Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nový trend v bydlení v Praze. Lidé se vracejí k bytovým družstvům

  15:27aktualizováno  15:27
V Praze opět ožívá družstevní bydlení. Důvod je prostý. Jde totiž o levnější variantu vlastního bydlení, navíc lidé nemusí při pořizování bytů procházet dlouhými jednáními s bankami. V současné době vzniká hned několik družstevních projektů.

Ilustrační snímek | foto: Prima

"Zájem o družstevní bydlení v Praze určitě je a souvisí zejména s nižší cenou za 'koupi' takového bytu než za obdobný byt v osobním vlastnictví," říká Petr Turczer, znalec v oboru nemovitostí z firmy Appraisal Services.

Metr čtvereční bytu v developerském projektu stojí v metropoli v průměru 55 tisíc korun, ten v družstevním bytu může být levnější i o patnáct tisíc. Bytové družstvo Pokrok jich ročně chce postavit sto.

Družstevní bydlení

Pražské Jižní město. Ilustrační foto

Jaká jsou rizika
Největším rizikem družstevního bydlení se může stát špatné hospodaření družstva. To může v krajním případě vyústit i ve vyhlášení konkurzu na majetek družstva, a tak lze o byt přijít.

Výhody a nevýhody
Družstevní byt je oproti koupi bytu do osobního vlastnictví levnější, vyřízení formalit je jednodušší, není potřeba zápis do katastru nemovitostí. Složitější může být pronajímání bytu. Pokud chcete v bytě dělat úpravy, je nutný souhlas družstva, naopak družstvo by se mělo starat o údržbu domu. Družstevní byt nelze zastavit.

Na druhou stranu však Turczer upozorňuje na možnost rizika při špatném hospodaření družstva. "To může v krajním případě vyústit i ve vyhlášení konkurzu na majetek družstva. Tímto způsobem lze o byt přijít, avšak to se mnohokrát nestalo," doplňuje.

Podle Pavla Dočkala z realitní kanceláře Century 21 družstva dlouhou dobu nestavěla, nicméně teď se k tomuto modelu výstavby vracejí a často spolupracují i s developery. Stavební bytové družstvo Pokrok tak teď v Modřanech staví dům s devětadvaceti byty, zkolaudován bude na konci roku, další chystá třeba na Barrandově.

"Ročně chceme postavit šedesát až sto bytů," říká Oldřich Sova, ředitel družstva, jež v Praze spravuje jedenadvacet tisíc bytů. Přitom dvě třetiny z nich už byly převedeny do osobního vlastnictví.

"Teď jednáme také o nákupu pozemků či projektů od developerů," doplňuje Sova.

Hypotéku si brát nemusíte

Jak to funguje? Zájemce družstvu zaplatí dvacet až třicet procent z ceny bytu, zbytek mu pak splácí po dobu zhruba dvaceti let formou nájemného.

Výhodou je, že úvěr si u banky nebere nájemce, ale družstvo, které ho pak také vrací. "Což je dobré pro někoho, kdo z jakéhokoliv důvodu sám na hypotéku nedosáhne. Navíc tu odpadají jednání s bankou," podotýká Sova.

Poté byt připadne nájemci. Přestože i do družstevního bydlení zpočátku investujete poměrně vysokou částku, je nižší než u pořízení nemovitosti do osobního vlastnictví.

"Celková cena projektu je oproti developerské výstavbě nižší o deset až patnáct procent. Družstva totiž nevytvářejí zisk," upřesňuje Sova.

Zatímco metr čtvereční bytu teď v Praze podle údajů portálu realitymix.cz stojí v průměru 55 tisíc korun, za metr čtvereční družstevního bytu dáte okolo čtyřiceti tisíc korun.

Nejenže se v metropoli družstevní byty stavějí nově, ale v nabídce realitních kanceláří je možné najít i ty "z druhé ruky".

Družstevník byt nevlastní

Zhruba čtvrtina pražských bytů, které nabízí realitní kancelář Re/max, je družstevních. Podle makléřky Zuzany Smekalové jdou i tyto byty na odbyt. "O byty v osobním vlastnictví je zájem větší, nicméně i ty v družstevním se prodávají velice dobře," říká Smekalová.

Se staršími družstevními byty je ovšem problém ten, že na ně banky zpravidla neposkytují hypotéky. Jen šest až sedm procent úvěrů, které ročně poskytne Česká spořitelna, náleží fyzickým osobám na financování družstevního bydlení.

Jako družstevník totiž člověk nevlastní konkrétní byt, ale jen podíl v družstvu, jemuž byt patří. Přestože výstavba družstevních bytů v Praze znovu ožívá, z dat, která nedávno zveřejnil Český statistický úřad, vyplývá, že pro řadu lidí je osobní vlastnictví stále atraktivnější než to družstevní a dochází k jeho převodu.

Zatímco v roce 2005 vlastnila velká bytová družstva v metropoli více než 26 tisíc bytů, předloni to byla jen polovina. Naopak společenství vlastníků výrazně přibývá, to je zase dáno masivní výstavbou a dokončováním developerských projektů.
Nejčtenější

Policisté na letišti zadrželi cizince, podezírají je z napadení číšníka

Policisté zadrželi skupinu cizinců, podezřelých z napadení číšníka. (23. dubna...

Policisté na pražském letišti Václava Havla zadrželi skupinu sedmi cizinců, kteří jsou podezřelí z toho, že v sobotu...

VIDEO: Číšník káral cizince kvůli vlastnímu alkoholu, zbili ho do bezvědomí

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Na operačním sále s vážně poraněnou hlavou skončil číšník, kterého v Praze 1 napadla sedmičlenná skupina cizinců....U Slaného je silně cítit česnek. Někdo ho vyhodil tuny na pole

U Slaného někdo vyhodil na pole tuny česneku.

U města Slaný na Kladensku někdo vyhodil tuny česneku na pole. Policie neví, odkud se vzal, bude to proto zjišťovat.

Agresivní cizinci před napadením číšníka zbili v Praze i jiného muže

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Cizinci, kteří o víkendu v pražské Vladislavově ulici napadli číšníka, zřejmě „nejdou pro ránu daleko“. Před incidentem...

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Další z rubriky

Strážník odmítl odchytit zuboženou kočku, neměl odchytový kurz

Zubožená kočka

Nemám odchytový kurz a nechci se nechat něčím nakazit. Tak reagoval strážník ve Velkém Oseku na prosbu ženy z kočičího...

Dolínek pražským radním navrhne, aby se Libeňský most zboural

Pražský Libeňský most v lednu 2016

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek (ČSSD) předloží v úterý radním ke schválení plán na zbourání Libeňského mostu...

VIDEO: V Praze otevřel první singletrailový areál, trasy mají šest kilometrů

Singletrail Letňany

O víkendu si mohli první návštěvníci vyzkoušet nové singletrailové trasy v lesoparku Letňany v Praze. Pro milovníky...

Najdete na iDNES.cz