Ilustrační snímek

Ilustrační snímek

Firmy se bojí hackerů, školy proto připravují nový studijní obor

  • 10
Smíchovská střední průmyslová škola v Praze připravuje s kolegy z Brna pro ministerstvo školství nový studijní obor kybernetická bezpečnost. Firmy se totiž bojí hackerů a brzy tak na trhu práce bude chybět až 12 tisíc podobných odborníků. První žáci by mohli nový obor začít studovat v roce 2017.

Absolventi nového oboru budou šifrovat data a bránit podniky, úřady a školy před ataky hackerů či úniky informací.

„Podle statistik by na českém trhu mělo brzy chybět až 12 tisíc odborníků na kybernetickou bezpečnost, v EU pak asi 100 tisíc lidí,“ uvedl ředitel smíchovské průmyslovky Radko Sáblík. Už nyní ve škole takové experty firmy shánějí. Velké korporace sice upřednostňují spíš vysokoškoláky, ale menším firmám, úřadům a školám by mohli stačit i středoškoláci.

„Podnět k vytvoření oboru vzešel přímo z praxe – tedy od firem,“ říká mluvčí Národního ústavu pro vzdělávání Markéta Růžičková. Právě i s touto institucí pražská průmyslovka a brněnská střední škola informatiky novinku chystají. Takzvaný vzdělávací program pro nový obor by měl vzniknout do 21. června.

Útoky jsou častější, než by se zdálo. Firmy se tím ale nechlubí

Pokud pražská škola stihne vše potřebné, chce Radko Sáblík začít s náborem na podzim tak, aby v září 2017 průmyslovka přijala do prvního ročníku nové studenty. „Navíc vytvoříme balíčky pro základní a střední školy, aby každý žák a student dostal minimum informací o kybernetické bezpečnosti,“ uvedl a dodal, že v této oblasti má veřejnost poměrně velké rezervy a podceňuje rizika internetu.

„Firma může mít data dobře zajištěná, ale chyba jednoho zaměstnance může ohrozit celý systém,“ konstatoval. Při jednáních s firmami se prý škola setkává s případy, kdy zaměstnanci mají přístupová hesla zapsaná například na papírcích vedle počítačů.

Samotné útoky hackerů nejsou jen bujnou fantazií. Spíše se stávají běžnou součástí fungování firem.

„Pokusů o napadení sítí je více, než se oficiálně ví. Málokterá firma útok na data totiž zveřejní, protože jde o citlivé informace. Kupříkladu v Německu došlo k zablokování internetového přístupu v nemocnici a personál pak musel hledat papírové karty pacientů, aby se k údajům dostal. Nebo došlo k výhrůžkám firmám, aby zaplatily, jinak jim útočník shodí internet. To může vést k finančním ztrátám,“ důrazně varoval ředitel.

O kyberkriminalitu se zajímají i současní žáci

Už nyní chodí na průmyslovku studenti, kteří se o problematiku kybernetické bezpečnosti zajímají a věnují se jí mimo vyučování. Kupříkladu druháci Ducanh Nguyen a Oleksandra Kotsyba navštěvují přednášky na ČVUT. Mají tak celkem jasnou představu o náplni chystaného oboru.

„Absolvent by měl hlídat, aby zaměstnanci nepřipojovali na firemní síť nezabezpečené vlastní mobily nebo notebooky,“ upozornil Nguyen. „V noteboocích a mobilech je nutné firemní data zašifrovat pro případ ztráty,“ dodala Kotsyba.

I podle odborníků o rizicích spojených s kybernetickou bezpečností toho lidé příliš nevědí. Opakovaně například varují před falešnými stránkami bank, jejichž prostřednictvím může zloděj zjistit hesla k účtu klienta.

A veřejné internetové připojení v kavárnách či knihovnách? To radí užívat jen k surfování a rozhodně se odtud nepřipojovat třeba k internetovému bankovnictví. Kdokoli může tok dat sledovat.

Podle poslední analýzy týkající se kybernetické bezpečnosti od společnosti PwC se 13 procent českých firem v minulých dvou letech setkalo s počítačovou kriminalitou, což je nad průměrem zemí střední a východní Evropy. Firmy považují počítačovou kriminalitu za jednu z největších hrozeb a 57 procent podniků se bojí zhoršení situace.