Obří betonové květináče chodcům spíš překážely.

Obří betonové květináče chodcům spíš překážely. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Kontroverzní květináče se mohou vrátit na Smíchov. Ale podstatně hezčí

  • 29
Nové vedení radnice na pražském Smíchově si klade otázku, co by se dál mělo dít s obřími betonovými květináči. Ty vzbudily emoce před třemi roky, kdy měly sloužit k vysázení stromů a zlepšení ovzduší. Recesisté z nich ale udělali třeba bazén. Nyní by se mohly vrátit do ulic, ale vzhlednější.

Jsou to tři roky, kdy se obyvatelé Prahy 5 začali houfně bouřit proti obřím betonovým květináčům, které jim městská část umístila na chodníky pod okna jejich domů.

Podle původního projektu v nich měly růst stromy a ty měly zlepšovat ovzduší. Jenže záměr se minul účinkem. Lidé si stěžovali například na to, že jim květináče překážejí.

Od té doby si zdejší radnice láme hlavu, co s betonovými monstry, za které zaplatila přes dvacet milionů korun.

Nové vedení městské části na začátku roku oznámilo, že by rádo květináče zahloubilo do země. Teď přišlo s nápadem některé z téměř dvou set padesáti nádob vrátit zpátky do centra Smíchova.

„Byla nám snížena dotace zhruba o pět milionů korun, což znamená, že z původního projektu, vypadne zhruba 40 až 50 kusů květináčů. Nechceme je nechat ladem. Už vzhledem k tomu, kolik za ně radnice zaplatila. Proto je hodláme umístit do veřejného prostoru,“ uvedl místostarosta Prahy 5 Jan Smetana (ČSSD).

Podle něj se jedná právě o ty květináče, proti kterým obyvatelé městské části protestovali a radnice je musela odstranit.

Projekt, ke kterému se Milan Jančík nehlásí

  • Projekt betonových květináčů vznikl v roce 2010, ještě za exstarosty Milana Jančíka (tehdy ODS).
  • Ten se ale od něj později distancoval s tím, že květináče neměly být umístěné na chodníky, ale pozdější politická reprezentace projekt takto nevhodně upravila. Celkem za 245 truhlíků včetně zeleně radnice zaplatila necelých 21 milionů korun. Praha 5 také dostala za květináče umístěné v památkové zóně pokutu 147 tisíc.

„Chceme je vrátit, ale ta koncepce je naprosto odlišná. Máme v plánu nevzhledné květináče obložit dřevem, umístit k nim lavičky a místo stromů je osázet okrasnými květinami a keři,“ vypočítává místostarosta s tím, že takto upravené květináče by mohly stát například na náměstí 14. října nebo na vybraných místech na Andělu.

Praha 5 počítá s tím, že náklady na úpravu jednoho květináče by se mohly pohybovat mezi 30 až 35 tisíci korun, a to včetně náročného přemístění - jedna nádoba váží stovky kilogramů.

Zbytek květináčů by radnice chtěla rozmístit podle dříve schváleného projektu, aby Praha 5 mohla získat dotaci. Tak by se alespoň část z vynaložených téměř 21 milionů městské části vrátilo zpět.

Podle Prahy 5 se prověřuje, zda bude možné několik květináčů umístit podél ulice Plzeňská, kde podle žádosti o dotaci měly být.

Konkrétně se jedná o pozemek, kde nyní probíhá archeologický průzkum, a je otázkou, zda se sem budou moci květináče umístit i po jeho skončení.

Pokud to možné nebude, původně šestnáctimilionová dotace pro městskou část se zřejmě sníží zhruba o dalších 1,5 milionu korun.

20. srpna 2012