní umožní lepší zobrazení detailních struktur a přitom sníží radiační zátěž pacientů. Lékaři budou schopni provádět výkony i na menších cévách, zejména těch nitrolebních, aniž by přitom příliš zatížili pacienta kontrastní látkou nebo ionizačním zářením, přiblížil přednosta 2. interní kliniky VFN Aleš Linhart.

Angiolinka poslouží pacientům s aterosklerotickým postižením nebo cukrovkou. Vysoké rozlišení umožní vyšetření pacientů s cévními mozkovými příhodami a také detailnější zobrazení plicního řečiště u pacientů s plicní hypertenzí.

U řady pacientů díky novým přístrojům odpadne zavádění katetrů. "Výpočetní tomografie je pohodlnější, není nutno pacienta píchat do tepny. Vyšetření je hotovo během pár minut a nevyžaduje hospitalizaci pacienta," dodal Linhart.

Projekt modernizace a obnovy přístrojového vybavení kardiovaskulárního centra vyšel celkem na 75 milionů. V rámci této částky byly pořízeny i dva zmíněné přístroje. Angio CT stálo 31,5 milionu, angiolinka přes 20 milionů. Více než 54 milionů z evropských fondů. Nemocnice sama zaplatila přes 21 milionů, které musela najít ve svém vlastním rozpočtu. Dotace od státu nečerpala.

Nové přístroje nakoupilo v uplynulých měsících i kardiocentrum pražského IKEMu. Mezi 13 přístroji je například tzv. bed-side echokardiograf, díky kterému nebude potřeba převážet pacienta do echo laboratoře, ale bude možné ho vyšetřit přímo u lůžka, nebo přístroj na dialýzu, který umožní nahradit funkci ledvin přímo na jednotce intenzivní péče (viz předchozí článek).