Daniel Hagen, městský správce nábřeží

Daniel Hagen, městský správce nábřeží | foto: Michal Šula, MAFRA

Nový přívoz, plovoucí WC a žádná buzerace, plánuje šéf pražských náplavek

  • 44
Pražské náplavky projdou po nástupu nového správce výraznými změnami. Zmizí z nich většina aut, přibudou tu plovoucí toalety či lavice, větší prostor dostanou malé lodě. Farmářské trhy se posunou do části od Výtoně dál k Vyšehradu.

"Pocházím z Amsterdamu, nejtolerantnějšího města. Rozhodně tedy nebudu na náplavkách zavádět žádnou buzeraci," říká nedávno jmenovaný městský správce nábřeží Daniël Hagen, který se bude starat mimo jiné o pražské náplavky.

Tuto v Praze zcela novou funkci zavádí nedávno vzniklá koncepce pražských břehů.

Jaké plány máte s náplavkou ještě tuto sezonu?
V sezoně, která naplno běží, už se toho moc stihnout nedá. Využívá ji mnoho zájmových skupin a my teď musíme sladit zájmy všech. Výsledky naší práce Pražané uvidí hlavně v příštím roce. Určitě tu ale již letos bude čistěji. A také zmizí nevzhledné mobilní záchody.

To už tam prakticky nebude žádná možnost odskočit si...
Nebojte se. Už brzy se otevřou toalety v nábřežní zdi kousek od výtoňských hodin. Otevírací dobu záchodů v kobce u restaurace Vltava rozšíříme. To samozřejmě nestačí. Vymysleli jsme proto nové řešení - servisní pontony.

Takže plovoucí záchody?
Bude to plavidlo spojené lávkou s břehem. Architekti se musí postarat, aby to nevypadalo jako kadibudky a aby byly bezbariérové. Jeden ponton bude stabilně u sjezdu z Palackého náměstí. Druhý bude mobilní a bude možné ho kdykoli převézt. Klidně i ke Střeleckému ostrovu. To však až příští rok.

Ještě nějakých změn si Pražané všimnou už letos?
Na náplavce by mělo výrazně ubýt aut. Jednou jsem jich tu napočítal dokonce 140 a jen šest z nich mělo povolení. Parkovat se bude moci jen pod Jiráskovým a železničním mostem.

A co třeba velké lodě, které tu v sezoně stabilně kotví. Budou se někam přemísťovat?
Trochu ano. Je to spojeno s tím, že náplavku rozdělíme do částí, které na sebe budou logicky navazovat. Zóna velkých lodí, které mají kulturní nebo restaurační funkci, bude od nájezdu k vyšehradskému tunelu po výtoňské hodiny. Jde třeba o loď Avoid, divadelní loď bratří Formanů nebo farmářskou loď. Ty vlastně rozšiřují náplavku. Do této části se přemístí i farmářské trhy.

Tento úsek je přece poměrně úzký. Jak se sem trhy vejdou?
Stánky trhovců budou jenom po jedné straně podél nábřežní zdi. Trh tak získá garantované místo, ze kterého ho nevytlačí víkendové akce. Ty se budou odehrávat právě v té nejširší části. Trhy by se navíc mohly konat i v pracovním dni.

Hovořilo se o tom, že náplavky budou přístupnější pro malé lodě. Jaké s nimi máte plány?
Od sjezdu z Palackého mostu směrem na Výtoň bude zóna vyhrazená malým plavidlům. Přibudou tam i nové úvazy.

Pražany na náplavce láká hlavně posezení u řeky. Počítá s tím nový systém zón?
Samozřejmě. Tam, kam nyní chodí nejčastěji, tedy do oblasti mezi Palackého mostem a sjezdem z Palackého náměstí, budou moci posedávat i nadále. Přibudou tu lavice podél nábřežní zdi. A stále bude možnost posedět si na hraně náplavky. Dovedu si představit, že v budoucnu by se tu mohly pronajímat i sedáky, aby nemuseli Pražané sedět na zemi.

Mluvil jste o nových lavicích u stěny. Co ty stávající u řeky?
Ty se budou určitě měnit. Dřevěné lavičky u vody jsou zcela nevhodné. Navíc jsou hned u vazáků pro lodě, což je naprosto nesmyslné.

Přibudou tu nějaká občerstvení?
Jsme limitováni počtem prostor v nábřežní zdi, kde mohou mít podniky zázemí. Musíme je lépe využívat. Dovedu si tu představit ještě kavárnu i nějaké lehké občerstvení jako sendviče. Určitě tu nebudou žádné mobilní stánky s buřty jako na Václavském náměstí.

Co plánujete na smíchovské straně náplavek?
Tu budeme oživovat. Zmizí tam sklady a podle koncepce tu vznikne městská marina. Budeme usilovat i o to, aby se akce konaly pokud možno na obou březích řeky. K tomu přispěje i nový přívoz, který bude mít zastávku pod výtoňskými hodinami a bude mezi oběma břehy pendlovat.

Budou mít náplavky nějaký návštěvní řád?
Ano, připravíme jej ještě tuto sezonu a fungovat bude od té příští. Jsem ale napůl Holanďan a narodil jsem se v Amsterdamu. Jsem tedy tolerantní člověk z nejtolerantnějšího města. Rozhodně tu nebudu zavádět žádnou buzeraci.