Vítězný návrh na přestavbu pavilonu velkých savců na nový pavilon Amazonie -...

Vítězný návrh na přestavbu pavilonu velkých savců na nový pavilon Amazonie - pohled do interiéru. | foto: Zoo Praha

Pražská zoo už ví, jak bude vypadat pavilon Amazonie. Podívejte se

  • 2
Vedení pražské zoologické zahrady představilo vítězný návrh na přestavbu původního pavilonu velkých savců na pavilon Amazonie. Domov v něm najdou kajmani, jaguáři, mravenečníci či kapustňáci. Hotový by měl být v roce 2017.

V soutěži, které se zúčastnily téměř tři desítky architektonických ateliérů, zvítězil ateliér Len+K.

Podle názoru poroty byl jeho návrh natolik výjimečný, že se rozhodla neudělit druhé místo. Všechny soutěžní návrhy mají zájemci šanci vidět až do 16. prosince v konírně Trojského zámku, a to každý den od 10 do 16 hodin.

"Rozhodli jsme, že starý sloninec z počátku sedmdesátých let likvidovat nebudeme. Jeho komplexní rekonstrukcí chceme vytvořit prostory, které představí Amazonii v celé její bohatosti. Vůbec největším lákadlem by měla být nádrž s kapustňáky," řekl ředitel zahrady Miroslav Bobek.

Podle jeho slov půjde o největší projekt následujících let a jeho realizace se neobejde bez podpory hlavního města.

"Přestavba pavilonu by podle plánů měla přijít na zhruba 250 milionů korun, přičemž Praha by se na ní měla podílet přibližně 100 miliony. Zbytek prostředků půjde z našeho investičního fondu," dodal Bobek.

V letech 2013 a 2014 proběhne přípravná fáze a získají se potřebná povolení. Koncem roku 2014 budou zahájeny přípravné práce a v průběhu let 2015 až 2017 se počítá s vlastní výstavbou.

Spolu s tím se promění i takzvaná bažantnice. Amazonie tak plynule naváže na už existující expozici jihoamerických tučňáků Humboldtových.

Nový pavilon dostane střechu, která postupně zaroste

Ve vstupní části návštěvníci uvidí tapíry či vřešťany. V samotném pavilonu na ně pak budou čekat drápkaté opice, kolibříci, anakondy, kajmani, trnuchy, piraně a především kapustňáci. V místě bývalé stáje slonů se v budoucnu budou prohánět jaguáři. Díky rozčlenění do pater se návštěvníci projdou amazonským pralesem od dna řek až po koruny stromů.

Záměr počítá také se tím, že se zastřeší dřívější sloní výběh. V něm najdou na ostrovech i v říčkách domov opice uakari, mravenečníci, vydry i nejrůznější ptáci, kteří budou volně poletovat kolem přiléhající restaurace s výhledem do pralesa.

Střecha pavilonu zaroste přirozenou vegetací, a pavilon tak nebude nijak narušovat přírodní ráz zbytku zahrady.

Areál uzavřou velké venkovní výběhy pro jaguáry a pekari, které vzniknou na ploše současného výběhu pro sloního samce a hrochy. Pestrost živočichů, které amazonský pavilon představí, bude v evropském měřítku unikátní.