Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vltavu by mohl vedle Libeňského mostu překlenout provizorní „rámusák“

  19:19aktualizováno  19:19
V případě, že se Libeňský most uzavře pro dopravu, postaví v jeho blízkosti Praha provizorní most. Určen by byl tramvajím, uvažuje se ale také o tom, že by jej užívali i chodci, cyklisté a automobily.

Od roku 1928, kdy byl Libeňský most uveden do provozu, nebyla ani jednou opravena jeho nosná konstrukce. Oprava či výstavba nového mostu může vyjít až na dvě miliardy korun. | foto: Hynek GlosMAFRA

Provizorní přemostění by bylo podobné tomu, jaké stálo v 70. letech u mostu Barikádníků a později po něm jezdily tramvaje z Holešovic do Troji. Kvůli hluku, který železná konstrukce pod přejíždějícími vozy vydávala, mělo přezdívku „rámusák“.

„Nový rámusák“ by nyní vznikl přímo vedle Libeňského mostu. Stál by tam do doby, než město havarijní stav Libeňského mostu vyřeší.

„V případě, že by se musel kvůli špatnému stavu uzavřít pro dopravu, o čemž se nyní reálně uvažuje, přinejmenším tramvaje by mohly jezdit po provizorním mostu,“ řekl MF DNES zdroj obeznámený se situací.

Nejprve si však Praha musí nechat vypracovat takzvanou studii proveditelnosti, která ukáže, za jakých podmínek je možné provizorní most postavit.

Stavba závisí na vlastnické struktuře pozemků

„Zatím je to jedna z možností, teď vám ještě nedokážu říct, nakolik je reálná. V každém případě lze provizorní most, takzvaný rámusák, postavit rychle a je k dispozici,“ řekl náměstek primátorky Petr Dolínek z ČSSD.

Studie by měla předně ukázat, zda je možné o výstavbě vůbec uvažovat vzhledem k vlastnické struktuře pozemků na březích Holešovic a Libně. Vyřešit se musí také napojení stávající tramvajové trati.

Studie by měla městu nabídnout několik variant, ze kterých bude možné vybírat. Do té doby nebude jasné, jestli bude most sloužit pouze tramvajím a zda po něm povede jednokolejná či dvojkolejná tramvajová trať.

Ve hře je i možnost, že by most sloužil také chodcům, cyklistům, či dokonce automobilům. Klíčová však bude také cena, kterou předpoví studie.

Opravy se mohou zdržet

O budování provizorního přemostění magistrát uvažuje právě kvůli havarijnímu stavu Libeňského mostu. Vzhledem k okolnostem, které plánovanou opravu doprovázejí, se totiž mohou práce protáhnout.

Aktuálně vše závisí na tom, jak dopadne řízení ministerstva kultury o prohlášení mostu za kulturní památku. To by mělo podle zákonných lhůt skončit nejpozději ve druhé polovině března.

Provizorní mosty už nejednou zachraňovaly Prahu

  • 1890 Ničivé povodně těžce poškodily Karlův most, který zůstal doslova rozsekán na několik částí. Město okamžitě po opadnutí velké vody zahájilo rekonstrukci historické stavby. Začátkem roku 1891 pro veřejnost otevřelo provizorní most ze dřeva, který stál v těsné blízkosti poničeného Karlova mostu.
  • 1946–1947 Město se rozhodlo demontovat řetězový most Františka Josefa I. Nahradil ho dnešní Štefánikův most. Než se tak však stalo, na místě vyrostlo dočasné dřevěné přemostění.
  • 1970 Vyrostlo provizorní přemostění rovněž vedle mostu Barikádníků, který čekala zásadní rekonstrukce a také rozšíření. Dočasný most sloužil automobilům i pěším. Lidé mu kvůli hluku, který most vydával při projíždění aut, začali přezdívat Rámusák.
  • 1981 Několik let poté, co byl tento most rozebrán, měla být jeho konstrukce opět použita. Nahradila tramvajovou lávku z Holešovic do Troje. A fungovala až do roku 2013. Nyní tramvaje jezdí po novém Trojském mostě.

