Starosta Prahy 5 Pavel Richter (TOP 09)

Starosta Prahy 5 Pavel Richter (TOP 09) | foto: Michal Růžička, MAFRA

TOP 09 chtěla změnu, říká k odvolání starosty v Praze 5 nový nástupce

  • 2
Druhý týden je Pavel Richter (TOP 09) starostou Prahy 5. Převrat na radnici je podle něj reakcí na blížící se volby, spory v TOP 09, která koncem března donutila k rezignaci vlastního starostu Radka Klímu, odmítá. „Snahou městské části má být podpora komunitního života,“ říká nový starosta.

Už jste se stihl s úřadem starosty v té krátké době seznámit?
Úřadujeme naplno. Protože jsem už byl členem rady, která je navíc stabilní, plynule pokračujeme. Občané i naši další partneři by neměli nijak negativně pociťovat změnu, věřím, že bude spíše pozitivní. Zpomalení vyřizování agendy by rozhodně nemělo nastat.

Co chcete změnit oproti svému předchůdci?
Nechci se vůči němu vymezovat, rád bych se bavil o věcech budoucích, nikoliv minulých.

Rozumím, ale Radek Klíma ztratil důvěru vlastního zastupitelského klubu, proč?
Samozřejmě chápu, že politika je věc veřejná. Snažíme se být co nejvíce otevření veřejnosti, ale poprosil bych v této interní věci o shovívavost. Nemám zapotřebí házet špínu na mého předchůdce, jak je tomu při změnách zvykem. Radek Klíma odvedl kus práce, za což mu patří poděkování. Zastupitelský klub i ve výhledu na příští komunální volby se rozhodl pro změnu, což je v politice i na nejvyšší úrovni běžná věc a nic jiného za tím není (o rezignaci Klímy zde).

A bude stranická buňka v Praze 5 podporovat Radka Klímu, který zůstává na pražské kandidátce pro volby do Sněmovny?
Jednak kandidátka do Sněmovny je věcí krajského výboru, kompetence místní organizace v Praze 5 je velmi omezená. Máme však plánovanou schůzi, kde budeme pravděpodobně mluvit i o této otázce, ale stanovisko místního výboru je jen doporučující. Zároveň naše strana není autoritativně řízená a výběr kandidátů je věcí kolektivního rozhodování.

Vznikly uvnitř zastupitelského klubu spory po odvolání starosty?
Absolutně ne, když se podíváte nyní na hlasování klubu, uvidíte, že je plně jednotný a názory jsou shodné při řešení podstatných věcí.

Plánujete po výměně na úřadě Prahy 5 nějaké zásadní změny?
Chtěl bych, aby úřad občany co nejméně obtěžoval a aby jeho existenci spíše nezaznamenávali. Měl by být řekněme více proklientský a usnadňovat jim život. O tom se chci poradit s našimi úředníky a najít nějaké řešení.

Pavel Richter

  • Narodil se 6. září 1966.
  • Vystudoval stavební fakultu na ČVUT v Praze.
  • Je členem TOP 09.
  • V letech 2011 až 2014 byl na magistrátu náměstkem primátora pro oblast infrastruktury, dnes je pražským zastupitelem.
  • Od roku 2014 byl v Praze 5 radním pro majetek, nyní je starostou.

Má nová funkce dopad i na váš osobní život?
Ano, funkce starosty je náročná vzhledem k reprezentativním povinnostem. S tím se musí každý vypořádat a časově náročné to určitě je. Na druhou stranu už jsem v minulosti působil ve funkci náměstka primátora, takže co se týká rozsahu povinností a odpovědnosti, tak to pro mě není nic nepřekonatelného. Je pochopitelné, že řada jednání a akcí je plánovaná na pozdní odpoledne, večery nebo víkendy. Mám čtyři děti, takže z tohoto pohledu to není jednoduché, ale věděl jsem, do čeho jdu.

V čem chcete navázat na svého předchůdce?
Chceme například pokračovat v postupném oživení smíchovské náplavky. Zadali jsme ale studii, která má řešit celý břeh Vltavy zasahující do Prahy 5. Chceme totiž řešit i další zajímavá místa, plány máme třeba s prostranstvím u Barrandovského mostu, kde jsme zahájili diskusi s asociací skateboardingu o výstavbě rozsáhlejšího skateparku.

Co by se mohlo změnit v nejbližší době přímo na smíchovské náplavce?
Jak jsem říkal, máme hotovou studii, která se věnuje i této části, a teď je čas zahájit diskusi s obyvateli. Už se objevují různé nápady, některé se nám líbí více, jiné méně. Například by u náplavky mohly kotvit lodě s kulturním a volnočasovým programem, jako je loď bratří Formanů, nebo plovoucí sauna či hřiště. Těch možností je opravdu více, chybou však bylo, že dosud neměla veřejnost prostor se k tomu vyjádřit. Předpokládám, že během léta to napravíme.

Velký potenciál má i část břehu, která navazuje na smíchovskou náplavku ve směru k železničnímu mostu. Jaké jsou plány tady?
Tento pozemek je ve vlastnictví privátních investorů, kteří už mají územní rozhodnutí na stavbu hotelu. Součástí projektu je ale dostavba náplavky v místě přirozeného břehu, která bude přístupná.

Jednáte průběžně s dalším investorem, který chce v blízkosti řeky vybudovat ruské kolo?
Aktuálně řešíme s nájemcem úpravy smlouvy, aby nebyl nijak narušen provoz smíchovské náplavky do doby, než by případně získal stavební povolení. Na to má podle smlouvy čas do začátku listopadu. Společnou schůzku v této věci máme teď ve středu.

Je reálné do listopadu získat všechna potřebná povolení, nebo to znamená konec projektu, jehož zastáncem byl hlavně váš předchůdce Radek Klíma?
Získání stavebního povolení je věcí investora a my do toho nijak nezasahujeme. Městská část musí pouze čekat, zda všechna povolení obstará, nebo projekt skončí.

Další hojně diskutované téma se týká záchrany památkově chráněné osady Buďánka. Dočká se kompletní obnovy?
Jedná se o projekt, který mi dělá v poslední době radost. Díky aktivitě místních občanů se povedlo opravit první z potenciálních čtrnácti objektů osady, ostatní se podařilo provizorně zabezpečit. Nyní je zde otevřen komunitní prostor. Že dobře funguje, mohu potvrdit, protože tam chodím s dětmi na různé dílničky. Věřím, že se nám podobné projekty podaří nastartovat i v jiných oblastech Prahy 5.

Kde třeba?
Největší investiční akcí, kterou letos chystáme, je zahájení rekonstrukce objektu bývalé mateřské školy v Záhorského ulici na Barrandově, kde by také mělo vzniknout nové komunitní centrum. Počítáme se sálem pro čtyřicet lidí, kavárničkou i s prostory pro další služby občanům. Po vzoru Buďánek chceme aktivizovat i občany v této části Prahy 5. Protože snahou městské části má být podle nás podpora komunitního života.