Turecká věž byla postavena v roce 1597.

Turecká věž byla postavena v roce 1597. | foto: www.cyklotoulky.cz

Nymburk zpřístupní Tureckou věž i vilu s freskami od bratří Mánesů

  • 0
Lidé se možná brzy podívají do dvou významných nymburských památek - Turecké věže a vily u bývalého mlýna Bašta. Jejich rekonstrukce by totiž měla skončit ještě letos. Jak bude využita věž, radní města zatím ještě přesně nevědí, mlýn by měl nabídnout expozici nymburského malířství a historie mlynářství.

Obě budovy byly zavřené a bez užitku chátraly desítky let. Teď je město chce, po dokončení oprav, zpřístupnit veřejnosti.

Co bude na návštěvníky čekat v unikátní věži ve tvaru nepravidelného sedmibokého hranolu, zastupitelé zatím nevědí. Mlýn by však měl sloužit expozici výtvarného umění. Největším "trhákem" budou fresky bratří Mánesů, kteří ve vile bydleli.

"Budovy bylo potřeba opravit kvůli špatnému technickému stavu. Chceme ovšem zachovat jejich památkovou i historickou hodnotu," slibuje starosta Nymburka Miloš Petera (ČSSD).

Do konce roku to stihneme, říká starosta

Do opravy Turecké věže plánuje radnice v roce 2011 investovat bezmála jeden milion korun. Dalších 500 tisíc pak uvolní na zpracování projektové dokumentace rekonstrukce vily bývalého mlýna.

"Obě budovy opravujeme už rok, u Turecké věže bychom letos měli dokončit kompletní rekonstrukci. Mlýn už má opravenou střechu, teď nás čekají opravy vnitřního traktu a vnějších omítek," popisuje starosta.

Pokud Nymburk uspěje s žádostí o dotaci na ministerstvu kultury, chystá se další peníze vložit do obnovy historických prvků fasády.

Loni město dalo na rekonstrukci obou památek dohromady 830 tisíc korun, dotace přitom pokryly více než polovinu. Na Turecké věži nechala radnice vyměnit prejzovou krytinu kupole a obnovila některé pískovcové části stavby.

Starosta Nymburka očekává, že rekonstrukce začne letos ve druhém čtvrtletí. Termín dokončení bude záviset na nabídkách uchazečů o veřejné zakázky. "Předpoklad je, že se všechno stihne nejdéle do konce letošního roku," odhaduje Petera.

"Podepsali" se tady bratři Mánesové

Město už také vykoupilo pozemky okolo mlýna a plánuje zde mimo jiné výstavu místních výtvarníků. "Město vlastní sbírku děl nymburských malířů, která není nikde vystavená," vysvětluje starosta.

Ve vile se také dochovala část původního klasicistního nábytku, dobová kamna a hlavně unikátní fresky Václava a Antonína Mánesových, které pokrývají zdi i stropy několika místností. Za jejich zrestaurování už město zaplatilo 350 tisíc korun.