Vzhledem k možným odvoláním však řízení může podle úředníků trvat až 60 měsíců. Práce je přitom třeba zahájit co nejdříve. Budoucnost dopravní stavby závisí především na magistrátu.

Vedení metropole musí rozhodnout, zda Libeňský most opraví, či na jeho místě vybuduje nový most na stávajících pilířích. Most nyní zkoumají pracovníci Technické správy komunikací, kteří prověřují jeho statiku a to, jaký vliv na ni má například i změna teplot.

Tramvaje se nesmějí potkat

Právě analýza silničářů ukáže, zda bude muset být na mostě v dohledné době výrazněji omezena doprava. Už nyní nesmějí po mostě jezdit auta těžší 7,5 tuny a maximální povolená rychlost tramvají byla snížena na 20 kilometrů za hodinu.

Přímo na mostě se pak v jeden okamžik nesmějí potkat dvě protijedoucí soupravy tramvají.

O osudu mostu měli původně jednat zastupitelé na lednovém zasedání. Přestože se tak nestalo, vedení metropole se od té doby kloní spíše k zachování historické podoby mostu. Vydané stavební povolení se však týká výstavby mostu na stávajících pilířích.

Přestože odpůrci demolice tvrdí, že je možné zahájit opravy takřka okamžitě, město si tím jisté není.

V případě, že by muselo získat veškerá povolení znovu, práce na mostě by se mohly výrazně protáhnout. Podle černých scénářů až o sedm let. Do té doby by mohl na místě sloužit provizorní most. Podobně jako sloužil od roku 1981 do roku 2013 v Troji, kde byl v roce 2014 otevřen nový Trojský most.

Autor:Nejčtenější

Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Policie má svědky tragédie u Horoměřic, autobus před srážkou troubil

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic

Středočeským policistům se již přihlásili svědci tragické páteční nehody autobusu nedaleko Horoměřic u Prahy. Doufají,...Autobus u Horoměřic boural na zrádné rovince, která svádí k rychlosti

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tragická nehoda autobusu se třemi mrtvými se stala na rovném úseku, který podle Horoměřických svádí k rychlosti a...

Praha po půlnoci zavřela do odvolání Libeňský most, je v havarijním stavu

Libeňský most v Praze (18.1.2018)

Pražský Libeňský most, který je dlouhodobě v havarijním stavu, se v noci uzavřel pro dopravu tramvajovou a...

Rozhodčího na atletických závodech v hale zasáhla koule, na místě zemřel

Rumunský koulař Andrei Gag připravuje svou ruku na kvalifikaci mistrovství...

V nafukovací hale na pražském Strahově zemřel v sobotu při závodu koulařů zkušený rozhodčí. Zasáhla jej do hrudníku...

Další z rubriky

VIDEO: U Horoměřic řidiči rádi jezdí s nohou na plynu, ukázal radar

Na silnici vedoucí k Horoměřicemům je povoleno jet maximálně 90 km/h. Spousta...

Místní obyvatelé tvrdí, že na silnici u Horoměřic, kde minulý týden při havárii autobusu zemřeli tři lidé a desítky...

Pražské mosty jsou na spadnutí, na kritický stav ukazuje nová analýza

Karlův most v Praze

Správce všech zhruba 700 pražských mostů, Technická správa komunikací, vypracoval na vyžádání analýzu jejich stavu....

V Krupé na Rakovnicku shořel dům, hasiči uvnitř našli ohořelé tělo ženy

Po požáru rodinného domu v Krupé na Rakovnicku zůstaly z domu jen obvodové zdi....

V obci Krupá na Rakovnicku shořel rodinný dům. Zůstaly z něj jen obvodové zdi. Uvnitř hasiči našli ohořelé tělo. Případ...

Najdete na iDNES.cz